Haber Detayı
09 Eylül 2019 - Pazartesi 08:59 Bu haber 656 kez okundu
 
OTOMOBİL YENİLİKLERİ
Bir Yenilik: Parmak İziyle Açmak ve Başlatmak Otomobil üreticileri gelecekteki büyük zorluklarla karşı karşıya. Kendisini yeni teknoloji lideri olarak kim kuruyor?
TEKNOLOJİ Haberi
            OTOMOBİL YENİLİKLERİ

Araba Sürüşünün Geleceğine Çok Yakın mıyız?

Elektrik ya da Yakıt Hücresi, E-Spor Otomobil ya da Şehir İçin Hareketlilik Konseptleri: Otomobil üreticileri gelecekteki büyük zorluklarla karşı karşıya. Kendisini yeni teknoloji lideri olarak kim kuruyor?

Hayır, kazanan ABD’den değil Japonya’dan değil Almanya’dan da gelmiyor: 8 Temmuz 2019’da iki ödül “En Yenilikçi Hacimli Markası” ve “En Yenilikçi Hacimli Markası – Alternatif Tahrikler”, Ödülleri’nin bir parçası olarak Güney Koreli Otomobil Üreticisi Hyundai’ye verildi. Prestijli Ödül, Uluslararası Yönetim Danışmanlığı (PwC) ve Bergisch Gladbach’taki Bilimsel Otomotiv Merkezi Yönetimi (CAM) tarafından verildi.

Bu yılki ödülün ilk kez dünyanın dördüncü en büyük otomobil üreticisine gitmesi, motor dünyasında hiçbiri olmayan ikinci geleceğe odaklanmanın sonucudur. Bu nedenle Hyundai IONIQ, 3 alternatif tahrik tipine eşit Hibrit, Takılabilir Hibrit ve Saf Elektrikli Versiyon olarak sunulan ilk üretim aracıdır. Ek olarak IONIQ, Ağ Bağlantılı Bağlantı Sistemi Bluelink ile donatılmıştır. Bu, akıllı telefon üzerinden önemli kontrol ve izleme fonksiyonlarını sağlar.

 

Yaşam Tarzı SUV KONA, hibrit olarak ve iki elektrikli versiyonda da mevcut. Akü Şarjı başına 449 kilometre menzile sahip olan KONA Elektro, Küçük SUV Segmenti’nde en yüksek menzile sahip akülü elektrikli araç. SUV’un 100 kilometrede yalnızca 15,0 kWh elektrik tüketimi olan E Varyantı da son derece ekonomiktir.

Ve NEXO ile birlikte, Hyundai zaten hidrojene dayanan, yol üzerinde emisyonsuz bir sürücünün ikinci neslini ortaya koymaktadır. NEXO, Yakıt Hücresi; sürücüsüne ek olarak, örneğin bir Kör Nokta Görüntü Monitörü (Kör Nokta Kamerası), yarı bağımsız sürüş ve uzaktan park etme fonksiyonu için Karayolu Sürüş Yardıcısı ve bir aracın ilk kez bu segmentte otomatik olarak park edebileceği Uzaktan Park Fonksiyonu.

Çok Fazla Hız ve Bağımsız Yükleme

Bu hızla devam etmelidir. Hyundai, Hırvat Elektrikli Spor Otomobil Üreticisi Rimac ile işbirliğine yeni başladı. Tamamen elektrik ya da yakıt hücreleri tarafından desteklenen Çevre Dostu Yüksek Performanslı Prototipler geliştirmeyi hedefledi. Buna ek olarak, Yapay Zekâ kullanan trafik kazası durumunda, sürücünün muhtemel yaralanmalarına otomatik olarak işaret edebilen MDGo gibi projeler de bulunmaktadır. Bağımsız Sürüş Sistemleri alanında lider konumda olmak için Hyundai, eski Google Geliştiricisi Chris Urmson Aurora tarafından kurulan şirkete yatırım yaptı. 2021 gibi erken bir tarihte, Akıllı Şehirler’de Bağımsız Bir Robot Taksiler Filosu’nun, insan müdahalesi olmadan araçların belirli şartlar altında çalıştırılacağı pilot uygulaması başlatıldı.

 

Elektrikli Araçlar’ın tam otomatik olarak şarj edilmesini de Hyundai yakında mümkün hale getirecek. Otomatik Vale Park Sistemi (AVPS) ile, E-Arabalar, 2025’ten itibaren mevcut şarj istasyonlarına park edilecek. Şarj edilip boş bir park yerine yeniden yerleştirilecektir. Sürücü, arabasını akıllı telefon üzerinden çağırdığında, araba otomatik olarak sürücünün bulunduğu yere gider.

Ancak bunlar, sadece otomotiv teknolojisinin bir sonraki dönüm noktasına giden yoldaki ara adımlar: 2030’da Hyundai, ilk tamamen bağımsız araçları piyasaya sürmek istiyor.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , OTOMOBİL, YENİLİKLERİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı