Haber Detayı
16 Ekim 2018 - Salı 15:14 Bu haber 2130 kez okundu
 
TARİH TALANCILARI JANDARMA’DAN KAÇAMADI
Kültür ve tabiat varlıkları açısından zengin bir bölgede yer alan İlimizde, bu değerlerin korunmasına yönelik çalışmalara güvenlik güçlerimiz tarafından aralıksız devam edilmektedir.
ASAYİŞ Haberi
                TARİH TALANCILARI JANDARMA’DAN KAÇAMADI

Burdur Valiliği yaptığı yazılı açıklamada; Burdur İl Jandarma Komutanlığı ekiplerimiz tarafından yürütülen iki ayrı çalışmada, Yeşilova İlçesinde bir evde Roma Dönemine ait (1) adet “Mezar Siteli” ele geçirilmiş, İl merkezine bağlı Günalan Köyü Leften Yaylasında ise izinsiz kazı yapan şahıslar suçüstü yakalanmışlardır. 

Jandarma ekipleri tarafından yürütülen çalışmada R.T. isimli şahsın elinde Roma Dönemine ait (1) adet “Mezar Siteli” olduğu duyumu alınmıştır. Yeşilova Cumhuriyet Savcılığından alınan arama kararı ile Yeşilova İlçesi Harmanlı Köyünde ikamet eden R.T. isimli şahsın ev ve eklentilerinde yapılan aramada (1) adet mermer “Mezar Siteli” ele geçirilmiştir. 

Ele geçirilen tarihi eser Burdur Müze Müdürlüğüne teslim edilmiş olup, şüpheli R.T. isimli şahsın yakalama çalışmalarına devam edilmektedir. 

Aynı gün İl Merkezine bağlı Günalan Köyü Leften Yaylasında (1'inci Derece Sit Alanı) izinsiz kazı yapılacağı duyumu alan Jandarma ekipleri, sit alanında yaptıkları kontrolde L.A. ve N.D. isimli şahısları, (1) adet karot makinesi ve bu makineye ait (8) adet delici başlık, (1) adet kamera, (1) adet balyoz, (1) adet çekiç, (1) adet akü, (10) metre elektrik kablosu ile birlikte kazı yaptıkları esnada suçüstü yakalamışlardır.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , TARİH, TALANCILARI, JANDARMA’DAN, KAÇAMADI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı