Haber Detayı
01 Mart 2016 - Salı 13:49 Bu haber 3627 kez okundu
 
MEVLEVİLER 10 KURULUŞ YILI İÇİN DÖNDÜLER
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin kuruluşunun 10. yıl etkinlikleri çerçevesinde Semazenler gösterileri ve Mevlevilik gösteriler düzenlendi.
KÜLTÜR Haberi
                     MEVLEVİLER 10 KURULUŞ YILI İÇİN DÖNDÜLER

(MAKÜ) Mevlana ve Hoşgörü Topluluğu tarafından Hz. Mevlana’yı ve onun  aşkını gönüllerle buluşturmak amacıyla organize edilen etkinlikle, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu 29 Şubat 2016 Pazartesi günü Üniversitemiz Konferans ve Sergi Salonu’nda Mevlevi Ayin-i Şerif ve Sema Gösterisi ile Burdur halkıyla buluştu.

Topluluk, programı iki bölüm halinde icra etti. İlk bölümde Hüzzam Makamında Tasavvuf Müziği ile izleyicileriyle buluşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu, ikinci bölümde ise Semâ Mukabelesi ile Zekai Dedenin Isfahan Mevlevî Ayini’ni icra ettiler. Genel Sanat Yönetmeni Neyzen Şef Yusuf KAYYA yönetiminde konserlerini ve Sema Mukabelesini icra eden topluluk, sema gösteriminde izleyicileri adeta büyüledi.

Yaklaşık 30 kişilik bir ekiple Burdur halkıyla buluşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’nun büyük beğeni toplayan sema mukabelesinin ardından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle program sona erdi.

Program sonrası Rektörümüz Prof. Dr. Adem Korkmaz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Müdürü Fahri ÖZÇAKIL ve Genel Sanat Yönetmeni Neyzen Şef Yusuf KAYYA’ya anmalık takdim etti ve Safahat hediye etti. Topluluk Müdürü Fahri ÖZÇAKIL da Rektörümüz Prof. Dr. Adem KORKMAZ’a hediyelerini takdim ettiler.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , MEVLEVİLER, 10, KURULUŞ, YILI, İÇİN, DÖNDÜLER, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı