Haber Detayı
07 Aralık 2019 - Cumartesi 17:49 Bu haber 2426 kez okundu
 
ŞEHİT TEĞMEN PİLOT AYFER GÖK KAVŞAĞI TÖRENLE HİZMETE AÇILDI
Burdur Belediyesi tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü karşısında yeniden düzen8lenen Şehit Teğmen Ayfer Gök anısına düzenlenen kavşak törenle açıldı.
GÜNDEM Haberi
       ŞEHİT TEĞMEN PİLOT AYFER GÖK KAVŞAĞI TÖRENLE HİZMETE AÇILDI

Burdur Bucak İlçesi doğumlu olan Şehit Teğmen Ayfer Gök, 9 Şubat 2001 tarihinde 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında, görevli olduğu F-5A uçağı ile eğitim uçuşu sırasında Konya’nın Daran köyü yakınlarında düştü. Teğmen pilot Ayfer Gök ölümünün 18 inci yılında Burdur da Milli Eğitim Müdürlüğü karşısında adına düzenlenen ve Türk Hava Kuvvetleri envanterinden çıkartılan bir savaş uçağının bulunduğu kavşak düzenlenen tören ile hizmete açıldı.

     BURDUR BELEDİYE BAŞKANI ERCENGİZ; “DUYGULU BİR KONUŞMA YAPTI”

   Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Şehit Pilot Teğmen Ayfer Gök, adına bin savaş uçağının da yer aldığı kavşak açılışında yaptığı duygulu konuşmada; Bu gün burada bir açılıştan öte 18 yıl önce kendi kullandığı savaş uçağı ile 18 yıl önce görevi sırasında Şehit olan Ayfer Gök kardeşimizin ismi altında Şehit olarak ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimizin anısını yaşatmak üzere bir kavşağın açılışını yapacağız. 2006 yılında aklımızdan geçen bu serüven siz davetlilerin katılı ile Burdur tarihinde yerini alacaktır. İşte yaklaşık görev yaptığım 5.5 yıl içinde en anlamlı açılışlardan biri olacaktır.

Biz bu ülkede İstiklal savaşı ve Kurtuluş savışı ve sonrasında vatanımıza iç ve dış kaynaklı olan saldırılara karşı vatan savunmasını yaparken, bu toprakların kolay kazanılmadığını çok iyi biliyoruz. Bir evladın nasıl yetiştirildiğini Anneler ve Babalar olarak biliyoruz. Ama yüreğine taşı basıp vatan sana canım feda diyerek “vatanımız sağ olsun “ diyen  Annelerin ellerinden bir kez daha öpmek istiyorum.

                    BAŞKAN ERCENGİZ; ŞEHİT PİLOT TEĞMEN AYFER GÖK’ÜN BİYOĞRAFİSİNİ OKUDU

         1977 kışında Burdur-Bucak’ta dünyaya gelen Ayfer Gök, henüz 1 yaşındayken, kamyon şoförü olan babasını kaybetti. Annesi Ümmügülsüm Gök, 4 kız çocuğuyla tüm sorunlara göğüs gerdi, çocuklarına hem annelik, hem de babalık yaptı. Anne Gök çocuklarının eğitimi için her şeyi üstlendi. Hayalinden vazgeçmedi

Lise öğrencisi olan ve hayatında bir kez bile uçağa binmeyen Ayfer, Antalya Havalimanı'ndan kalkıp Bucak üzerinden geçen uçakları hayranlıkla izler, arkadaşlarına ‘‘Bir gün ben de onların içinde olacağım’’ derdi.

Astsubay olan amcası Kemal Gök sayesinde Ayfer’in bu hayali askeri pilotluğa dönüştü. İlk olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin Matematik Bölümü'nü kazandığı halde hayallerinin peşinden gitti. Hedefine Hava Harp Okulu’nu koyan Ayfer, çok çalıştı.

1994 yılında teğmen adayı olarak eğitimine başladı. Hava Harp Okulu'ndaki 4 yıllık eğitimini 1998 yılında iyi dereceyle bitiren Ayfer Gök, daha sonra Çiğli Ana Jet Üssü'nde 2 yıl uçuş eğitimi aldı.

                                    Konya'da şehit oldu

9 Şubat 2001 tarihinde 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında, F-5A uçağı ile eğitim uçuşu sırasında Konya’nın Daran köyü yakınlarında düştü. Teğmen pilot Ayfer Gök şehit oldu.

Konuşmaların ardından Şehit Pilot Teğmen Ayfer Gök adına kavşak ta bulunan savaş uçağının da olduğu kavşağın açılışına geçildi. Açılış kurdelesini Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Şehit Pilot Teğmen  Ayfer Gök’ün Annesi Ümmügülsüm ve akrabaları birlikte yaptılar. Tören okunan duaların ardından sona erdi. Başkan Ercengiz Şehit Teğmen Pilot Ayfer Gök’ün çerçeveli bir fotoğrafını evinde özel müzesine kaldırılmak üzere hediye etti.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ŞEHİT, TEĞMEN, PİLOT, AYFER, GÖK, KAVŞAĞI, TÖRENLE, HİZMETE, AÇILDI, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
       ŞEHİT TEĞMEN PİLOT AYFER GÖK KAVŞAĞI TÖRENLE HİZMETE AÇILDI
       ŞEHİT TEĞMEN PİLOT AYFER GÖK KAVŞAĞI TÖRENLE HİZMETE AÇILDI
       ŞEHİT TEĞMEN PİLOT AYFER GÖK KAVŞAĞI TÖRENLE HİZMETE AÇILDI
Yorumlar
Haber Yazılımı