Haber Detayı
01 Ağustos 2019 - Perşembe 14:26 Bu haber 2772 kez okundu
 
SALDA GÖLÜ; “ RANTA KURBAN DEĞİL MİLLETİN MALİ OLARAK KALSIN “
Burdur CHP İl ve İlçe Başkanı ile Burdur CHP Milletvekili Dr. Mehmet Göker, Salda gölü millet bahçesi ihalesi konusundaki son gelişmeler hakkında açıklama yaptılar.
GÜNDEM Haberi
SALDA GÖLÜ; “ RANTA KURBAN DEĞİL MİLLETİN MALİ OLARAK KALSIN “

Burdur’un ve ülkenin “Maldivleri” olarak bilinen Salda gölü doğal alanında 110 çeşit kuş ve 8 çeşit türde endemik bitkiye ev sahipliği yapmaktadır. Buradaki canlılar “Bern” sözleşmesiyle de kontrol altında biz ise iktidara anlatamadığımız konu şu; Salda gölü kıyısındaki beyaz kum özelliği taşıyan doku ise dünyada çok az bilinen bizim”Biyomineralizasyon”  Canlı organizmaların oluşturduğu tüm ya da kısmî mineralleşme, yaklaşık olarak 2 milyon yıldır oluşmaktadır. Buradaki tektonik yapının mutlaka ışık alması mecburiyeti vardır. İlgili bakan dün açıklama yaptı. Ben buradan kendisine soruyorum. Salda gölü kıyısında yapılaşmaya izin verilmeyeceği ifade edilmektedir. Dün ihaleye çıkarttıkları ve bir hafta ertelenen projenin uygulama alanı Salda gölü çevresi değil de neresidir. Kaldı ki yapılacak projeyi çivi çakmak değil dozer ile yapacağınıza göre yapacağınız tahribat bunun çok daha ötesindedir. Bilimsel olarak akademisyenler gölü çevreleyen dağların eteklerinden göle kadar gelen bölüm de yapılaşmanın yapılmaması gerekmektedir. Göl çevresinin inşaat alanı olması demek bu gölün yok edilmesi anlamına gelmektedir.

Salda gölünde insanların yapılaşma olmadan doğa ortamında gölden faydalanmalarıdır. Devlet desteği ve belediyenin denetimin de yapılacak bir sistem daha güzel olacaktır. Buna en büyük örnek “Çanakkale Asos” da olduğu gibi düzenlemeler yapılabilir. Göl hüviyetine de zarar vermeden bunun altından kalkınabilir. Burada doğaya ve yeşile hırsı olan bir kesim nedense ısrarla gündemde tutmak istemektedir. Geleceğimize emanet edeceğimiz değerlerimizi şimdiden yok etme girişimleridir. Geçmişten devir aldığımız geleceğimize devir edeceğimiz bu emanetleri ortadan kaldıracak hamleler olarak görüyoruz. Millet bahçesi ise başka bir yere de yapılabilir. Ama Salda gölü tek ve kaybedildiği zaman yerine konulacak diye bir durum da yoktur.

Salda gölüne yapılacak projenin geriye dönüşümü imkansızdır. Uyarıyoruz burada “Millet Bahçesi” adı altında uygulanacak proje çevre ekolojik tahribatına yöneliktir. Çevre koruma kanunu adı altında uygulanacak proje konusunda yanlış bilgilendirme yaparak kanun yapılaşmaya yönelik çalışmaları içermektedir. Yani işletmeyi gözeten bir kanundur. İhale bir hafta sonrasına ertelendi ama bu da bizim kaygılarımızı artırmaya yetti. Korkarız adrese teslim bir ihale olma ihtimali vardır. “EKAP” diye bir proje var “Projenin” açılımı ise elektrik aletler projesi” dikkat çekici tarafı bu proje dün ihale günü yayınlandı. Adeta yetkililer yangından mal kaçırır gibi bir ihale gerçekleştirildi. Eğer kazı kazan mantığı ile hareket eden ve doğaya karşı içinizde en ufak bir sevgi kırıntısı olmasa ihale için yüzlerce firma bulabilirsiniz. Projeye bakıldığında neler var. kafeterya, diskotek, yönetici odası, müzik anons sistemi projenin diğer yanı ile kalebodur yapılanması sistemi, mutfak büfe, sağlık bölümü, ve iki mescit, bunlar ihalenin içinde yapılması düşünülen donatılar olarak görülmektedir. Ayrıca ihale eklentilerinde 4.5 metre su basman tabir edilen betonlaşma var. buradan soruyorum su basmanı yapılan yere çivi çakılıyor mu? Dozer girmiş oluyor mu! Çevreye verdiği etkisi bunun ne olacaktır. Buradaki 4.5 metre su basmanı betondan değil de neden yapmayı düşünüyorsunuz. İkincisi bu sistem içinde asansör yapılanması var asansörün de olması gereken bir yerde demek ki çok katlı bir yapılaşma düşünülmektedir. Kapalı alansa 4400 metrekarenin üstünde bir alanın Salda gölü kıyısında olmasıdır. Ayrıca burada soğutma sistemi için yapılması düşünülen bir klima sistemi var. burada bu sistemin çevreye yayacağı ısı ile buradaki endemik bitki örtüsünün zarar görmesi söz konusudur.

    Bizim burada üzerinde durduğumuz konu ÇED Raporu alındı mı ikinci si de ihale askı süresi bitmeden neden ihaleyi başlattınız. Bilim adamlarının öngürüsüne göre bu alan yaşayan ve canlıların olduğu bir alan bu alan yaklaşık iki milyon yılda oluşmuş bir alan ve bu alanın hayatiyetini devam ettirmesi için buraya herhangi bir insan müdahalesinin yapılmaması gerekmektedir. Ve dağdan bu göle kadar yapılaşmanın yapılmaması ve gölün sürekli olarak ışık görmesi şarttır. Bu ihalenin tek belli olmayan yanı burada millet bahçesine girişler paralı mı olacak parasız mı bu kısım açık bırakılmıştır. Belki de burada yap işlet devret projesini hayata geçiren bir sistemi devreye sokacaklardır bu projenin içinde deri döşemeler dahil bir yönetici odası bulunmaktadır.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: SALDA, GÖLÜ;, “, RANTA, KURBAN, DEĞİL, MİLLETİN, MALİ, OLARAK, KALSIN, “,
Yorumlar
Haber Yazılımı