Haber Detayı
06 Temmuz 2019 - Cumartesi 18:03 Bu haber 1333 kez okundu
 
VAHŞETİN KOL GEZDİĞİ ÜLKE SURİYE
Suriyeli Çocuğun Kaderi Dünyayı Hareket Ettirdi Küçük Ümran, Suriye sivil nüfusun çektiği acıların bir simgesi haline geldi. Ve böylece çatışmanın çifte kurbanı
YAŞAM Haberi
             VAHŞETİN KOL GEZDİĞİ ÜLKE SURİYE

Suriyeli Çocuğun Kaderi Dünyayı Hareket Ettirdi – Şimdi Onun Hikâyesi Farklı Seyrediyor

Suriye İç Savaşı, bölgeleri silahlarla kontrol etmekle sürmektedir. Ama aynı zamanda gerçeği yorumlama yetkisiyle – resimlerle. Küçük Ümran, Suriye sivil nüfusun çektiği acıların bir simgesi haline geldi. Ve böylece çatışmanın çifte kurbanı.

DPA tarafından yaptırılan görüşme, Halep’te hükümet tarafından kabul edilen bir gazeteci tarafından Halep’te gerçekleştirildi ve kaydedildi.

Bir yıl önce, Halep’ten gelen küçük Ümran’ın kayıtları dünyayı dolaştı. Tozlar içinde kalmış bir çocuk, evine yapılan bir saldırıdan sonra tamamen rahatsız oldu. Birkaç gün sonra erkek kardeşi Ali vefat etti. Bugün beş yaşındaki Ümran, “Gelecek yıl okula gideceğim için mutluyum” diyor.

Ümran Daknisch ve ailesi şimdi Suriye Halep’te hükümet kontrolündeki bir bölgede yaşıyor. Travmatik deneyimlerden sonra gerçekte nasıl hissettiği, belirsizliğini koruyor. Yıkıcı iç savaştaki kaderi, çatışmanın aynı zamanda bir imaj savaşı olduğuna bir örnek teşkil etmektedir.

Ümran’ın geçen yılki kayıtları, dünyadaki insanları sarsmıştı. Muhalif medya videoları ve fotoğrafları üzerinde görülüyordu .

Rus Hava Saldırıları Sırasında Konu Ortaya Çıktı

Olay, Halep’in ardından isyancıların elinde olduğu bölgelere ağır bir Rus ve Suriye hava saldırısı gerçekleştiği vakitte medyaya yansıdı. Bombalama esnasında, birçok sivil hayatını kaybetti. Aktivistler ve yardımcılar ayrıca Ümran’ın evine yapılan saldırıyı Rus hava saldırısı olarak nitelendirdiler. Beşar Esad’ın en yakın müttefiklerinden biri olan Rusya, iddiaları reddetti. 2016’nın sonunda Halep, hükümet güçleri tarafından tamamen ele geçirildi.

Bugün, Ümran’ın başka resimleri medyada yer alıyor: Yeni taranmış saçları ve temiz kıyafetlerle beş yaşındaki çocuk, babasının kucağında oturuyor. Ellerini birbirine katlamış, dudakları fotoğraf çekilirken gülümser bir halde. Bu çiçekli perdelerin önünde temiz koltukta çocuğun hayatı, oldukça normal gibi görünüyor.

Dpa. Küçük Ümran ve babası Muhammed Daknisch, Eylül ayında Halep’te

Şam’daki Liderliğin görmek istediği şey şudur: Şam Yönetimi altında ailenin tekrar iyi olması.

Çünkü ailenin yeni dairesi artık ayaklanan bölgelerde değil, hükümetin kontrolünde. Ümran mutlu olduğunu ve kız ve erkek kardeşi ile çok oynadığını söylüyor. Babası demir işleme konusundaki işine devam ettiğini anlatıyor.

Yetkililer Çocuğun Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor

Yetkililer, çocuğun ne kadar değerli olduğunun farkında ve ona ulaşmayı şansını bırakmıyor. Alman Basın Ajansı, doğrudan aile ile konuşamıyordu. Alman Basın Ajansı (DPA)’nın sorularıyla röportaj, yetkililer onayladıktan sonra Halep’te hükümet tarafından kabul edilen bir gazeteci tarafından yapıldı ve kaydedildi.

Ümran’ın babasının söyledikleri, hükümetin hoşuna gitmeli. Daknisch, “Bir uçak sesi duymadım ama içinde yaşadığımız eve isabet eden bir mermi oldu” şeklinde düşünüyor. Doğu Halep’teki evinin, isyancılar tarafından saldırıya uğradığını öne sürüyor. Rus Hükümetinin temsilen “Bellingcat” Araştırma Platformu’nun yaptığı araştırmada, bir kanıt bulunamadı.

Baba, Yardımcılara Karşı İddiaları Gündeme Getirdi

Saldırı gecesiyle ilgili olarak babanın, çok net bir görüşü var. “Beni ilgilendiren tek şey çocuklarımı hastaneye götürmek oldu.” Yardımcıları Ümran’ın fotoğraflarını çekmekle suçluyor. Bu sahne, Suriye’deki çalışmaları için Alternatif Nobel Ödülü’ne layık görülen, ancak reddedilen sivil yardımcılar olan fotoğrafçılar ve beyaz kasklılar tarafından çekilmiştir. Saldırı gecesiyle ilgili olarak babanın, çok net bir görüşü var. “Beni ilgilendiren tek şey çocuklarımı hastaneye götürmek oldu.” Yardımcıları Ümran’ın fotoğraflarını çekmekle suçluyor. Bu sahne, Suriye’deki çalışmaları için Alternatif Nobel Ödülü’ne layık görülen, ancak reddedilen sivil yardımcılar olan fotoğrafçılar ve beyaz kasklılar tarafından çekilmiştir.

Resimlerdeki yardımcıların yaralı çocuğu molozların içinden nasıl çektiğini ve ambulansa götürdüğünü görebilirsiniz. Resimler, olayın bir senaryo olma ihtimalini ortadan kaldırmaktadır.

Birkaç uluslararası medya son aylarda aileyi ziyaret etti – her zaman Suriye Bilgi Bakanlığının denetiminde. Son olarak, RTL medya grubunun muhabiri Dirk Emmerich. Emmerich, Ümran’ın babasının özgürce konuştuğu ve Alman Basın Ajansı (DPA)’na söylediği gibi hükümetten baskısı altında olmadığı izlenimini edinmişti. Bununla birlikte edinilen deneyimler neticesi, sivillerin barış içinde yaşamak için çevreleriyle böyle bir çatışmaya girdiğini göstermektedir.

Babasının aksine, Ümran’ın Ağustos 2016’da uğradığı saldırıdan yalnızca gözlerinin önünde cereyan eden kırıklar var. “Dumanı ve sesleri hatırlıyorum” diyor. “Ne olduğunu bilmiyordum.” Küçük çocuk bu gece sadece loş olsa bile: Yaşamını değiştiren resimler, hayatı boyunca onu savaşın kurbanı olarak bırakacaktır.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , VAHŞETİN, KOL, GEZDİĞİ, ÜLKE, SURİYE, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı