Haber Detayı
08 Ağustos 2020 - Cumartesi 11:58 Bu haber 615 kez okundu
 
TARİHİ KREMNA ANTİK KENTİNDE 2000 YIL SONRA İLK MECLİS TOPLANDI
Burdur Bucak İlçe Belediyesinin meclis toplantısı, 2000 yıl sonra ilk kez Kremna Antik Kenti'nde gerçekleştirildi.
KÜLTÜR Haberi
TARİHİ KREMNA ANTİK KENTİNDE 2000 YIL SONRA İLK MECLİS TOPLANDI

Burdur’da, Bucak Belediyesinin ağustos ayı meclis toplantısı, Pisidyalılar tarafından kurulduğu bilinen Kremna Antik Kenti'nde yapıldı.Belediye Başkanı Emrullah Ünal’ın yönettiği toplantıda, Kremna Antik Kenti’nin turizme kazandırılması için yapılacak çalışmalar görüşüldü.

Meclis üyelerine kent hakkında bilgi veren Başkan Ünal, “İlçemizin en eski tarihi yerleşim yerlerinden birisi olan Uçurumlar Kenti Kremna antik kentine dikkat çekmek, farkındalık yaratmak ve bu antik kentin turizme kazandırılması için Belediye Meclisimizi sembolik olarak Kremna Antik Kenttinde toplama kararı aldık” dedi.

Kremna'nın Bucak'ın 10 kilometre doğusundaki Çamlık köyünde Aksu (Kestos) vadisinde etrafı uçurum olan hâkim bir tepe üzerinde Pisidialıların kurduğu antik bir kent olduğuna işaret eden Başkan Emrullah Ünal, şöyle konuştu: "En parlak dönemini MS 2. yüzyılda yaşamıştır. Kremna, MÖ 6. yüzyılda Lidyalıların, MÖ 546'da Perslerin, MÖ 333'te Büyük İskender'in burayı alması ile Makedonya hâkimiyetine girmiştir. Daha sonra sırasıyla Antigonas'ın, Selevkosların, Bergama Krallığı'nın, MÖ 60'da Roma'nın, MÖ 36'da Galatya'nın MÖ 25'te tekrar Roma'nın yönetimine girmiştir. Roma İmparatorluğu'nun parçalanması sonucu Doğu Roma'nın (Bizans) egemenliğine; MS 11. yüzyıl sonunda Türklerin Anadolu'ya gelmesiyle birlikte Türk hâkimiyetine girmiştir. Roma Çağı'na ait eserler Kremna'da hala ayaktadır. Şehrin etrafı 2 metre genişliğinde, 7-8 metre yüksekliğinde surlarla çevrilidir. Şehir ızgara planı olarak kurulmuştur. Kremna Antik Kenti, akropol (yukarı şehir) kısmında form (meydan), bazilika (mahkeme salonu), kilise elsodra (kemerli yapısı) ve kütüphane yapılarından oluşmaktadır. Bunlardan başka propolion (anıt giriş kapısı) ve nympheum (anıt çeşme binası) bulunmaktadır”

Kremna antik kentinde ilk ayrıntılı inceleme 1880’lerde Avusturyalı araştırmacı Graf von Lackoronski tarafından yapıldığını hatırlatan Başkan Ünal, “1971-1973 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Profesörlerinden Jale İNAN tarafından bilimsel kazı yapılarak kütüphane binası ortaya çıkarılmıştır. Kazılar sonucu bulunan 9 adet mermer tanrı heykeli ve diğer eserler günümüzde Burdur Müzesinde sergilenmektedir.” İfadelerini kullandı.

Başkan Ünal; “İlçemizin önemli tarihi ve turizm değeri olan antik kentte dikkat çekmek ve bu antik kentin tanıtımına katkı sağlamak için Belediye Meclisimizin ağustos ayı toplantısını Belediye meclis salonunda yaptıktan sonra Kremna antik kentinde sembolik olarak meclis toplantısı düzenledik. Tüm Belediye Meclis üyelerimize teşekkür ediyorum.” şeklinde ifade etti.

Toplantıda Kremna’nın tam anlamıyla gün yüzüne çıkmamış bir değer olduğunu dile getiren meclis üyeleri de Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a çağrıda bulunarak Kremna Antik Kenti’ni turizme kazandırılmasını talep etti.Toplantı daha sonra hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sonra erdi.Bucak Belediye Meclisi Ağustos ayı meclis

toplantısını Kremna Antik Kentin Meclis salonunda sembolik olarak yaptıktan sonra, Belediye Başkanı Emrullah Ünal ve Belediye Meclis eyeleri toplu şekilde Kremna antik kentini gezdiler. Kremnada Yapılan Meclis toplantısana BEKAV yönetim Kurulu üyelerinde katıldı

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: TARİHİ, KREMNA, ANTİK, KENTİNDE, 2000, YIL, SONRA, İLK, MECLİS, TOPLANDI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı