Haber Detayı
31 Ağustos 2019 - Cumartesi 12:00 Bu haber 1043 kez okundu
 
YAPTIRIM ANLAŞMAZLIĞI
Bank Mellat’ın 18 Haziran’da yaptığı açıklamaya göre, dava açılmayan bir meblağ için dava açılmadan önce Londra Yüksek Mahkemesi nezdinde karar verildi.
EKONOMİ Haberi
             YAPTIRIM ANLAŞMAZLIĞI

İngiltere, İran Mellat Bank ile Yaptırım Anlaşmazlığı Yaptı

LONDRA. İngiliz Hükümeti, İran’ın en büyük özel bankasından 1,25 milyar Sterlin (£) ‘lik tazminat talebini, bir yıl süren yaptırımlar konusundaki anlaşmazlığın ardından, mahkeme dışı bir uzlaşma ile sonuçlandırdı ve Reuters’in bildirdiğine göre, İran nükleer programına bağlantılar olduğu iddia edildi.

Bank Mellat’ın 18 Haziran’da yaptığı açıklamaya göre, dava açılmayan bir meblağ için dava açılmadan önce Londra Yüksek Mahkemesi nezdinde karar verildi. Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi’nin 2009 yılında bankaya uygulanan yaptırımların yasadışı olduğuna karar vermesinden altı yıl sonra hükümetin davranışının “irrasyonel” ve “orantısız” olduğunu söyledi. Banka bu bağlamda, yaptırımların itibarını zedelediğini ve ciddi kayıplara yolaçtığını iddia etti.

Yüzde 20’sine İran Hükümeti’nin ve yüzde 80’ine Özel Sermaye’nin sahip olduğu Bank Mellat, şu anda İngiltere ya da AB yaptırımlarına tabi değildir. Ancak ABD’nin ikincil yaptırımlarının tehdidi altında bulunmaktadır.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , YAPTIRIM, ANLAŞMAZLIĞI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı