Haber Detayı
09 Aralık 2016 - Cuma 10:13 Bu haber 2105 kez okundu
 
MESLEK SEÇERKEN KENDİ BECERİNİZ VE KİŞİLİĞİNİZE GÖRE SEÇİN
Burdur Valisi Şerif Yılmaz Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Burdur Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü tarafından düzenlenen Kariyer, Girişimcilik ve tanıtım programına katıldı.
EĞİTİM Haberi
            MESLEK SEÇERKEN KENDİ BECERİNİZ VE KİŞİLİĞİNİZE GÖRE SEÇİN

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans ve Sergi Salonunda düzenlenen program; Burdur Çalışma ve İş Kurumu Müdürü sunuş konuşması yaptı. Deveci: Kariyer, Girişimcilik ve Mesleki Tanıtım Günü Kapsamında, Kariyer Basamakları, Çoktan Seçmesiz Kararlar, Girişimcilik, Meslek Seçimi; Mesleğin Tanıtımı konularında ilgili meslek guruplarının temsilcileri tarafından sunumlar yapıldı.

    BURDUR VALİSİ ŞERİF YILMAZ ÜNİVERSİTE SONRASINDA GENÇLERE TAVSİYELERDE BULUNDU

Burdur Valisi Şerif Yılmaz, sizler şu anda üniversite öğrencisisiniz önünüzde karşılaşacağınız sorunlar ve mesleki zorluklar ile ilgili bilgiler vermek istiyoruz. Üniversiteyi bitirdikten sonra karşılaşacağınız hayatla birebir yaşayacağınız ve sonsuza dek devam edecek olan yeni bir yol ayrımında hayatın gerçekleriyle karşılaştırmak istedik.

Sizler belli bir eğitim aldıktan sonra hayata sorumluluk alarak başladığınız süre içerisinde sizleri yanıltmadan, sizlere doğru karar verebilecek bilgi, birikim ve donanımla beraber hayata hazırlamanın gayreti içerisindeyiz. Bunu gerçekleştirirken de ilk planda hepimizin, bütün çocuklarımızın en iyi şekilde eğitim almasını, hayata hazırlanmasını hedefliyoruz. ve bununla ilgili gayret gösteriyoruz .

Tabi biz bunu yaparken bu hedef doğrultusunda çalışırken genel itibariyle baktığımızda meslek seçimiyle ilgili ilkokuldan itibaren lise hayatında meslek okullarına yönelmeyle beraber çoğunda aile büyüklerinin veyahut ta çevremizin baskısıyla bu mesleklere yöneliyoruz. Bu meslekleri istemek zorunda kalıyoruz. Âmâ bir bakıyoruz ki belli bir süre geçtikten sonra o meslekle ilgili benim hiç ilgim alakam yok. Tekrar baştan yeni bir meslek edinmenin gayreti içerisine düşüyoruz. İşte bunları azaltmamız gerekiyor.

İŞKUR daha önceki dönemlerde sadece kapısına gidilip, iş istek talebini ilettiğimiz belki bir daha hatırlanmadığınız bir kurumdu. Yeni dönüşümle beraber, İŞKUR artık mesleklerle ilgili bilgilendirmeyi özellikle iş koçları diye tabir ettiğimiz arkadaşlarımızla beraber işverenlerimizle işbirliği yapmak süratiyle ihtiyaç duyduğumuz meslek, ihtiyaç duyduğumuz personel, kalifiye personel veya kalifiye olmayan personel olsun, planlamaları yapıp, iş arayanla işvereni, iş talep edeni buluşturmak suretiyle istihdama yönelik programları gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

 

Bizim en büyük eksiğimiz kalifiye eleman eksikliğidir. Bizler bir meslek talep ettiğinizde, bir iş talep ettiğinizde, bize geldiğinde en fazla söylenen söz şudur, her türlü işi yaparım. Bir kişi her verilen işi her türlü işi yapıyor ise, o hiçbir işten anlamıyor demektir. Herkesin bildiği herkesin yaptığı işi, demek ki sizin bir vasfınız yok, bir vasıf olmadığı içinde herkesin yapabileceği işi yapıyorsun demektir. Bu açıdan baktığınızda bizlerin özellikle ülkemizin hızla sanayileştiği turizmde hizmet sektöründe belli bir mesafeyi aldığı bir dönemde, bilişim çağına geçtiğimiz bir dönemde, bizim hala daha meslek edinmeyle ilgili bu var olan genç potansiyelimizi anlamıyoruz demektir.

Buradan bir hususu da paylaşmakta yarar var diye düşünüyorum. Bizler, özellikle üniversite okuyan gençler olarak üniversiteyi bitirdiğiniz gün, devlet bize iş verecek gibi bir düşünceniz var. Kesinlikle böyle bir şey yok. Devlet 81 ilimize üniversite kurdu. Eğitilmiş insan gücümüzün arttırılmasıyla ilgili azami gayret gösteriliyor. Meslek liselerindeki olması gereken hedefimiz yüzde 65’tir. Normal liselerdeki öğrenci oranımız yüzde 35 olması gerekiyor. Biz bunu gerçekleştirmek için alt yapılarla ilgili çalışmaları yapıyoruz.

50 yıl önceydi,  Anadolu’nun dört bir yanından, köyünden kasabasından  50 yılı aşkın bir süre önce yurt dışında ilk gittiklerinde vasıfsız işçi olarak gittiler. Ama bugün oradaki ikinci nesil hatta üçüncü nesil eğitimli bir şekilde yurt dışı da dahil olmak üzere işini kuran, kurabilen ve işveren konumuna gelen insanlarımız oldu. Bizim bu ülke olarak mayamızda var. Genlerimiz de var. Bunu yapmamız mümkün

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , MESLEK, SEÇERKEN, KENDİ, BECERİNİZ, VE, KİŞİLİĞİNİZE, GÖRE, SEÇİN, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı