Haber Detayı
24 Eylül 2019 - Salı 12:25 Bu haber 1912 kez okundu
 
YEŞİLOVA BELEDİYESİN DE İKİ SORUNUN ÇÖZÜMÜNÜ SAĞLADIM
Burdur- Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, göreve gelir gelmez belediye de iki konuda rota belirleyip sorunları çözüp çalışmalara başladım.
GÜNDEM Haberi
                     YEŞİLOVA BELEDİYESİN DE İKİ SORUNUN ÇÖZÜMÜNÜ SAĞLADIM

  Burdur Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, “Yerel seçimler sonucunda bu göreve gelir gelmez kurumsal olarak da idareci olarak da iki rota belirledim. Buna ihtiyacım vardı. Bunlardan ilki önce hangi personeli nerede istihdam edeceğimin planlarını yaptıktan sonra personelin belediyeden alacaklarını ödedim. Şu andaki durum itibarı ile hiçbir çalışanımızın 1TL dahi alacağı bulunmamaktadır. Mesaileri bile takip eden ayın sonunda ödeniyor. Çünkü çalışanlarınızın huzur içinde işlerini yapabilmeleri için kafalarında böyle bir takıntının olmaması gerekmektedir.

Yeşilova Belediyesi’nde uyguladığımız ikinci çalışma ise mali disiplinin oluşmasıdır bir plan dahilin de bu disiplini de iki bölüm halinde inceleyerek işlevlik sağlayarak yoluma devam ettim.  Belediyelerde bu gün ülkemiz de birçok belediyede sıkıntı olduğu gibi gereksiz harcamaların önüne geçilmesi gerektiğinden yola çıkarak bu konudaki çalışmaları başlattım. Yapılmaması gereken bütün harcamaların önünü keserek bunu önledim. Kurumsal olarak alınması gereken sarf malzemelerinin bir listesinin yapılması ve Belediye Başkanı olarak bana sunulmasını sağladım. Planlı bir şekilde ihtiyaç sıralamasına göre alınmasını sağladım. Malzeme temini yapılıp geldikten sonra benim imzamı taşıyan sarf listesinde benim imzam ile getirilmesi halinde ödenmesini bir disiplin dahilin de sağladım.

İkinci bir disiplin çalışması ise Belediye’nin iştirakleri içinde bulunan “Halk Plajı ve Belediyemizin işletmeciliğini yaptığı akaryakıt istasyonu gelirlerinin Belediye gelir kalemleri içerisine alınmasını ve bütçe disiplinini sağladım. Örneğin her ay araçlar 55 bin TL akaryakıt alıyormuş birçok yere bedelsiz akaryakıt verilmiş bu konudaki aksaklıkları gelen müfettişlerde tespit etti. Biz göreve geldikten sonra yaptığımız çalışmalar sonucunda bu konudaki gider 20 bin TL düzeyine indiğini gördük. Altı aylık dönemdeki gözlemlerimiz de bu konuda gelirimiz yükselmiş giderimiz aksi yönde bir tabloyu karşımıza çıkardı. Bu konuda bırakın düşük kar miktarını bizim altı aylık dönemde karımız 224 bin TL düzeyine çıktı.  Belediye araçlarımızın yakıt giderleri karşılandıktan sonra bunun üzerine personel giderleri ve diğer giderleri de karşıladıktan sonra 224 bin TL gelir kalmaktadır.

Belediyemizin ikinci gelir kaynağı Salda gölü kıyısında işletmeciliği belediyemiz de olan Restaurantımız da işletmeciliğinde fiş, fatura, gibi uygulamalar yapılmamış  ve bu şekilde bir işletmecilik yapılmıştır. Burada göreve gelir gelmez hemen yeni bir sistem uygulayarak barkot sistemi uyguladık.  Buradan elde edilen gelirimizi aynı gün bankaya belediyemizin hesabına aktarıyoruz. Halk plajından şu altı aylık dönemde 1. 714 bin TL gelir elde ettiğimizi gördük bu gelirimizin 299 bin TL olan bölümü gider geriye kalan bölümü 1.415 bin TL ise kar olarak bankada bulunuyor Belediye’mizin göreve geldiğimiz dönemde 8. Milyon 245 bin TL’lik bir borç yükü ile devir almışız Belediyemizin toplam bütçesi ise 9. 234.  720 TL olarak Belediye meclisinde kabul edilmiş son altı aylık gelirimiz ile toplam borç yükünün  5 ay 20 gün içerisinde gelirlerimiz ile 1 milyon 664 bin 290 TL’lik bölümünü ödemişiz. Şu anda belediyemizin 6 milyon 580 bin TL borcu bulunmaktadır. Biz bir yandan ise borcumuzu öderken diğer yandan ihtiyaç sıralamasına göre sosyal ve toplumsal alanda yeni projeler hazırlayarak halkımıza hizmet etmeyi hedefliyoruz.

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , YEŞİLOVA, BELEDİYESİN, DE, İKİ, SORUNUN, ÇÖZÜMÜNÜ, SAĞLADIM, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı