Yazı Detayı
10 Kasım 2017 - Cuma 10:35 Bu yazı 696 kez okundu
 
ATATÜRK’ÜMÜZÜ ANARKEN….
Mehmet Kızılaslan
 
 

Bir Türk Köyü; Kocacık (Kocacenk)..

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Türk devrimlerinin yaratı cısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dedesi Hafız Ahmet’in (Kırmızı Hafız) köyündeydik geçtiğimiz 19 Mayıs’ ta. Selanik Atistotales, Makedonya St Kliment Ohridski, Üsküp Kiril Metodi üniversitelerinde görevli araştırmacı- Türk asıllı, akademisyen, Müslüman iki arkadışla birlikte Osmanlı şehri Makedonya’ nın başkenti Üsküp’ ten Atatürk’ümüzün baba, dede ocağı Kocacık’ a (Kocacenk) doğru yola çıktık.

Atatürk’ün akrabalarının bulunduğu babası Ali Rıza Efendi’ nin, Ali Rıza Efendinin babasının yani Atatürk’ ün dedesi Kırmızı Hafız lakaplı Hafız Ahmet’in evini ziyaret için yoldayız. Üsküp‘ ten sonra uzun yolculukla Kalkandere’ ye vardık. Balkanların en yüksek yerleri buraları. Onun için zaten Konya yörükleri Osmanlı padişahı Murad Hüdavendigar emriyle göçettirilmiş Konya –Karaman Kızıllar köyünden. Şimdi Taşkale olmuş adı. Hani hatırlarsınız, izlemişsinizdir TV’den: Konya-Karaman Taşkale köyünde kayalara oyulmuş taş evlerinde köylüler peynirlerini uzun süre sakladıkları Türkmen yörük köyü.

İşte Atatürk’ün dedesi Kırmızı Hafız Ahmet’in soyu 1365’ ler de Boy’ uyla birlikte buraya gelmiş. Ki buralar artık bu dönem de Balkanlardaki Osmanlı topraklarıdır. Şimdi ise Atatürk’ün baba soyunun atadan akrabalarının bir bölümü Konya-Karaman Kızıllar Taşkale köyünde oturmakta dırlar..Konya –Karaman Taşkale beldesinde adlarının başında hep “Koca” kelimesinin olduğununu da hatırlatmak isterim.

Yine Konya-Karaman Talkale Belediyesi ve Taşkale Turizm Derneği her yıl “Taşkale Buluşması” adıyla bir panayır düzen lemekte. Makedonya- Kalkandere Kocacık beldesinden de davetli hemşerilerinin Türkiye’ ye geldiklerini burada öğrendim. Selanik Türk’ü ve Makedonyalı akademisyen öğretmen yol arkadaşlarım Atatürk’ümüzün dedesinin, Kırmızı Hafız Ahmed’ in bu köyünde de bir turizm derneği kurdurmaları için yardımcı olduklarını yolculuk anında anlattılar. Konya-Karaman

Taşkale’ deki dernekle de bağ kurulduğunu söylediler.

Atatürk’ün dede köyüne (Kocacık’a) doğru gidiyoruz.. Tıpkı geldikleri Konya-karaman Taşkale gibi Balkanlar’ın Üsküp vilayeti Kocacık nahiyesi yolu ve köy oldukça Balkanların

yüksek yaylası . Zaman zaman bulutlar aracımızın önünü tıkıyor.

Üsküp Kalkandere( Tetova)’ye varıyoruz kıvrım kıvrım dar yollardan.. Şar dağları çok yüksek. Pena ırmağına paralel gidiyoruz. Girişte iki Müslüman olmuş kız kardeş tarafından 1438 de yapılmış kubbesiz ama çok şirin bir Osmanlı camisine rasladık. Fazla eğlenmedik. Ama şöyle bir içine bakıverdik. Alaca camisi adında bu camii.. Ve yine buradan bir buçuk saatlik Ata’mızın Dede memleketi Karaman Taşkaya nahiyelilerin yörük Türkmen akrabalarının bulunduğu Kocacık’a doğru kıvrım kıvrım gidiyoruz. Yollarda katır, at binen, koyun otlatan çok sayıda Müslüman Makedon ve Türk köylülerine raslayıp selamlaştık. Koyunlarını gösterip. Koyunları Konya –Karaman ’ dan göç eden ataları 640 yıl önce getirmişler. Tüylerim “diken diken” oldu..

Ve Ata’mızın dede köyü Kocacık( Kocacenk) köyünün tek işleyen camisinin minaresi ağaçlar arasında gözüktü. İnanın çok etkilendim yeşilliğine. Ben bir Melbörn Avustralya da, bir Fethiye Göcek’te ve de Kocacık’ta gördüm muhteşem yeşilliği.

Kocacık tabelası yol üstünde sizi karşılar. “Kocacık” adı iki defa yazılmış tabelada. İkinci yazılışı Türk bayrağımızdaki “C” harfi yerine bayrağımızdaki “Ay” , “A“harfi yerine de yine şanlı bayrağımızdaki yıldız kullanılmış: “Kocacık” 0lmuş.

Kuşbakışı Kocacık evleri seyrek; aralarında geniş, ağaçlı, at, inek, koyunların serbestçe otladığı cayırlıkalanlar mevcut.

Hiç kimse söylemeden, uzaktan, birbirine komşu iki tepenin üzerinde yep yeni iki konağı görürsünüz. İşte burası Atatürk’ ümüzün dedesi Kırmızı Hafız Ahmet’in kendisinin ve kardeş lerinin konakları olduğunu fark edersiniz. 19 Mayıs Türkiye’ mizde Milli Gençlik Bayramı olduğu için olmalı ki bir göz ve kulakları Türkiye de olan kardeş Kocacık nahiyesi Turizm derneği görevlileri bu iki konak evi o gün açıp beklemeleri bizi sevindirdi.

İşte Atatürk’ümüzün dedesinin, atasının köyü, akraba Konya-Karaman’ dan gelme köylüleri karşımızda..

Bu iki konak evi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Belediye Başkanı iken enkaz halinde son TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı) sahiplerinden satın almış. Aslına uygun restora ettirmiş. Pırıl pırıl bir birine komşu iki taş bina. Dede Kırmızı Hafız’ın bir numaralı evinin üzerinde: “Mustafa Kemal Atatürk’ün Babası Ali Rıza Efendi’nin Anı Evi” Ve diğer ikinci ev in kapısının üzerinde Makedonca, Türkçe ve İngilizce: “Atatürk’ün Dedesi Hafız Ahmet’in evi” yazılı. Kapıda

köylü gençler var. Bize Makedon ağzıyla “hoçgeldiniz” dediler. Girişte bir ziyaret defteri açmışlar Şöyle bir baktım. Hilmi Özkök’ ten tutun bakan Lütfi Elvan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ a ve çok sayıda Akpartili milletvekili Atatürk’ün dede evine ziyaret etmişler. Ama af buyurun söylemek zorundayım: Tek bir Cumhuriyet Halk Partili bir vekilimizin adını ziyaret defterinde göremedim.

Bir yaşlı:Gençlerin arkasında soluk soluğa kalmış , elinde Türk bayrağı olduğu halde bizlere sarılıp, “Anavatandan mısınız” diye biraz Antalya Serik yörüklerinin şive-ağzıyla seslendi. Kocacık çok göç vermiş. Belediyelikten ayanlığa (muhtar) düşmüş. 1900’lerden nüfuz 150 bin iken 80 haneye 350 ‘ye düşmüş. Ve çakmak çakmak..Köylüleri bir şöyle baktığınızda ; tamamının gözleri mavi . Köyde iki insan yan yana birisi Makedon asıllı Müslümanlar diğeri de Konya Oğuz-Türkmen yörükleri.. Az ileride de 19 Mayıs Türkiye Cumhuriyeti’nin Milli Gençlik Bayramı nedeniyle renkli geleneksel yörük giysili genç kızların dede evini ziyaret ettiklerini görürsünüz... Atatürk’ün Dedesi Kırmızı Hafız Ahmed evinin içine giriyoruz. Müthiş bir ev. Aslına uygun restorasyon karşınızda. Duvarların da Kur’an’dan ayetler yer almış.Atatürk’ün resimleriyle donatılı

Evin birinci katları o dönemlerde ki 640 yıl önce hayvanlar için barınak olarak kullanılmış. Ama şimdi Osmanlı dönemlerinin ullanılan eşyaların orijinalleri civar köylerden falan toplanıp sergilenmiş.

Kırmızı Ahmet Hafız’a ait odalar, eşinin odası, namaz odası, mıtfak, dede Hafız’ ın kız kardeşinin ve diğer erkek kardeşinin adaları. Hafız Ahmet’in bir mumyadan heykeli Kuran Rahlesi önüne oturur biçimde; Kur’anımızın sayfalarını çevirir, okuyor pozisyonu verilmiş.. Ata’mızın Ninesi Ayşe Hanım’ ın gelin odasında beşik, yorganlar yörük işlemeli. Gelinlik eşyalar sergilen miş. 19 Mayıs Türkiye Cumhuriyeti’nin Milli Bayramı nedeniyle: Üzerinde Doda Joğurd yazlı ayran mı yoğurt mu anlayama dığım, ama doğal bir içecek ile birlikte soğanlı börek ikram ettiler Ata’mızın dede evinin bahçesinde.. Kocacık Turizm derneğine bağışta bulunmak istedik kabul etmediler.

Köylülerin Atatürk ailesi hakkında bildiklerinden birisi de: Kırmızı Hafız Ahmed’in yani Atatürk’ümüzün babası Ali Rıza Efendinin babası Kırmızı Hafız Ahmed’ in 1890’larda burada bölgesinde saygı duyulan, çok sayıda çobanlı koyun sürüsü olan saygın Kadı efendi olarak bildikleridir. 1900’lerde baba Ali Rıza Efendi ikinci derece akrabalarını Selanik’e götürdüğü anlatılmakta. Ama Atatürk’ün Konya-

karaman Taşkale obasından gelme dördüncü, beşinci derece akrabalarının torunlarının halen Kocacık’ta yaşadıklarıdır.

Hatta köylüler 19 Mayıs Anavatan’ın Türkiye’nin, kendilerin Milli bayramı Gençlik Ve Spor bayramı nedeniyle köydeki genç hafızların Mevlid ve Kur’ an okuyacakları, gelebileceğimizi söylediler. Ama biz Üsküp’e dönmek zorundaydık. Kocacık gençlerinin 19 mayıs günü sportif katır sırtında eski buzağı kapmaca yarışması düzenleyeceğinin de haberini verdiler. Bizlere Kocacık Turizm Derneği Başkanı öğretmen Hüseyin Kaplan’ın yardımcısı Hamza Kasım Mustafa bizlere çokça yardımcı oldular. Buram buram, Türkiye’ mizin kokusunu htiğim. Ve Kocacık’ tan yeşilliğe baka baka ayrıldık..

Araştrm: 19 Mayıs, Bayram Aygün

 

 
Etiketler: , , , ATATÜRK’ÜMÜZÜ, ANARKEN….,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
05 Kasım 2019
HANGİ SERMAYENİN DİNİ İMANI YOK?
275 Okunma.
25 Ekim 2019
ÇIDIRIYOR MUYUM ACABA?
325 Okunma.
17 Ekim 2019
EL BECERİLERİNİ KAYBEDEN MİLLET
133 Okunma.
25 Eylül 2019
DÖRDÜNCÜ KUVVET MEDYA MI?
67 Okunma.
30 Ağustos 2019
TİCARET TE YENİ HEDEFLER MİŞ…
162 Okunma.
29 Temmuz 2019
ÜLKEM İNSANINA NE OLUYOR?
155 Okunma.
08 Temmuz 2019
İTİBARDAN TASARRUF EDİLMEYİNCE NE OLUR
457 Okunma.
20 Haziran 2019
BİR KEZ GELİYORSUN DÜNYAYA
144 Okunma.
17 Haziran 2019
ÜNİVERSİTELERİMİZ SINAVSIZ OLMALI
140 Okunma.
27 Mayıs 2019
İSTANBUL SEÇİMLERİ YAPILACAK MI?
154 Okunma.
06 Mayıs 2019
BİLGE BİR ABİ İLE SOHBET
125 Okunma.
10 Nisan 2019
MEKTUP OKUMAYI BİLECEKSİNİZ
417 Okunma.
01 Nisan 2019
DEMEK Kİ BEKA SORUNU YOKMUŞ.
219 Okunma.
26 Mart 2019
VERİN OYUNUZU CUMHURİYE …….
242 Okunma.
15 Mart 2019
MÜSLÜMAN HİLE YAPAR MI?
261 Okunma.
28 Şubat 2019
SİZE NEDEN OY VERMEYECEK BU SEFER
331 Okunma.
21 Şubat 2019
BU SEÇİMLERDE 2 + 2 = 4 ETMEYECEK
276 Okunma.
12 Şubat 2019
99 YEREL SEÇİMLERİNDE BAKINIZ NE DEMİŞİZ
550 Okunma.
02 Şubat 2019
YEREL SEÇİM Mİ, ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI MI?
542 Okunma.
22 Ocak 2019
SİSTEM ÜRETİM ADINA DEĞİŞMELİ
320 Okunma.
01 Ocak 2019
SEÇİMLER – KALKINMA – VE EKONOMİK PROJELER
572 Okunma.
26 Aralık 2018
BİZ BOZULDUK HER ŞEY BOZULDU
807 Okunma.
13 Aralık 2018
TİTANİK FACİASI VE ÜLKEM
870 Okunma.
29 Kasım 2018
PARTİLERE HAZİNE YARDIMI İLE NELER YAPILABİLİR
363 Okunma.
01 Kasım 2018
EĞİTİM öğretim ÜRETİM ve HAYAT
436 Okunma.
15 Ekim 2018
FİYATLAR VE ADALET
446 Okunma.
02 Ekim 2018
DUYUN-U UMUMİYE NEDİR?
324 Okunma.
05 Eylül 2018
ÜLKE YANIYOR, JÖLELİ BAŞINI TARIYOR
412 Okunma.
19 Ağustos 2018
EKONOMİK ÇÖZÜM
392 Okunma.
03 Ağustos 2018
TOPLUM OLARAK ÇILDIRIYORUZ
325 Okunma.
25 Temmuz 2018
ÜLKENİN KADERİ MİKRO İŞLETMELERDE
418 Okunma.
04 Temmuz 2018
ÇOCUK CİNAYETLERİ VE SAPIKLAR
393 Okunma.
28 Haziran 2018
SEÇİM SONUÇLARI VE ÖZÜR
365 Okunma.
05 Haziran 2018
BİR ÜLKE DE YOKSULLUK AHLAKI BOZAR
467 Okunma.
28 Mayıs 2018
SADAKA EKONOMİSİNE DEVAM
434 Okunma.
23 Mayıs 2018
YAZDIKLARIMIZI ANLAMAMAKTA DİRENDİNİZ
409 Okunma.
14 Mayıs 2018
ÇÖKÜŞ NE ZAMAN BAŞLADI
455 Okunma.
01 Mayıs 2018
EKONOMİ YANLIŞ TEŞHİS İLE İYİLEŞMEZ
391 Okunma.
26 Nisan 2018
EKONOMİNİN VE ÜLKENİN KURTULUŞU
419 Okunma.
19 Nisan 2018
SEÇİMİ ÖNE ALMANIN SEBEPLERİ
491 Okunma.
18 Nisan 2018
FELAKET TELLALIĞI YAPMAYACAĞIM
430 Okunma.
12 Nisan 2018
YIKIN BEYNİNİZDEKİ YANLIŞ ÖĞRETİLERİ SİZLERE YENİ BİR SİSTEM ÖNERİYORUM.
570 Okunma.
07 Nisan 2018
. FETÖCÜ, FETÖCÜ DEĞİL, TARTIŞMASI
466 Okunma.
23 Mart 2018
MİLLİ OLMAK
551 Okunma.
20 Mart 2018
MEDENİYET DEDİĞİMİZ ŞEY
468 Okunma.
15 Mart 2018
HAYVANCILIĞIN KURTULUŞU
491 Okunma.
09 Mart 2018
NEREYE GİDİYORUZ
593 Okunma.
28 Şubat 2018
YAPTIĞINIZ YATIRIMLAR VATANDAŞIN YOKSULLUĞUNA ÇARE DEĞİL
463 Okunma.
17 Şubat 2018
DEVE, DEVECİ VE İLKEL MANTIĞI
514 Okunma.
10 Şubat 2018
DEVLET ÜRETİME TEKRAR GİRMEK ZORUNDA
473 Okunma.
07 Şubat 2018
İNSANLARIN DENGELERİ BOZULDU
456 Okunma.
29 Ocak 2018
KELLE KOLTUKTA SEFERE ÇIKMAK
502 Okunma.
15 Ocak 2018
KASAPLAR VE LOKANTACILAR ODASI SEÇİMİ
643 Okunma.
29 Aralık 2017
SİNİRLERİNİZ S.O.S. VERİYOR SAYIN BAŞKAN
767 Okunma.
19 Aralık 2017
KORKULARIMIZ
590 Okunma.
30 Kasım 2017
ABD, REZZA SARRAF, ORTADOĞU VE TÜRKİYE
679 Okunma.
27 Kasım 2017
ZOR GÜNLER
609 Okunma.
13 Kasım 2017
ÇALIŞAN VE ÇALIŞTIRANLARIN SORUNLARI
644 Okunma.
02 Kasım 2017
İYİ PARTİ GERÇEKTEN İYİ GELECEK Mİ?
715 Okunma.
30 Ekim 2017
YAZBOZ TAHTASI GENELGELER
824 Okunma.
28 Ekim 2017
CUMHURİYET BAYRAMINA GEREKTİĞİ ÖNEMİ VERMEK
603 Okunma.
27 Ekim 2017
FETÖ GİTTİ KAHROLSUN FİKİRLERİNİ SAVUNANLAR
663 Okunma.
23 Ekim 2017
SEÇİMLE GELEN SEÇİM İLE GİTMEZSE NE OLUR?
775 Okunma.
17 Ekim 2017
EĞİTİM – KAVGA – EKMEK ÜÇGENİ
720 Okunma.
16 Ekim 2017
FETÖCÜLERİN İMAM HATİP ÜZERİNE OYUNLARI -2
597 Okunma.
02 Ekim 2017
NAZİLLİ İMAM HATİP OKULU ÜZERİNE OYNANAN OYUNLAR
681 Okunma.
27 Eylül 2017
FETO DAN GERÇEKTEN AYRILDILAR MI?
678 Okunma.
13 Eylül 2017
KORKAKLAR
728 Okunma.
04 Eylül 2017
ACIYORUM SİZLERE VE SORUYORUM
692 Okunma.
28 Ağustos 2017
DELİYE HER GÜN BAYRAM
795 Okunma.
27 Ağustos 2017
ABİLER,ABLALAR..
673 Okunma.
26 Ağustos 2017
ABLALARIN PAZARLAMA TOPLANTILARI
708 Okunma.
18 Ağustos 2017
ULUSAL BAŞARIYA İHTİYACIMIZ VAR
647 Okunma.
14 Ağustos 2017
BENİM SANERYOM
642 Okunma.
05 Ağustos 2017
NİKAH VE DEVLETİN AYARLARI
686 Okunma.
01 Ağustos 2017
DEPREM VE ÇOCUK BEYNİM
833 Okunma.
24 Temmuz 2017
DİDİM APOLLON TAPINAĞI VE DİN TACİRLERİ
619 Okunma.
11 Temmuz 2017
15 TEMMUZ DARBESİ
753 Okunma.
08 Temmuz 2017
SİSTEM HER ZAMAN DÜŞMANLAR YARATIYOR
719 Okunma.
02 Temmuz 2017
ADALETSİZLİĞİ-TERÖRÜ-RÜŞVETİ- TORPİ, KÖKÜNDEN SİLMEYİ ÖNERİYORUM.
691 Okunma.
28 Haziran 2017
KAPİTALİST SİSTEMDE, SOSYALİST MEYHANECİLİK
740 Okunma.
22 Haziran 2017
KIRK KADAR KÜÇÜK ADAM
805 Okunma.
17 Haziran 2017
BİZİ ÇOK YÜRÜTTÜLER
664 Okunma.
08 Haziran 2017
KATAR, KATAR PARA
770 Okunma.
05 Haziran 2017
ALLAHTAN ÜMİT KESİLMEZ
822 Okunma.
31 Mayıs 2017
RAMAZAN MI?
1077 Okunma.
24 Mayıs 2017
AVM LER ÜRETİMSİZ YERLERDE SOS VERİYOR.
812 Okunma.
09 Mayıs 2017
DİNİ PARÇA, PARÇA EDEN TEKKELER, KAPATILSIN
825 Okunma.
29 Nisan 2017
BİR MAYIS “ BEN İNSANIM” DİYENLERİN BAYRAMIDIR
807 Okunma.
27 Nisan 2017
DİNSİZİN HAKINDAN İMANSIZ GELİR.
799 Okunma.
24 Nisan 2017
NAZİLLİ SÜMERBANK VE KATİLLERİ
999 Okunma.
17 Nisan 2017
HALK OYLAMASI SONUÇLARINDA MİLLET NE DEDİ
930 Okunma.
22 Mart 2017
BORÇ ALAN EMİR ALIR
1029 Okunma.
20 Mart 2017
ORTA DOĞULU OLMAYA DOĞRU
852 Okunma.
16 Mart 2017
İŞSİZLİĞİ ÖNLEMEK İSTİYORSANIZ
1097 Okunma.
11 Mart 2017
VATANSEVERLERLE VATAN HAİNLERİ BELLİ OLSUN
976 Okunma.
06 Mart 2017
EVET ÇIKACAK HAİNLER BİTECEK
1350 Okunma.
02 Mart 2017
HERŞEYİN BİR BEDELİ VAR
1031 Okunma.
27 Şubat 2017
VAZ GEÇİN BU BAŞKANLIK SEVDASINDAN
1002 Okunma.
20 Şubat 2017
DEVE GÜREŞLERİ VE İLKELLİK
1029 Okunma.
14 Şubat 2017
KALKINMIŞLIĞIN GÖSTERGELERİ
1316 Okunma.
06 Şubat 2017
VEKİL ÖRNEKLERİ VE ASİLLER
995 Okunma.
01 Şubat 2017
    BAŞKANLIK SİSTEMİ VE TRUMP
1011 Okunma.
30 Ocak 2017
ANA YASA DEĞİŞİKLİĞİ NELERDİR BİLİYORMUSUNUZ?
1028 Okunma.
24 Ocak 2017
BANKA DEĞİL, TEFECİ, GASPÇI, ŞEHİR EŞKİYALARI
1012 Okunma.
11 Ocak 2017
YAKIT MASRAFLARI VE AİLE BÜTÇEMİZ
1058 Okunma.
30 Aralık 2016
                HAZRETİ İSA NOEL BABA VE BİZ
1187 Okunma.
22 Aralık 2016
HÜKÜMETE BÜROKRATLARIN ATTIĞI KAZIK
1134 Okunma.
12 Aralık 2016
TERÖRÜ- RÜŞVETİ- YOLSUZLUKLARI- KÖKÜNDEN SİLECEK ÇÖZÜM
1063 Okunma.
23 Kasım 2016
ÖĞRETMEN, ÖĞRETMENLERİMİZ
1256 Okunma.
20 Kasım 2016
BAYRAK SEVDAMIZ
1237 Okunma.
11 Kasım 2016
DEFNE FİDANINDAN DEF(İ)NE SAHİBİ OLMAK
1372 Okunma.
26 Ekim 2016
YAPMAYINIZ SAYIN BAŞKANIM YAPMAYINIZ
897 Okunma.
24 Ekim 2016
FAİZLER DÜŞSÜN DİYORSANIZ, ÖNCE SİZ DÜŞÜRÜN
1218 Okunma.
15 Ekim 2016
SİZE DE SORARLAR SAYIN BAŞKAN
979 Okunma.
12 Ekim 2016
KAZANDIĞINIZ PARA HELAL Mİ KARDEŞİM?
1085 Okunma.
07 Ekim 2016
PATLATTINIZ BENİ BELEDİYE BAŞKANLARI
1590 Okunma.
29 Eylül 2016
İKİNCİ ÜÇÜNCÜ DALGA GELMEYECEK
