Haber Detayı
13 Eylül 2019 - Cuma 18:16 Bu haber 1439 kez okundu
 
KURUYAN AĞAÇLARIN YERİNE YENİLERİ DİKİLECEK
Burdur Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü Nurhan Çiftçi Parkı’nda yapılan incelemeler sonucu, Akdeniz çam kabuk böceği verdiği zararlar tespit edildi.
YAŞAM Haberi
                 KURUYAN AĞAÇLARIN YERİNE YENİLERİ DİKİLECEK

Burdur Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü Nurhan Çiftçi Parkı’nda yapılan incelemeler sonucu, çam türü ağaçların kuruması ve tespit edilen zararlardan dolayı, diğer ağaçların da zarar görmemesi amacıyla kesilerek, yerine yeni ağaçlar dikmesine karar verdi.

Burdur Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü’nce Nurhan Çiftçi Parkı’ndaki çam türü ağaçlarda Akdeniz çam kabuk böceği ( Tomicus destruens ve Orthotomicus erosus), küçük orman bahçivanı (Tomicus minör), Oniki dişli çam kabuk böceği ( İps sextentatus ) böceklerinin verdiği zararlar tespit edil. Söz konusu böceklerin ağaçları tahrip ederek kurumasına, ömürlerini kısaltmasına ve sağlıklı ağaçlara da bulaşma riski ile tehlikeye soktuğu belirtildi.

Söz konusu böceklerin yapışkan sıvılarının yerlere akması ve ilerleyen süreçlerde de böceklerin toprağa inmesi nedeniyle vatandaşın rahatsız olmaması amacıyla zarar gören ağaçların Orman İşletme Müdürlüğü’nden alınan onaylı ile 16.09.2019 tarihinde tümüyle kurumuş olan çam ağaçlarının kesimine karar verildi.

Burdur Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü, tamamen kuruyan ağaçların kesilmesinin ardından yerine yeni ağaç dikimleri gerçekleştirileceğinin bilgisi verildi.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , KURUYAN, AĞAÇLARIN, YERİNE, YENİLERİ, DİKİLECEK, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı