Haber Detayı
11 Şubat 2016 - Perşembe 10:12 Bu haber 3249 kez okundu
 
TÜRK KURU MEYVELERİ TÜRKMENİSTAN’DA TANITILDI.
Türkiye'nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu, Kuru meyve sektörü 2023 ihracat hedefine yeni pazarlarla ulaşacak
DÜNYA Haberi
TÜRK KURU MEYVELERİ TÜRKMENİSTAN’DA TANITILDI.

Türkiye'nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı ve Antep fıstığının yurtdışında tanıtımı ve ihracatının arttırılması için faaliyet gösteren  Kuru Meyve Tanıtım Grubu (KMTG), 2016 yılında ilk yurtdışı tanıtımını Türkmenistan'ın Başkenti Aşkabat'ta düzenlenen Türk İhraç Ürünleri Fuarı'nda yaptı.

9-11 Şubat 2016 tarihleri arasında 7. kez düzenlenen Türkmenistan Türk İhraç Ürünleri Fuarı'na ikinci kez katıldıklarını anlatan Kuru Meyve Tanıtım Grubu Başkanı Osman Öz, Türkmenlerin Türk kuru meyvelerine yoğun ilgi gösterdiğini, Türki Cumhuriyetlere Türkmenistan üzerinden açılmayı hedeflediklerini kaydetti.

Türk firmalarının Türkmenistan pazarına girişinde çok önemli bir misyon üstlenen Türk İhraç Ürünleri  Fuarı'nda Türk kuru meyvelerinin kalitesiyle öne çıktığına işaret eden Öz, "Türkmenistan pazarında Özbek mallarının hakimiyeti var. Ancak bu ürünler; çepelli ve standart dışı. Bizim ürünlerimiz ile kıyaslanamayacak kalite ve özellikte. Aşkabat'ın en büyük alışveriş merkezi bir Türk firması tarafından işletiliyor. Bu AVM'nin raflarında ülkemiz kuru meyve ürünleri yer alıyor. Amacımız Türkmenistan pazarındaki konumumuzu güçlendirmek" diye konuştu.

Türk kuru meyve sektörünün 2023 yılında 3 milyar dolar ihracat hedefi olduğuna işaret eden Öz şöyle devam etti: "2023 yılı için 3 milyar dolar ihracat hedefimize ulaşmak için mevcut ihracatımızı 2 kat arttırmamız gerekiyor. Bunun için yeni pazarlara ihtiyacımız var. Türk kuru meyve sektörü'nün tanıtım elçisi KMTG olarak, bu hedefe ulaşmak için ana ihracat pazarımız Avrupa Birliği dışında yeni pazarlar kazanmak için Türkmenistan Türk İhraç Ürünleri Fuarına katıldık. Türkmenistan üzerinden Türki Cumhuriyetlere de ihracatımızı arttırmak istiyoruz."

Türkmenistan'a en çok Antep fıstığı ihraç ediliyor

Kuru Meyve Tanıtım Grubu'nun iştigal sahasına giren ürünler içerisinde  Türkmenistan'a en fazla Antep fıstığı ihraç ediliyor. Türkiye, Türkmenistan'a 2015 yılında 1 milyon 423 bin dolarlık Antep fıstığı ihraç ederken, Antep fıstığını çekirdeksiz kuru üzüm takip etti. Türkiye'nin Türkmenistan'a çekirdeksiz kuru üzüm ihracatı 2015 yılında 430 bin dolar olarak kayıtlara geçti. Kuru kayısı ihracatı 304 bin dolar olurken, kuru incir ihracatı ise 230 bin dolar olarak gerçekleşti. Türkiye'nin Türkmenistan'a kuru meyve ve mamulleri ihracatı toplamda 2 milyon 684 bin dolar oldu.

KMTG'nin Türkmenistan Türk İhraç Ürünleri Fuarı'ndaki standını fuarın ilk  günü Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Şamuhammet Durdulyyew, Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçisi Mustafa Kapucu, DEİK Başkanı Ömer Cihat Vardan ve TİM Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu ziyaret etti. Kuru Meyve Tanıtım Grubu standında EİB Uzman Yardımcısı Nilüfer Örnek görev yaptı.

 

Fotolu: Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Türkmenistan Türk İhraç Ürünleri Fuarı'nda KMTG standını ziyaret etti.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: TÜRK, KURU, MEYVELERİ, TÜRKMENİSTAN’DA, TANITILDI.,
Yorumlar
Haber Yazılımı