Haber Detayı
11 Kasım 2019 - Pazartesi 22:01 Bu haber 2456 kez okundu
 
ÖDÜL BELEDİYE'YE SEÇKİN BİR KURUL TARAFINDAN VERİLMİŞTİR
Her zaman olduğu gibi AKP İl Başkanı Sayın Volkan Mengi, yine yeteri kadar bilgi sahibi olmadan yaptığı açıklamalarla, bizleri hayrete düşürmüştür.
KÜLTÜR Haberi
ÖDÜL BELEDİYE'YE SEÇKİN BİR KURUL TARAFINDAN VERİLMİŞTİR

AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi’ye Burdur Belediyesi’nin, Cumhuriyet Halk Partililerin değil, tüm Burdurluların belediyesi olduğunu kendilerine hatırlatmak isteriz. Bilgi almak istediği takdirde, bilgi edinebileceği kadar şeffaf bir kurum olduğumuzu da tekrar belirtmek isteriz. Ancak bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak, bazen insanı zor duruma düşürebilir .Volkan Mengi tarafından yapılan yersiz basın açıklaması, hem belediyemizi, hem de bu ödülü veren Tarihi Kentler Birliği’ni töhmet altında bıraktığı için bu basın açıklaması zorunlu hale gelmiştir.

“Süreklilik Ödülü” de Belediyemize layık görülmüştür.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) Kültürel Mirası Koruma Yarışmasının 18.düzenlenmiştir. 36 belediyeden gelen 60 projenin katıldığı “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma ve Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması” nda Burdur Belediyesi kent merkezi ile kırsal kent çeperlerini, kent yaşamını destekleyecek rekreasyonel işlevler aracılığıyla birleştirmesi ve geçmişte yapılmış koruma çalışmalarını tamamlayıcı nitelikteki “Eski Belediye Caddesi ve Yeşilyurt-Deveci Sokakları Sağlıklaştırma Projesi” korumada süreklilik ödülüne layık görülmüştür. Ödül, Eski Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım GÜZELBEY elinden alınmıştır. Tarihi Kentler Birliğinin, 2000 yılındaki kuruluşu sonrasında başlatarak, bu yıl 18.sini düzenlediği yarışmada ödüller, Belediyelerce Tarihi ve Kültürel Mirasının Korunmasına yönelik yapılan çalışmaların, proje ve uygulama alanlarında değerlendirilerek takdir edilmektedir. Bu yıl da Kahramanmaraş, Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Sayın Hayrettin GÜNGÖR önderliğinde, Koruma Kültürüne büyük emek vermiş Değerli Hocamız Prof. Dr. Metin SÖZEN’in ve değerli hocalardan oluşan seçici kurulun belirlediği toplam 21 ödül, büyük bir titizlikle seçilerek, bunlar arasından “Süreklilik Ödülü” de Belediyemize layık görülmüştür.

Projemizin, Kültür ve Turizm Bakanlığınca uygulaması beklenmektedir.

Toplam 450 belediyenin üyesi bulunduğu; Asım GÜZELBEY, Mehmet ÖZHASEKİ, Yusuf Ziya YILMAZ ve Hayrettin GÜNGÖR gibi değerli başkanların Başkanlık yaptığı dönemlerde, 2004-2014 yılları arasında iki proje ve bir uygulama ödülü, 2014-2019 yılları arasında iki proje ve iki uygulama ödülü olmak üzere yedi ödül alan belediyemiz Yukarı Pazarda başlatılmış olan sokak sağlıklaştırma çalışmalarını, proje ödülünü alarak uygulaması için adım atmıştır. Bu projenin uygulaması için Kültür ve Turizm Bakanlığına başvuru yapılmıştır. Pilot ödenek ayırdığı bilinen Projemizin, Kültür ve Turizm Bakanlığınca uygulaması beklenmektedir. Belediyemizce Yukarı Pazarın ihya edilmesi başlığında yolların alt yapıları, parke döşemeleri, kaldırımları ve aydınlatmaları çalışmaları sürdürülmekte, önceki yıllarda 1. Ve 2. Yağ Pazarı ile Ulu Cami Sokak ve de Uzun Çarşı Caddesi Sokak Sağlıklaştırma çalışmalarında yarım kalan işler tamamlanmaktadır. Belediyemiz tarihi kültürel varlıkların korunması için hala bir yapının güçlendirilerek projelendirilmesini ve bir başka yapının da onarım çalışmalarını süedürmektedir. 2000 yılında kurucu üyesi bulunduğumuz Tarihi Kentler Birliğinin önderliğinde 2001 yılında Ulu Cami çevresinde başlatılan koruma ve yaşatma çabalarını sürdürüyoruz.

 “KORUMADA SÜREKLİLİK ÖDÜLÜ”

“Belediyemiz  “ Koruma da süreklilik” ödülünü hak etmektedir. Son aldığımız ödülümüzün proje uygulamasının söz verildiği ve ödenek konulduğu gibi Kültür ve Turizm Bakanlığımızca bir an once başlatılarak, sonuçlanmasını diliyoruz.

Sayın MENGİ’ye hatırlatmak isteriz ki, Tarihi Kentler Birliği hiç bir projeyi yerinde incelemeden, sipariş veya rica üzerine vermez. Bu sadece tarafımıza değil, Tarihi Kentler Birliği Başkanı’na, Encümenine ve çok değerli hocalarımızın yer aldığı Danışma Kuruluna hakarettir. Ak Parti döneminde yarım kalan ve projesi yapılan her hizmete sahip çıkarak tamamlamamız laf ve yalan olarak CHP Belediyeciliğine son derece yakışıksız ifadelerle saldırılmasını kınıyoruz

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: ÖDÜL, BELEDİYE'YE, SEÇKİN, BİR, KURUL, TARAFINDAN, VERİLMİŞTİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı