Haber Detayı
20 Temmuz 2019 - Cumartesi 16:39 Bu haber 1734 kez okundu
 
SALDA GÖL’ÜNDE ZİYARETÇİ SAYISI GİDEREK ARTIYOR
“Bugün Batı Akdeniz Kalkınma Ajansının olağan aylık toplantısını özellikle burada Yeşilova ilçemizin güzel turizm noktası Salda’da yapmayı arzu ettik.
TURİZM Haberi
             SALDA GÖL’ÜNDE ZİYARETÇİ SAYISI GİDEREK ARTIYOR

Salda’ya daha da dikkat çekmek için, mümkün mertebe çalışmalarımızın büyük bir kısmını buraya kaydırdık. Salda biliyorsunuz geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda en parlak dönemini yaşıyor, şu ana kadar gelişmelere ve ziyaretçi sayılarına bakarak bunu görüyor ve söylüyoruz. Gördüğünüz gibi bir hususu daha belirtmek isterim, üç İlimiz ortak hareket ediyoruz. Antalya, Isparta ve Burdur özellikle turizm gelişimi konusunda Antalya’nın sektördeki yoğun tecrübe ve bilgi birikimlerinden de istifade ederek, birlikte hareket ediyoruz. Gerek Valiliklerimiz, gerekse diğer kurum ve kuruluşlarımız özellikle Batı Akdeniz Kalkınma Ajansının çatısı altında bu birlikteliği özellikle sürdürüyoruz. 


           BURDUR’DAKİ BÜTÜN TURİZM DESTİNASYONLARINDA GELİŞME VE ARTIŞLAR VAR
      Ben turizmle ile ilgili İlimizdeki gelişmelerden bahsetmek isterim. Özellikle bu sene Burdur sınırları içindeki bütün turizm alanlarında çok ziyaretçi alıyor, sayılarda çok güzel gelişme ve artışlar var. Buna

Gelişmeleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Burdur turizm konusunda önemli ataklar yapmaktadır ne var ki gerçekleri de görmek zorundayız ilimizdeki yatak sayısının azlığı ve ortaya çıkan noktada Burdur’un konaklama ihtiyacına paralel olarak da otel konusunda özel sektörün yatırımlar yapması Salda ve onu takip eden lavanta bölgelerine gelen iç ve dış turizm destinasyonları potansiyeline bakılarak hareket etmeli diyebilirim.Ayılara baktığımızda bunu net olarak görüyoruz ve yapılan turizm yatırımlarının şu ana kadar ki gelişimlere yaptığımız ilaveler ve estetik düzenlemeler ve altyapı çalışmalarıyla da bunu daha da güçlendiriyoruz. İnsanlar bu noktalara geldiğinde daha iyi hizmet alabilir hale geldiler.

 

Burdur da yıllar itibarı ile Sayılara bakacak olursak, Sagalassoss geçtiğimiz yıl toplam 51 bin ziyaretçi almış, bu an itibariyle 40 bini geçtik. Geçen yılın aynı dönemine oranla bakacak olursak, Haziran sonu itibarıyla 2018’de 17 bin 500, 2019 yılında 27 bin ziyaretçi var, Sagalassos’ta yüzde 50’lik bir artışların gelecek açısından önem taşıdığını, Burdur Müzemize bakacak olursak, müzemizde geçen yılın Haziran ayı sonu itibariyle 59’luk bir ziyaretçi artışı görüyoruz. Müzede çok dikkat çekici, geçen yıl boyunca ziyaretçi sayısı 21 bin iken, an itibarıyla 17 bini geçmiş durumdayız. İnsuyu Mağaramız yılın ilk aktı ayı rakamları ise yine bize ümit vermektedir. O da gerçekten çok ileri seviyede bir ziyaretçi aldı. Haziran itibarıyla yüzde 40’lık bir artış var. Haziran sonrası dönemde biz geçen yıl toplamda 53 bine ulaşırken yıllık bazda bu yıl 15 Temmuz itibarıyla 48 bin ziyaretçi aldık. Bu da çok iyi bir orandır.


