Haber Detayı
09 Aralık 2016 - Cuma 16:15 Bu haber 2220 kez okundu
 
SANAYİCİYE 250 MİLYARLIK DESTEK İADE-İ İTİBAR
Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan ekonomik tedbirler ve teşvik paketi ihracat dünyasında memnuniyetle karşılandı.
EKONOMİ Haberi
SANAYİCİYE 250 MİLYARLIK DESTEK İADE-İ İTİBAR

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Hazine garantisiyle işletmelere sağlanan 250 milyar liralık kredi imkanını “Yıllardır dile getirdiğimiz üretmenin itibarlı hale getirilmesi talebimiz karşılık buldu. Sanayicinin itibarının önü açıldı” şeklinde yorumladı. 

Türkiye’nin ekonomisinde sıcak parayla sürekli bir iyileşmeyi sağlamasının mümkün olmadığını, Türkiye’nin üreterek, ihracat yaparak ekonomisini zinde tutabileceğini sürekli dile getirdiklerini anlatan Ünlütürk, son açıklanan teşvik paketinde üreten ve ihracat yapan ağırlığı KOBİ niteliğindeki işletmelere cansuyu olacak tedbirleri görmekten mutlu olduklarını kaydetti.

İhracatçılar için oluşturulan Kredi Garanti Fonu sayesinde ihracatçıların finansman sorununu gidereceğini dile getiren Ünlütürk, “İhracat kredilerinde garanti teminatının yüzde 100 olması ile ihracatçıların finansman sorunu giderilince, çarklar daha hızlı dönecek. Ekonomi canlanacak, Hükümet verdiği desteğin karşılığını istihdam, vergi, sosyal barış olarak fazlasıyla geri alacak” şeklinde konuştu.  

2017 yılının kamu için tasarruf yılı olacağı açıklamasını da yerinde bir karar olarak gördüklerini belirten Ünlütürk, yeni istihdam yaratan işletmelere ilk yıl asgari ücretin yarısı, ikinci yıl süresince yüzde 25’ine kadar destek verilecek olmasını da istihdama katkı sağlayacak düzenleme olarak gördüklerini ve olumlu bulduklarını dile getirdi. 

EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Eximbank’ın sermayesinin yükseltileceği mesajını da ihracat dünyasına müjde olarak yorumladıklarını sözlerine ekledi.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: SANAYİCİYE, 250, MİLYARLIK, DESTEK, İADE-İ, İTİBAR, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı