Haber Detayı
13 Ağustos 2019 - Salı 11:09 Bu haber 1188 kez okundu
 
YAŞAM ÇOK KISA
Trafik sıkışıklığının verdiği sıkıntı, bir savaş uçağında gibi uçmak gibi, otomobil artık bir statü sembolü olarak kabul edilmiyor, bunun yerine eski bir tutumun bir göstergesi olarak görülüyor.
YAŞAM Haberi
               YAŞAM ÇOK KISA

Yaşam Trafiğe Takılmak İçin Çok Kısa  

Özellikle büyük şehirlerde, otomobil artık bir statü sembolü olarak kabul edilmiyor, bunun yerine eski bir tutumun bir göstergesi olarak görülüyor. Ancak, talep halinde hareketliliğe ihtiyaç duyanlar için, zaman çizelgesine göre alternatifler yoktur.Ortalama olarak, Alman sürücüler yılda 120 saat trafik sıkışıklığına maruz kalıyor ve bu durum, Berlin’de 154 saate kadar varıyor. Durum böyle olunca insan, işe giderken yoldaki yoğun bir trafik sıkışıklığının, bir savaş pilotunun hareket halinde hissettiği sıkıntı gibi düşünüldüğünde, günlük rutin olarak çekilen eziyetlerin zararlı etkileri sağlık üzerinde görülebilir.

Ayrıca, kaynak kıtlığı ve iklim değişikliği yüzyılındayız. Bu yüzden, gittikçe daha fazla insanın kendi arabalarının var olma hakkını sorgulamasının iyi bir işareti olarak görülmelidir.Ne yazık ki, Almanya’daki arzulanan alternatif hareketlilik kavramları geriye çok az şey bırakıyor.

Örneğin, Köln çevresindeki bölgede her gün aynı yolu gidip gelen biri otomobille değil, aksine otobüsle ya da trenle gidip gelmek ister. Bu şekilde, muhtemelen ailesine normalden çok daha geç saatlerde kavuşabilir. Bu yüzden, er ya da geç kendini direksiyonun başında bulacaktır. Anketler, otomobilin kullanımı için harcanan yaşam süresinin çok önemli olduğunu bulmuştur – sürdürülebilir bir yaşam tarzı pahasına olsa dahi.

Ve bu kesinlikle toplumumuzun çatışmasıdır: Çoğu zaman, , daha konforlu olan, daha sürdürülebilir olan değildir, ancak mümkün olduğu kadar çabuk olması gerekmesine rağmen. Tüketiciler tamamen saçma bir ambalaj nedeniyle sağlıklı bir salatalık almak istemiyorsa, bunun dezavantajları vardır. Çünkü çoğu zaman alternatif yoktur ya da nadiren bulunur.

Köln Bölgesi’ndeki çevre yolunu kullanarak rutin işlerine gelip gidenler – bizim örneğimizle kalmak koşuluyla – ancak çevre dostu varyasyonun dezavantajları ile yaşayabilir mi diye sorgulamak zorunda kalmamalıdır. Gelecek vaat eden alternatifler sayesinde otomobilin, kendini gereksiz hissetmesi gerekiyor.

Ancak politikacılar ve yerel karar vericiler için, niçin cazip hareketlilik kavramlarını ortaya koymak için bu kadar zor? Aslında toplu taşıma, araçlara zekice bir alternatif değil. Ancak, bireysel taşımacılığa ek olarak geliştirilmiştir. Bu yüzden hareket planları, işe ne zaman gideceğinizi belirler.

Bireysel planlama seçenekleri? Yanlış duyuru. Buna ek olarak, çoğu belediye büyük bir yeniden planlama için parasız. Ve çoğu makam genellikle daha kısa ila orta vadeli seçim kararlarına ve bunların siyasi sonuçlarına dayanmaktadır.

Verimlilik, Ulaşım Araçlarının Seçimini Belirler

Toplu taşıma araçları arasındaki boşluğu doldurmak ve bireyin bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için özel sektör devreye girer. Sonuçta, insanlar A’dan B’ye olabildiğince verimli bir şekilde ulaşmak istiyorlar. Bu yüzden ulaşım şekli oldukça küçük bir rol oynuyor. Bisiklet, Ortak Taksiler, Araba Paylaşımı ya da Elektrikli Scooterlar’ın bir karışımı, şehir ortamında kesinlikle işleyebilir.

