Haber Detayı
08 Mart 2019 - Cuma 18:34 Bu haber 1798 kez okundu
 
TARİHİ MISIRLILAR EVİ TURİZM SEKTÖRÜNE KAZANDIRILDI
Burdur’da çeşitli nedenler ile kullanılan, Burdur oluklar altı semtinde 18. Yüzyılda yapıldığı belirtilen. Konuk yeniden restore edilerek “Turizm” amaçlı hizmete açıldı:
KÜLTÜR Haberi
               TARİHİ MISIRLILAR EVİ TURİZM SEKTÖRÜNE KAZANDIRILDI

Burdur 18. Yıl dönemine ait Mısırlılar evi olarak bilinen tarihi konağın açılışını Burdur Valisi Hasan Şıldak ve protokol üyelerinin katılımı ile “Turizm” amaçlı olarak hizmete açıldı. Hünnaplı ev olarak da bilinen ev çeşitli tarihlerde restorasyon geçirmesine rağmen günümüze kadar dönemin örneği olarak kalmaktadır. Aynı sokakta aynı mimari olarak yaptırılan başka evler olmasına karşılık iç mimarisi ile de döneminin en iyi yapılarından biri olarak günümüzde isminden bahsettirmektedir.

  BURDUR TARİHİ AÇISINDAN ÖNEMLİ KONAKLAR ARASINDADIR

Burdur Valisi Hasan Şıldak, açılışta yaptığı konuşmada; şehrimize gelen konuklarımızın gezebileceği içinde verilecek hizmetlerden faydalanacağı bir mekan olarak hizmet verecektir. Sizler ismine ne derseniz deyin biz buranın ismini “Konuk Evi” olarak isimlendireceğiz. İşletmeci olarak burasını çalıştıracak Öğretmenevi müdürlüğü ile yapılan protokolde de ismi öyle yer almaktadır. Çalışmanın yapılması için birçok kurum ve kuruluşun yanında vali yardımcısı Ali Nazım beyin emeği büyüktür.

              BURDUR TURİZM’İ İÇİN FARKLI ALANLAR YARATACAĞIZ

Kültür bakanlığı tarafından korunan tarihi mekanların restore edilmesi çok zaman alıyor. Bu zorluk güzel bir neticeyle sonuçlardı. Milli emlak müdürlüğü tarafından öğretmen evine kiraya verildi. Öğretmenevi tarafından halkımızı ve kenti ziyaret eden konuklarımıza hizmet verecektir. Bahar aylarından itibaren ise kentimizde bulunan “Baki bey” konağında da “Etnografik” eserlerin var olduğu bir Burdur evi yapılandırmasına giderek Burdur Turizm’ine katkı sunacağız.

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , TARİHİ, MISIRLILAR, EVİ, TURİZM, SEKTÖRÜNE, KAZANDIRILDI, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
               TARİHİ MISIRLILAR EVİ TURİZM SEKTÖRÜNE KAZANDIRILDI
Yorumlar
Haber Yazılımı