                           TURİZM DA YIL SONU İTİBARI İLE 1.5 MİLYON ZİYARETÇİ BEKLİYORUZ
Salda Gölü gerek özel idaremizin gerek bakanlıklardan gelen destek ile yeni düzenlemeler yaptık ve yapıyoruz. Buna bağlı olarak buraya gelen ziyaretçilerimizin yeterli hizmet almasına gayret ediyoruz gelecek yıllarda eksikliklerimizin tamamlanması halinde Salda Gölü ve civarı önemli turizm alanımız

haline gelecektir. Salda’da ben detaya girmeden toplam sayıyı paylaşayım, otopark sayılara bakarak, otopark giriş sayılarına bakarak, hem Beyaz Adalar bölgesinde Kaymakamlığımız tarafından işletilen otoparkta, hem de Doğa Koruma ve Milli Parklar 6’ıncı Bölge Müdürlüğümüze ait tabiat parkı içinde  otopark giriş sayılarını hesap ettiğimizde 300 binin üzerinde bir ziyaretçinin Haziran başından itibaren sadece şu 1 buçuk aylık sürede Salda Gölünü ziyaret ettiğini söylüyoruz. Bu sayıya Salda gölünde diğer müstakil giriş noktalarındaki ziyaretçi sayıları dahil edilmemiştir dolayısıyla Salda Gölünde biz bu yıl, bu rakama baktığımızda ve gelişmelere baktığımızda en az 1 milyon ziyaretçinin Salda Gölünü ziyaret edeceğini, il genelinde ise bu rakamın 1,5 milyonu bulacağını çok rahatlıkla söylüyoruz,

 
 SALDA GÖL’Ü İLE İLGİLİ DÜZENLEME VE ÇALIŞMALARA BÜTÜN KURUMLARIMIZ DESTEK VERİYOR .
Bu gelişmelerde bütün kuruluşlarımızın katkıları var başta İl Özel İdaremiz, Salda gölü kıyısında ise çok ciddi bir tedbir aldı. Valiliğimiz ve Kaymakamlığımız burada aldığı tedbirler, yaptığı düzenlemeler sahil ile sahile kadar, kıyıya araç girişleri olmaktaydı. Bunları yaptığımız çalışmalar ve aldığımız önlemler ile ortadan kaldırdık. Yine biliyorsunuz, Beyaz Adalar Bölgesinde hem de belediye halk plajı bölgesindeki   çalışmalar ile yapılacak olan Millet Bahçesi düzenlemelerinin de bu ayın sonunda ihalelerini TOKİ Başkanlığı gerçekleştiriyor. Bu hamlelerle birlikte Salda Gölü biliyorsunuz. Cumhurbaşkanımızın da talimatıyla Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildi. Bu zaten başlı başına gölün korunması ve temiz kalması için en garantili sistemin kurulmasını ifade ediyor. Bu sistem dahilin de hem korunan, temiz kalan hem de turizme hazırlanan bir Salda Gölünü önümüzdeki yıldan itibaren çok daha iyi seviyede göreceğiz ama bu yıl zaten bunu sağladık. Temel faktörler olarak sağladık Kaymakamlığımız ankette yaptırıyor, buradan hiçbir olumsuz dönüş yok. Biliyorsunuz basında da en küçük bir olumsuz habere rastlamıyoruz, temizlik ve düzenlemeler noktasında ve hemen arkamızda Orman Bölge Müdürlüğümüz tarafından takip edilen bir süreçle günübirlik mesire alanı çok yakında ihaleye çıkacak. Bu kapsamda da buranın yine önemli bir hizmet noktası oluşturacağını düşünüyoruz. Salda Gölümüzün karşı kıyısında bulunan, kullanılmayan eski bir metruk bina var, bunu da inşallah Valiliğimiz ele aldı, Özel İdaremiz çerçevesinde ve kalkınma ajansımızın katkısıyla şık bir restorana dönüştüreceğiz, bir kır lokantasına dönüştüreceğiz. Yeşilova, gerek Burdur bütün ülkemiz bu turizm noktasından çok iyi şekilde faydalanacaktır diye düşünüyoruz. Şimdiden hayırlı olsun diyoruz. Ben tekrar bütün kalkınma ajansı yönetim kurulu üyelerimiz ve valilerimize buranın ziyareti noktasında, tanıtımına destek noktasında bugün yaptıkları ziyaret için teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.


 

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , SALDA, GÖL’ÜNDE, ZİYARETÇİ, SAYISI, GİDEREK, ARTIYOR, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı