Haber Detayı
22 Ocak 2020 - Çarşamba 14:13 Bu haber 599 kez okundu
 
ON SEKİZ UYGULAMASI KENTİN GELİŞİMİ AÇISINDAN ÖNEMLİDİR.
Burdur belediye başkanı Ali Orkun Ercengiz, Bağlar Mahallesinde devam eden 18. Uygulaması konusun da Antalya harita mühendisleri odası temsilcisi ile birlikte açıklamalar yaptı.
GÜNDEM Haberi
            ON SEKİZ UYGULAMASI KENTİN GELİŞİMİ AÇISINDAN ÖNEMLİDİR.

Burdur belediye başkanı Ali Orkun Ercengiz, Bağlar Mahallesinde kentin gelişmesi ve planlaması için devam eden 18 uygulaması konusunda başkan yardımcıları ve imar müdürü, Antalya Harita Mühendisleri Burdur il temsilcisinin de bulunduğu toplantı da basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Burdur belediye başkanı Ercengiz, yaptığı acıkmada; İmar kanunun 18 madde de yer alan 18- uygulamaları şehrin gelişimi açısından ise çok kıymetli ve doğru uygulamalardır. Bir o kadar da vatandaşa anlatılması ve vatandaşın ilk başta anlaması zor bir uygulamadır. Geçmiş yıllarda bağlar mahallesinde İbrahim Zeki Burdur- lu, caddesi yapılmış uygulamalarda da vatandaşlarımız aynı performansı göstermiş fakat bu gün bir bulvarın varlığı ve artan değer yeni bir mahalleye ve yeni semte kavuştuğunu hepimiz biliyoruz.

Aslında bu konunun vatandaş tarafından daha iyi anlaşılması için imar kanunun 18 maddesindeki 18- madde uygulaması diye ifade edilen maddesinin temeline bakmak lazım. Bu aslında Türkiye genelinde Belediyelere verilen yasal bir zorunluluktur. Belediye tarafından uygulama zorunluluğu olan ve devletin vatandaş ile birlik içinde açılan yolların sosyal tesis alanlarının, sağlık tesis alanlarının, eğitim alanlarının ve muhtelif ortak olan alanların vatandaş devlet işbirliği ile düzenlenmesi planıdır. 18- madde de ne oldu da vatandaş sesini kurum olarak bize karşı sesini yükseltti. Vatandaşın bu konuda rahatsızlığı var ve böyle bir algı yaratılmaya kanunun uygulanmasına itirazı var. Son yapılan uygulama da 721 hak sahibinden sadece 30-35 vatandaşımızın  konu halkında itirazının olduğu sayısal değer açısından ise sadece 5’lik bir kısmının itirazı karşımıza çıkmaktadır. Bu büyüklükte bir proje uygulamasında gayet normaldir.

Vatandaşımız Belediye’ye gelerek bilgi almaktadır. Vatandaşımız aldığı bilgiler doğrultusunda uygulamanın kendisi açışından  faydalarını görerek ikna olup itirazının yersiz olduğunu anlamaktadır. Önümüzdeki dönem içinde Bağlar mahallesindeki değerden kendisinin faydalanacağını görerek oradan ayrılmaktadır.  18 madde uygulamaları bu alanda neler getirmektedir. Bugün bağlar mahallesinde yapılacak  18 uygulamasında yekun olarak 1.333 bin metrekare alan yani 133 hektar alanda çalışma yapılmaktadır. Bu 133 hektarlık alanda bilgi için söylüyorum yasal zorunluluk 2019 yılı 10 Temmuz tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 40 iken 45’e çıkan DOP oranlarında vatandaşımızın arazisi üzerinde herkesten eşit bir şekilde alınarak  yine ortak alan olarak vatandaşa sağlık tesis alanları yani buraya yapılması planlanan hastane alanından bahsediyorum yapılması planlanan bu hastane alanı 55. Bin metrekare olacaktır. İlköğretim eğitim temel alanları ve buraya ortaöğretim eğitim alanları baktığımız zaman Pazar alanı belediye sosyal tesisleri alanı 55 adet park alanları 15 adet çocuk bahçesi 12 adet oyun alanı bulunan yepyeni bir şehrin Bağlar Mahallesinde inşa edileceğinin ortaya çıktığı görülmektedir.

Geçmiş yıllarda sizlerin de bildiği bir tartışma yaşandı. İmar planlarında belediyenin hastane yeri konusunda bir planlamasının olmadığı dile getirildi. Bu konuda eksiğinin bulunduğu ile ilgili bir suçlamada bulunulduğu konusu ile karşı karşıya kaldık. Belediyeler harita mühendisleri yoluyla imar düzenlemesi yapabilirler. Biz bu konuda karar aldık. Bu gün açılacak 35 metrelik yollar, parklar hastane alanı eğitim kurumları ve sosyal alan tesisleri olarak bakıldığında Burdur belediyesi olarak önemli bir görevi yerine getireceğiz. Belki 6 aylık süre içinde kendine ne getirip ne götürdüğünü anlayıncaya kadar huzursuzlukları olacaktır. Ancak tarlasının ise arsaya arsasının ise arsasının araziye döndüğü bir süreçte vatandaşımızın koşarak kapımıza gelip yollarının açılmasını isteyeceği ve imar alanlarının derhal oluşturulması ve arazisinin ve arsasının kat karşılığı inşaata hazır hale getirilmesini isteyeceğine inanıyoruz.

Bizler önemli görevler yapıyoruz. Bu görevi yaparken de kentin geleceğini şekillendiriyoruz. Kentin geleceği konusundaki çalışmalar konusunda siyasi riskler alıyoruz. Kendi siyasi geleceğimiz bu kentin geleceğinden daha önemli değildir. Konu üzerinde bazı bugün sipeküle edilen gazetelere boy, boy haber yaptırılan, iki yıl önce uygulaması yapılmış vatandaşın şikayetinin değerlendirildiği ve şikayetlerin de haksız olduğu  netice de bu güne kadar yapılan 18 uygulamalarında hiçbir mahkemeyi de göz önüne alırsak bu gün yapılacak olan ve vatandaşın lehine olacağına inandığımız uygulama şehrin geleceği için çok önemlidir

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ON, SEKİZ, UYGULAMASI, KENTİN, GELİŞİMİ, AÇISINDAN, ÖNEMLİDİR., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı