Haber Detayı
24 Temmuz 2019 - Çarşamba 20:49 Bu haber 2809 kez okundu
 
“SAGALASSOSS ANTİK KENTİ YILIN ALTI AYLIK DÖNEMİNDE 45 BİN ZİYARETÇİ GELDİ ”
Vali Hasan Şıldak, Belçika Ankara Büyükelçisi Michel Malherbe ve Türkiye Brüksel Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü ile birlikte Sagalassos Antik Kenti'nde incelemede bulundu. .
KÜLTÜR Haberi
         “SAGALASSOSS ANTİK KENTİ YILIN ALTI AYLIK DÖNEMİNDE 45 BİN ZİYARETÇİ GELDİ ”

      Burdur- Ağlasun İlçesine  Belçika Ankara Büyükelçisi Michel Malherbe ve eşi ile misafir olarak gelen Türkiye Brüksel Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü ile birlikte Sagalassos Antik Kentinde incelemede bulunan Vali Şıldak,  Kazı Başkanı Prof. Dr. Jeroen Poblome rehberliğinde gezilen yeni kazı alanları ve Antik Kentte devam eden çalışmalar hakkında bilgi aldı. İnceleme ziyareti sonunda Vali Hasan Şıldak basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Burdur Valisi Hasan Şıldak yaptığı açıklama; “Ülkemizin, Anadolunun günümüze kadar korunula gelmiş antik kentlerinden, alanlarından biri olan ve çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan, sahip olduğumuz en önemli kültürel miraslardan birindeyiz. Görüyoruz ki kazı çalışmaları her yıl çok daha iyi seviyeye geliyor. Bu şekilde gün yüzüne çıkan yeni eserler, antik şehrin yeni bölümleri bizleri daha da heyecanlandırıyor.

Bugün itibari ile baktığımızda ziyaretçi sayılarımız çok umut verici. Bu ören yerinin tanıtımı çok iyi yapılması lazım. Her geçen gün gerek yerli, gerek yabancı ziyaretçilerin ilgisi artmakta olduğunu görüyoruz. An itibarı ile bu yıl 45 bin 600 yerli ve yabancı turistin Sagalassos’u ziyaret etti. Memnuniyet verici bir başka rakamda bu sayının 2 bin 500’ünün yabancı ziyaretçi olması dikkat çekici. Burası her geçen gün artan zenginliği, gün yüzüne çıkan eserleriyle çok daha fazla ziyaretçi ağırlama kapasitesine sahip oluyor. Desteklerinden dolayı Belçika Leuven Üniversitesi’ne teşekkür ederim” dedi.


Vali Hasan Şıldak Ağlasun programı devamında Sagalassos Antik Kenti kazı çalışmalarında emeği geçenler için Belçika Leuven Üniversitesi tarafından düzenlenen sertifika törenine katıldı.

Belçika Leuven Üniversitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte İlimiz Ağlasun İlçesi Sagalassos Antik Kenti’nde yürüttüğü arkeolojik çalışmaları kapsamında Sagalassos Antik Kenti kazılarında uzun yıllardır görev alan 25 kazı çalışanına Vali Hasan Şıldak ve beraberindeki protokol üyeleri tarafından Yapı Koruma Ustalığı ve Arkeolojik Kazı Formenliği Sertifikası verildi.

Vali Hasan Şıldak düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Adeta iğne ile kuyu kazılarak gün yüzüne çıkarılan eserler insanlık tarihinin mirası ve bize miras kalan, geleceğimize miras bırakacağımız korunan yapılar heyecan verici olduğunu söylemek istiyorum. Belçika Leuven Üniversitesi’ne yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ederim.

İnsanlık tarihini ortaya çıkarmak, Dünya insanları ile buluşturmak için Türkiye Cumhuriyeti Devleti gayret gösteriyor ve önem verdiğini de görüyoruz. Bu öneme katkı veren bütün kurum ve kuruluşlar takdir edilmeyi hak ediyor. Bu anlamda asıl takdir siz çalışanlara veriliyor anladığım kadarıyla Leuven Üniversitesi yaptığı bu incelikle bir sertifikayla ölümsüzleştirmek istedi. 20 yılı aşkın süredir çalışmalarıyla katkı sunan, emek veren siz çalışanlara takdir etme şerefi bize de nasip oldu” diye konuştu.

Sagalasos Antik Kent inceleme ziyareti ve Sertifika Törenine başta Vali Hasan Şıldak, eşi Fatma Nur Şıldak olmak üzere Belçika Ankara Büyükelçisi Michel Malherbe ve eşi, Türkiye Brüksel Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü ve eşi, Müzeler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Altunel, Ağlasun Kaymakam V. Tanju Çanakçıoğlu, Ağlasun Belediye Başkanı Ali Ulusoy, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, Sagalassos Kazı Başkanı Prof. Dr. Jeroen Poblome ve kazı ekibi katıldı.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , “SAGALASSOSS, ANTİK, KENTİ, YILIN, ALTI, AYLIK, DÖNEMİNDE, 45, BİN, ZİYARETÇİ, GELDİ, ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı