Haber Detayı
27 Eylül 2019 - Cuma 10:44 Bu haber 2477 kez okundu
 
YAŞLILARIMIZIN YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRMAK ELİMİZDE
İl Sağlık Müdürü Op.Dr. Reha Sermed Aygören, Yaşlılar günü nedeniyle yazılı açıklamada bulundu. Dr. Aygören yaptığı açıklamada;
SAĞLIK Haberi
YAŞLILARIMIZIN YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRMAK ELİMİZDE

İl Sağlık Müdürü Op.Dr. Reha Sermed Aygören Dünya da; “ Doğum oranlarının düşmesi ve teknolojik gelişmelerin sağlık hizmetlerinde etkili kullanımı, bilinçli beslenme ve hareketli yaşam, ortalama yaşam beklentisinin uzamasına ve yaşlı nüfusun toplam nüfus içerisindeki payının artmasına olanak sağlamıştır. Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla tüm dünyada ‘1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’ olarak anılmaktadır.

TUİK nüfus projeksiyonlarına göre, Ülkemizde yaşlı nüfus oranının 2023 yılında 10.2, 2030 yılında 12.9, 2040 yılında 16.3, 2060 yılında 22.6 ve 2080 yılında 25.6 olacağı tahmin edilmektedir.

Yaşlı nüfusun artan oranı yaşlılara sunulan sağlık hizmetlerinin de çeşitlenmesini gerektirmektedir. Genç gruplarda sağlık hizmetlerinin temel hedefi tedavi iken, yaşlı gruplarda esas hedef; yaşam kalitesinin arttırılması ve korunmasıdır. Yaşlıların yaşam kalitesinin korunması, yaşlılık döneminde sık karşılaşılan, “Alzheimer, demans” gibi sağlık sorunlarının yaşlılığın doğal sonucu gibi görmezden gelinmemesi ile de mümkündür.

Yaşlılarda yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin bilinmesi yaşlıların, sağlığı koruyucu ve geliştirici davranışlar sergilemelerinde, sosyalleşmeleri ve mutlu olmalarında önem taşımaktadır. Yaşlılar için yaşamın uzunluğundan çok kalitesinin önemli olduğu unutulmamalıdır.

Yaşlılık döneminde, sağlıklı yaşam davranışlarının belirlenmesi ve yaşlılıkta sık karşılaşılan “Alzheimer, demans” gibi sağlık sorunlarının erken tespiti ve bu hastalıkların uygun tedavisi için farkındalık çalışmaları sürdürülmektedir.

Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Yaşlılık döneminin itibarla yaşanması aynı zamanda bir minnet borcudur.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: YAŞLILARIMIZIN, YAŞAM, KALİTESİNİ, ARTIRMAK, ELİMİZDE, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı