Haber Detayı
10 Temmuz 2019 - Çarşamba 09:18 Bu haber 2943 kez okundu
 
MUHAFAZAKÂR YUNANİSTAN
Atina’da Muhafazakâr Yeni Demokrasi (ND) Partisi, ilk gözlemlere göre Pazar günü Yunanistan’daki parlamento seçimlerini kazandı.
DÜNYA Haberi
MUHAFAZAKÂR YUNANİSTAN

Hükümet Değişikliği: Muhafazakârlar, Yunanistan’da Seçim Kazandılar

Kriz baskısı altında bulunan ülkedeki seçmenler, parlamento seçimlerinde muhafazakâr parti Yeni Demokrasi (ND)’yi açıkça seçti. Resmi projeksiyonda yüzde 39,6 ile Kyriakos Mitsotakis partisi Pazar günü başarıya ulaştı. Görevdeki Başbakan Alexis Tsipras’ın Radikal Sol Koalisyon Syriza Partisi, oyların yalnızca yüzde 31,6’sını aldı.

Yunan Oyları, seçimden en güçlü olarak ortaya çıkan partiye 50 ek yetki gücü verdi. Bu nedenle, Yeni Demokrasi (ND), 300 üyeli parlamentodaki bütün oyların dörtte üçünün altında bir rakam olan 158 milletvekiliyle temsil yetkisi kazandı. Radikal Sol Koalisyon Syriza Partisi 86 sandalyeye geriledi. Şimdiye kadar 144 sandalye ile temsil edilmekteydi.

Tsipras seçim gecesi, rakibini kutladı. Mitsotakis, ülkesini tekrar “Gururlandırmak” istediğini açıkladı. Eski Başbakan Konstantinos Mitsotakis’in oğlu, “Bugün acı verici bir döngü sona erdi” açıklamasını yaptı. Yunanistan “Yine başını kaldıracak”, diye de ekledi. 51 yaşındaki Kyriakos Mitsotakis, vatandaşlarına “İstihdam, Güvenlik ve Büyüme” sözü verdi. “Daha az vergi, daha fazla yatırım, iyi ve yeni istihdam alanları ve büyüme ile daha yüksek ücret, maaş ve daha fazla emekli aylığı sağlayacak büyüme için çalışıyorum” açıklamasında bulundu.

Basında çıkan haberlere göre Mitsotakis, Pazartesi öğleden sonra Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos tarafından yemin edebilir. Siyasi gözlemciler göz önüne alındığında, Bir hükümetin kurulmasının hızlı ve zaman kaybına uğramaması, birçok Yunan’ın muhafazakâr oy kullanması için önemli bir nedendi. Anketler Yeni Demokrasi (ND) için, zaten büyük bir liderlik farkını ortaya koymuştu.

Pazar akşamı Yunanistan’da tanınmış Kamuoyu Araştırmacısı Dimitris Mavros, “İnsanlar, yavaşlayan bir koalisyon ortağına ihtiyaç duymayan ve programlarını hızlı bir şekilde uygulayabilecek Avrupa yanlısı bir parti olan makul bir çözüm istedi” açıklamasını yaptı. Çünkü seçmenler, ülkedeki durumun hala hassas olduğu ve daha da kötüleşmemesi gerektiğinin farkındalar.

Mitsotakis’in partisinin ekonomi dostu olduğu düşünülüyor. Seçim kampanyası sırasında Parti Lideri, vergileri düşürerek ekonomiyi güçlendirip, özelleştirmeyi teşvik edip ve öylece işsizlikle mücadele etme sözü verdi. Şu anda, Yunanlılar’ın yüzde 18’inden fazlası işsiz durumda. Tsipras, kendi seçim kampanyasında kamuoyuna; orta sınıfa dikkat edeceğini, aynı zamanda farklı toplumsal bakış açılarını da unutmayacağı, onlara da değer vereceği sözünü vermişti.

Solcu Başbakan Alexis Tsipras ve Radikal Sol Koalisyon Syriza Partisi’nin yenilgisi; gözlemcileri, son yıllarda ağırlıklı olarak orta sınıfı vuran sert tasarruf tedbirlerine geri götürdü. Yunanistan’da geleneksel olarak seçimlerin sonucunda etkili olan orta sınıfın büyük bir kısmı, bu nedenle Radikal Sol Koalisyon Syriza’ya sırtını dönüp, muhafazakârları onun yerine koydu. Tsipras birkaç emeklilik kesintisi yaptıktan sonra, birçok emekli de sol partiden uzaklaştı.

Yeni Demokrasi (ND), Mayıs ayında Avrupa seçimlerini kazanmıştı. Önceden, Radikal Sol Koalisyon Syriza’nın 9 puanını kazanarak, Tsipras’ın erken seçim kararı almasına neden olmuştu. Normalde, Yunanlılar Ekim ayında oy kulanacaklardı.

Mevcut parlamento seçimlerinde, üçüncü en büyük güç olan Sosyal Demokrat Parti Değişim Hareketi, yüzde 8 civarında bir oy ile parlamentoya geldi. Ardından Komünist Parti (KKE) yüzde 5,4 ile. Sağcı Popülist Elliniki Lysi, yüzde 3,8 puan aldı. Eski Yunanistan Maliye Bakanı Gianis Varoufakis’in MeRA25 Partisi ise, yüzde 3,4 oranında kaldı.

Aşırı Sağ Parti Altın Şafak (Golden Dawn), parlamentoya yeniden girmeyi kılpayı kaçırdı. Pazar günü, oyların sadece yüzde 2,95’ine ulaştı – dolayısıyla Temsilciler Meclisi’nde temsil edilmek için aşılması gereken yüzde üç engelinin altında kalmış oldu. Bu bilgiler, akşam yetkililer tarafından paylaşıldı. Parti Lideri Nikolaos Michaloliakos, konuşmasında söylediği üzere, “Altın Şafak Bitmedi” ve parlamento karşıtı muhalefetin bu şekilde onaylandığını kabul etti. Önceki mecliste, partinin 18 sandalyesi bulunuyordu. Eylül 2015’teki son seçimlerde, oyların yüzde 6,99’unu almıştı.

On milyon vatandaş oy kullanacaktı. Bu başlangıçta karmaşıktı. Çünkü Yunanistan’ın onbir milyondan daha az nüfusu var. Bununla birlikte; özellikle ABD, Avustralya ve Kanada’da, ayrıca 375.000 Yunanlı’nın yaşadığı Almanya’da, dolayısıyla yurtdışında toplamda üç milyondan fazla Yunan vatandaşı yaşamaktadır. Yunanistan’da devamsız oylama sözkonusu için, seçilmek üzere kendi ülkelerine seyahat etmedikleri takdirde, oyları silinmektedir. Ayrıca, Yunanistan seçim listelerinde hala daha bazı ölü kimselerin de listelerde yer aldıklarından şüphe edilmektedir. Bu da, potansiyel seçmen sayısını olumsuz etkilemektedir. Yunan Medyası, geçerli seçmen sayısının 6,5 milyon civarında olduğunu tahmin etmektedir.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: MUHAFAZAKÂR, YUNANİSTAN,
Yorumlar
Haber Yazılımı