1075 Okunma.
22 Eylül 2016
YİNE, YENİDEN "DÜNYA BEŞ'DEN BÜYÜKTÜR"
1261 Okunma.
16 Eylül 2016
ANAHTAR TESLİMİ FABRİKA
1094 Okunma.
19 Ağustos 2016
SUÇÜSTÜ YAKALANAN ABD VE SEFERBERLİK
1123 Okunma.
11 Ağustos 2016
VERGİ DEVRİMİ İLE TERÖR DE ÖNLENİR.
1306 Okunma.
08 Ağustos 2016
TOPYEKÜN ALDATILDIK
1266 Okunma.
02 Ağustos 2016
FETO TERÖR ÖRGÜTÜ NASIL ÇÖKERTİLİR
1281 Okunma.
31 Temmuz 2016
DARBELERDEN NASIL KURTULURUZ
1116 Okunma.
27 Temmuz 2016
GÖZALTILAR VE TUTUKLAMALAR
1382 Okunma.
20 Temmuz 2016
HAYATIMI KAYDIRAN OLAYLAR
1151 Okunma.
18 Temmuz 2016
LANET OLSUN DARBECİLERE
1338 Okunma.
14 Temmuz 2016
BU ÜLKE HEPİMİZİN
1179 Okunma.
29 Haziran 2016
KALBİMİZDEN VURULDUK.
1274 Okunma.
27 Haziran 2016
KÖLELİK VE SPARTAKÜS
1268 Okunma.
22 Haziran 2016
MİLLET CİNNET GEÇİRİYOR
1328 Okunma.
17 Haziran 2016
YAZIKLAR OLSUN
1455 Okunma.
13 Haziran 2016
BİZ BU TUZAĞA DÜŞTÜK.
1427 Okunma.
02 Haziran 2016
EN NİHAYET AMAÇLARINA ULAŞMAYA BAŞLADILAR
1196 Okunma.
27 Mayıs 2016
TURİZM CAN ÇEKİŞİYOR
1167 Okunma.
24 Mayıs 2016
AVM FURYASI
1401 Okunma.
18 Mayıs 2016
19 MAYIS - VAHİDETTİN CUMHURİYETE RAZIMIYDI
1263 Okunma.
16 Mayıs 2016
ÇAKKALLAR KENDİLERİNİ KURT SANIRLAR
1348 Okunma.
29 Nisan 2016
1MAYIS SADECE İŞÇİNİN EMEKÇİNİN BAYRAMI DEĞİL
1411 Okunma.
25 Nisan 2016
BÜYÜK ŞEHİR YASASI ÇILDIRTIYOR.
1265 Okunma.
24 Nisan 2016
23 NİSAN ULUSA EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI
1246 Okunma.
05 Nisan 2016
BAŞKANLIK OLMALI MI?
1324 Okunma.
25 Mart 2016
TAYİP DÜŞMANLIĞI PENCERESİNDEN DEĞİL
1258 Okunma.
18 Mart 2016
ÇANAKKALE GEÇİLMEDİ Mİ?
1285 Okunma.
14 Mart 2016
YİNE TERÖR VE YİNE BİZ LANETLİYORUZ
1378 Okunma.
10 Mart 2016
DÜNYA SU SAVAŞLARI BAŞLADI
1264 Okunma.
29 Şubat 2016
CAMBAZA BAKMA BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNE BAK
1329 Okunma.
18 Şubat 2016
OSMANLI SULTANLARI DA HESAP VERİRLERDİ
1294 Okunma.
15 Şubat 2016
MAAŞLARINIZI İKİ KATINA ÇIKARIYORUM
1277 Okunma.
12 Şubat 2016
ÜLKEMİ SEVİYORUM
1363 Okunma.
02 Şubat 2016
DÜNYANIN BAŞINA BELA OLAN SİSTEMLER
1430 Okunma.
20 Ocak 2016
İTO BAŞKANI PEŞİN VERGİ KALDIRILSIN DEMİŞ
1246 Okunma.
06 Ocak 2016
BU SAVAŞ BİZİM SAVAŞIMIZ DEĞİL
1468 Okunma.
04 Ocak 2016
DEVLET HATA YAPMAMALI
1285 Okunma.
30 Aralık 2015
BİRAZ DA PROJELERDEN BAHSEDELİM.
1258 Okunma.
29 Aralık 2015
GİDİŞAT İYİ DEĞİL
1446 Okunma.
Haber Yazılımı