Haber Detayı
25 Nisan 2019 - Perşembe 18:01 Bu haber 1716 kez okundu
 
TEKE YÖRESİ TARIM TEKNOLOJİLERİ, YEM VE HAYVANCILIK FUARI ZİYARETÇİLERİNE KAPILARINI AÇTI
Burdur da her yıl geleneksel hale getirilen ve 5’inci kez düzenlenen Teke Yöresi Tarım Teknolojileri, Yem ve Hayvancılık Fuarı 25-28 Nisan tarihlerinde ziyaret edilmek üzere kapılarını ziyaretçilerine açtı. Fuar açılışında yapılan konuşmaların ardından Protokol üyeleri fuara katılan firma stantlarını ziyaret etti.
EKONOMİ Haberi
    TEKE YÖRESİ TARIM TEKNOLOJİLERİ, YEM VE HAYVANCILIK FUARI ZİYARETÇİLERİNE KAPILARINI AÇTI

Her yıl olduğu gibi sabahın erken saatlerinden itibaren yoğun ziyaretçi akınına uğrayan fuar alanında Tarım ve Hayvancılık ile hayvancılık teknolojileri alanında firmalar yerine aldı. Fuar süresi içinde Damızlık inek yarışmalarının yanı sıra Koyun, Keçi Birliği’ne bağlı üreticiler tarafından da yarışmalar düzenlenecektir.                             

 BURDUR İLİ TARIM VE HAYVANCILIKTA İDDİALI BİR ŞEHİRDİR    

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı4 Yusuf Keyik, geleneksel Teke Yöresi Tarım Teknolojileri,Yem ve Hayvancılık Fuarı açılışında yaptığı konuşmada; Burdur Tarım ve Hayvancılık alanında kendisini kanıtlamış ve iddialı bir şehirdir. Tarımsal ürün çeşitliliği ve hayvancılıkta verim düzeyi açısından ilk sıralarda yer almaktadır. Bizler el ele vererek düzenlediğimiz günden güne gelişerek geleneksel hale getirdiğimiz “ Tarım ve Hayvancılık Fuarımız” bu kapsamda özel bir anlam da  taşımaktadır. Fuara katılan firmalarımızın imkanlarının ve rekabet güçlerinin daha da gelişeceğine inanıyoruz. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası olarak açılışını yaptığımız Teke Yöresi, Tarım Teknolojileri ve hayvancılık fuarımızın bölge illerine ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum.                           

           ÇİFTÇİMİZİN EN BÜYÜK SORUNU MALİYET GİRDİLERİ

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp Burdur 5’inci Tarım ve Hayvancılık Fuarı açılışında yaptığı konuşmada: çiftçimizin ürün üretiminde yeterli olmamasının başında artan girdilerdeki fiyat istikrarsızlığıdır. Devletimiz tarım ve hayvancılık alanında desteklemeleri devam ediyor ancak üretici ile tüketici arasındaki fiyat dengesizlikleri nedeniyle mutlaka maliyetler düşürülmelidir. Öte yandan diğer bir olay ise üretici planlamasının istenilen seviye ve düzeyde olmaması da ürün miktar ve fiyatlarında meydana gelen olumsuz dalgalanmalardır Bakanlık ve ilgili kuruluşlar yanında biz borsa olarak üzerimize düşeni yaparız.

Burdur ili olarak ülke genelindeki rezene üretiminin 91’ini ve Anason Üretiminin 41’ini karşılayarak 2’inci sırada Kültür Mantarı üretiminin 15’i ile 5’i ile Haşhaş üretiminin 11’ini Ayrıca gittikçe gelişen sektörlerin arasında Seracılıkta 10 bin dekar kurulu 1330 üreticimize ait sera ile 4’üncü sırada 220 bin büyükbaş havlan ile 39. Sırada ve yıllık bazda 400 bin ton süt üretimi ile 10’uncu sırada yer almaktadır. Ülkemiz de olduğu gibi bu bizim yöremizde de tarım gelenekseldir.Tarihin derinliklerinden gelen bir zenginliğimizdir.   

 

           ERCENGİZ “SEKTÖRÜN EN GÜÇLÜ İLLERİNDEN BİRİYİZ.”

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 2018 yılı verilerine göre Burdur’da yaklaşık 220 binin üzerinde büyükbaş hayvan bulunmaktadır. İlimizde ön plana çıkan sağmal büyükbaş sayısı 106 binin üzerindedir. Süt hayvancılığının verimliliği açısından bakacak olursak ilimiz Türkiye ortalamasının üzerindedir. Sütte yaşanan arz fazlalığı nedeniyle Burdur Belediyesi olarak bir kıvılcım yakmak, sektörde yaşanan krizi önlemek için çeşitli projeler hazırlıyoruz.

Bunların başında üreticimizden toplanan çiğ sütün, süt ürünleri olarak ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılması için çalışma başlattık. Bu kapsamda sütün arz fazlalığını önlemek için 5000 aileye tereyağı ve peynir ulaştırdık. Kırmızı et üreticilerinin sorununa dikkat çekmek ve ihtiyaç sahiplerine katkı sunmak amacıyla, yürüttüğümüz diğer projeyle de 3 ton eti, 3 bin aileye ulaştırdık. Burdur Belediyesi olarak yardımlaşma adına yaktığımız kıvılcımın, tüm Türkiye’ye yayılmasını istiyoruz.dedi.  

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , TEKE, YÖRESİ, TARIM, TEKNOLOJİLERİ,, YEM, VE, HAYVANCILIK, FUARI, ZİYARETÇİLERİNE, KAPILARINI, AÇTI, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
    TEKE YÖRESİ TARIM TEKNOLOJİLERİ, YEM VE HAYVANCILIK FUARI ZİYARETÇİLERİNE KAPILARINI AÇTI
    TEKE YÖRESİ TARIM TEKNOLOJİLERİ, YEM VE HAYVANCILIK FUARI ZİYARETÇİLERİNE KAPILARINI AÇTI
    TEKE YÖRESİ TARIM TEKNOLOJİLERİ, YEM VE HAYVANCILIK FUARI ZİYARETÇİLERİNE KAPILARINI AÇTI
Yorumlar
Haber Yazılımı