Berlin’in Trafik Senatörü Bayan Regine Günther’e göre, Berlin’in toplu taşıma hizmetleri şu anda tüm şehrin paylaşım tekliflerini bir bakışta gösteren bir uygulama üzerinde çalışıyor. Özellikle, yakında Almanya’da da onaylanan E-Scooter’lar ABD’de ve diğer büyük Avrupa şehirlerinde yoğun ilgi görüyor. Yapılan ankete göre, özellikle genç Almanlar için toplu taşıma araçlarına iyi bir destektir.

Almanya’da ilerici olan şey uluslararası karşılaştırmada neredeyse kendini belli ediyor ve bu ülkede ne kadar gerilediğimizi gösteriyor. Örneğin, İspanyol Santander şehrinde, çöp kutuları uzun zaman önce çöp toplama görevinden sorumluydu. Şehir merkezindeki asfaltın altında bulunan 400 Sensör, sürücülere trafik yoğunluğu hususunda hangi sokaklardan kaçınması gerektiği ve boşalan otoparkları, dolayısıyla parkyeri aramanın mümkün, mantıklı ve kayda değer olduğu yerler hakkında bilgi veriyor.

Londra’daki Trafikten Sorumlu Olanlar, âdeta araç sahiplerinin işini kolaylaştırmak istemiyor. Aksine aracın karşısına şehir ücreti ve yeni çevre ücreti gibi duvarlarla örmek istiyorlar. Her ne kadar bu yol; tutarlı ve etkili olsa da, her şeyden önce vatandaşları kendini yönetenlere karşı küstürüyor – tepki, her zaman sadece popülistlerin işine yarıyor.

Vatandaşlar Şekil Vermeli ve Sadece Tepki Göstermemeli

Londra’da ya da Berlin’de olsun, tamamıyla vatandaşlarla karşı karşıya gelmek değil, onları konuyla ilgili eğitim çalışmalarıyla, yine vatandaşların katılımı sağlayan atölye çalışmalarıyla ortak soruna, dolayısıyla trafik meselesine daha duyarlı hale getirmek çok daha uygun olurdu. Yalnızca alternatif hareketlilik kavramının neden ve hangi yolla karar verildiğini gerçekten anlayanlar, onunla özdeşleşebilir, reklamını yapabilir ve gerekliliğini savunabilir. Ve böylelikle, bunlara karşılık gelen teklifleri gerçekten kullanırlar.

Doğru zaman. Çünkü insanların çevre bilinci son yıllarda çok değişti. Bir zamanlar gözlerini sözde çevrenin üzerinde gezdiren herkes, bugün kendi ekmeğini pişiriyor ya da kahvesi için “geri dönüşümlü” malzemelerden yapılmış bardaklar kullanıyor.

İşaretler, hareketlilikle ilgili derin köklü düşünce kalıplarının bile değişmesi gerektiği yönünde. Ve insanlar yeni fırsatları benimseyip, kabul ederler. Ancak bunun çalışması için acilen bu yeniden düşünmeyi mümkün kılan esnek mobilite çözümlerine ihtiyacımız var. Ve burada hala havada kalıyor.

Eğer hiçbir şey değişmezse ve sürdürülebilir kentsel hareketlilik kavramları ortaya çıkmazsa, doğrudan çöküşe doğru gidiyoruz demektir. Belki de buna ihtiyacımız var. Bu gelişimin gerekliliği ve aciliyetini yeni hareketlilik kavramlarına çevirmek, bu insanlara ve otomotiv endüstrisine hak verecektir.

Eğer bulunursa, insanlar umarım bir gün sadece şaşırırlar. Her birinin bir ton teneke sahibi olmak istediği, günde 23 saat tek üzerinde oturduğu Otomobil Ülkesi Almanya hakkında. Çünkü sonuçta gideceğiniz hedefe ne ile ulaşacağınız önemli değil, aksine önemli olan, o hedefe ulaşmamız. Sürdürülebilir ve trafik sıkışıklığı olmadan.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , YAŞAM, ÇOK, KISA,
Yorumlar
Haber Yazılımı