Haber Detayı
25 Temmuz 2019 - Perşembe 12:28 Bu haber 1977 kez okundu
 
NASIL YERLEŞİYOR?
Bremerhaven’de Otomobil Terminali: Ticari çatışmalar çözümlendiğinde 2020’de Almanya için öngörülen büyüme hamlesinin muhtemelen bir şansı olacak.
EKONOMİ Haberi
NASIL YERLEŞİYOR?

• Yeni büyüme bölgeleri İspanya ve Fransa’dır.

Hayır, savaşçılar Uluslararası Para Fonu (IMF)’ndan gelen uyarıları dinlemediler. Nisan ayında, Washingtonlu Fonlar, küresel ekonomik büyümenin 2019’un ikinci yarısında tekrar toplanacağını öngörerek; özellikle ABD, Çin ve İngiltere’nin tartışmaları, hakaretleri ve yaptırımları bıraktığını belirtti. İtiraz duyulmadı, şimdi de Uluslararası Para Fonu (IMF), büyüme tahminini tekrar aşağı doğru düzeltmek zorunda kaldı. Fon, Salı günü yayınlanan ekonomik raporunda “Küresel büyüme bastırılmaya devam ediyor” diye yazıyor. Hem 2019 hem de 2020 için küresel büyüme, Nisan ayında beklenenden 0,1 puan daha düşük düşünülmektedir.

Sadece nispeten küçük bir aşağı doğru düzeltme olmasına rağmen mevcut durum, düşüş eğilimini göstermektedir. Uluslararası Para Fonu (IMF), büyüme tahminini bir yıl içinde dördüncü kez revize etmiş bulunuyor. Ve Alman Federal Cumhuriyeti için, üstte hala kötü haberler var: Euro Bölgesi’ndeki en büyük dört ekonomi arasında Almanya, 2019 yılı büyüme tahminini, son aylarda yapılan sert düzeltmelere istinaden, yüzde 0,1 oranında düşüren tek ülke oldu.

İspanya’da İktisadi Faaliyetlerin Yükselişi

Yeni Büyüme Bölgeleri, Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) artı yüzde 2,3 ile İspanya ve yüzde 1,7 artış ile Fransa. Alman ekonomisi için haberler ne kadar acı olsa da, bir önceki yılın rakamlarına kıyasla daha net. Bir yıl önce Alman ekonomistler, Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’nın 2019’da yüzde 2,1 artacağını tahmin etmişti. Salı gününün güncellenmiş tahminde ise, hala daha yüzde 0,7 seviyesinde bulunmaktadır. Spesifik olarak bu, federal, eyalet ve yerel yönetimlerin bu yıl başlangıçta hesaplananlardan yaklaşık 52 milyar Euro ile daha az gelir elde etmek ya da kazanmak durumunda oldukları anlamına gelmektedir. Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz hala siyah sıfıra bağlı kalmak istiyor, bu yüzden ek bütçe olmadan dengeli bütçe hedefliyor.

2020 için görünüm kesinlikle yüzde 1,7’den Almanya’yı, ancak net bir uyarıya bağlı olarak memnun etmektedir. Uluslararası Para Fonu (IMF), “2020 için büyüme patlaması tahmini belirsiz” diyor. Mevcut ticaret çatışmalarını çözmek ve tüm ortakların uyduğu anlaşmalar üzerinde anlaşmaya varmak gerekliydi. Uluslararası Para Fonu (IMF), yine ekonomik krizin nedenlerini nerede gördüğünü açıkça ortaya koymaktadır: ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığında ve bunun sonuçlarında. Uluslararası Para Fonu (IMF), “Borsalar ve iş dünyasında 2018 yılının başından bu yana devam eden ABD tarifeleri, ticari ortaklar tarafından toplanan grev ve Brexit hakkındaki belirsizlik nedeniyle yaşanan dalgalanmalara karşı duyarlılık meydana getirdi” açıklamasını yapmaktadır.

Trump’a Eleştiri

Dolaylı olarak Uluslararası Para Fonu (IMF), ABD’yi Küresel Bir Ticaret Şerifi’yle karşılaştırmaktadır: Washington, uyarılara rağmen Çin Malları’na gümrük vergileri koymaya devam etti; Çin bunu, ABD İthalatı’ndaki ek ücretlerle ödedi. Japonya’nın Haziran ayında G20’de gerçekleştirdiği toplantıda iki devlet arasındaki görüşmelerde bir süre daha bir artış yaşanmıştı. Ayrıca ABD, küresel teknoloji ihracatına yönelik yaptırım tehditleri, Brexit’in belirsizlik konusundaki endişeleri ve artan enerji fiyatları için jeopolitik gerginliklerle güvensiz hale getirmişti.

Uluslararası Para Fonu (IMF), pratikte son iki yıldaki uyarılarını tekrarlamaktadır. ABD Başkanı Donald Trump, şu ana kadar konuyla ilgilenmedi. Aksine tutumunu değiştirdiğini önerecek hiçbir şey sözkonusu değil. Çin ve diğer Asya ülkeleri anlaşmazlık yüzünden önemli ölçüde kayıplara uğrarken, ABD büyümektedir. 2019’da Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYİH)’nın yüzde 2,6 oranında yükseleceği tahmin edilmektedir.

Euro Bölgesi, fazla büyümemektedir. Bu yıl yüzde 1,3’e göre, 2020’de yüzde 1,6 oranında bir artış olması gerekmektedir. Almanya Ekonomisi, yurtdışından gelen zayıf talep ve düşük yatırım nedeniyle zayıflamaktadır. Fransa, ekonomistlerin başlatılan reformlardan ve sarı yeleklilerin azalan protestolarından faydalandığını düşünmektedir. İspanya’da yüksek yatırımlar karşılığını alıyor. İtalya belirsizliğini koruyor ve İtalya’da büyüme 2019’da neredeyse durma noktasına gelecek. Uluslararası Para Fonu (IMF), açıkça 2020 tahmininin geçerli olduğunu belirtmektedir. Dış talebin artmasıyla birlikte para, batı protestoları ve Alman araçlarının kayıt sayısındaki yavaşlama gibi geçici etkiler de zayıflamaya devam etmekle dikkat çekmektedir.

 

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: NASIL, YERLEŞİYOR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı