Yazı Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 10:28 Bu yazı 65 kez okundu
 
ÇÖPLERİN AYRILMASI
ANONİM YAZI
 
 

Atık ayrımı sürdürülebilirliği hayata geçirmenin en kolay yollarından biridir. Kulağa geldiği gibi sıradan, yaygın ve herkesçe bilinen, çok etkin bir kavramdır. Ancak bazen, hangi çöp kutusuna ait olduğuna karar vermek, o kadar kolay değildir.

Çöplerin Ayrılması ve Türüne Göre Sınıflandırılması

Atık bertarafı söz konusu olduğunda, ayırma ve türlere göre ayırma işlemi ne kadar iyi olursa, atıklar o kadar iyi geri dönüştürülebilir. Ambalaj, geri dönüştürülebilir maddelerden mümkün olduğunca ayrıştırılmalı ve sonra uygun kutularda bertaraf edilmelidir. Örneğin: Demonte plastik pencere ile kartondan yapılan bir makarna kutusu, atık kâğıt çöp kutusuna; karton, plastik naylon ve astar sarı çöp kutusuna aittir.

Sarı Geri Dönüşüm Kutusu:

Sarı çöp kutusuna, ambalaj malzemeleri atılır. Atık imhası üreticiler tarafından ödenir, tüketiciye maliyeti yoktur. Almanya genelinde; geri dönüşüm kutusu sarı kutunun yerine geçmelidir, daha sonra plastik ve metalden yapılmış diğer ürünler atılabilir.

Almanya’da geri dönüşüm oranı sadece 40, geri kalan çöpler hala enerji kazanmak için yakılmaktadır. Bunun nedeni, maliyetlerdir. Ancak yasal olarak geri dönüşüm oranının arttırılmasıyla geri dönüştürülen miktarın da arttırılması gerekmektedir. Bu bağlamda, çöpleri ayırmak önemlidir. Çünkü sadece ayrılan atıklar ya da çöpler geri dönüştürülebilir. Yanısıra, ambalajların da mümkün olduğunca ayrılmaları önemlidir. Örneğin yoğurt bardaklarındaki kapaklar, sarı çöp kutusuna ve gerekirse mukavva etiketler de kâğıt çöp kutsuna atılır. Normal bir boşaltma yeterlidir, ambalajın durulanması gerekli değildir. Bu zaten, geri dönüşüm işleminde yapılmaktadır.

Sarı Geri Dönüşüm Kutusuna Ait Olanlar:

Plastik, alüminyum, teneke veya içecek kartonları veya kaplamalı ambalajlar gibi kompozit malzemeler + Plastik ve metalden yapılmış geri dönüştürülebilir malzemeler (Plastik kovalar veya tavalar)

Eski Cam

Cam, çok kolay ve iyi bir şekilde geri dönüştürülebilir. Cam şişelerin çoğu, halihazırda yüksek oranda geri dönüştürülmüş cam içermektedirler. Ancak, camın renklere göre de doğru ayrılması, geri dönüşüm için önemlidir. Kahverengi, beyaz ve yeşil cam bu nedenle ilgili çöp kutularına ayrılır. Mavi cam, yeşil camın yanında yeşil cam geri dönüşüm kutusuna, plastik ya da metalden yapılmış tapa ve kapaklar, sarı geri dönüşüm kutusuna aittir. Herhangi içeriğinde sıvı bulunanlarda geri dönüşüm kutusuna atarken, içeriğin boşaltılması yeterlidir. Ayrıca durulama gerekli değildir.

Cam Atık Geri Dönüşüm Kutusu Şunları İçerir:

Cam şişeler ve tek kullanımlık bardaklar.

Cam Atık Geri Dönüşüm Kutusu Şunları İçermez:

Bardaklar, pencere camı, kurşun ve kristal cam, ayna camı, vazolar, porselen, seramik veya ampuller. Bunlar geri dönüştürülemeyen atık artıklarına aittir.

Kâğıt Atık Geri Dönüşüm Kutusu

Kâğıt üretimi için, çok fazla odun ve enerji lazımdır. Atık Kâğıt kullanımı ile kereste, su ve enerji tasarrufu sağlanır. Böylelikle, geri dönüştürülmüş kâğıdın, artık çoğu kişinin bildiği gibi gri olması gerekmemektedir. Normal kâğıttan neredeyse hiç farklı olmayan geri dönüşüm kâğıtları vardır.

Kâğıt torbalar (Kese kâğıtları, kâğıt çantalar), kahverengi olsalar dahi nadiren atık kâğıttan yapılır. Yırtılmaya karşı dayanıklılık sağlamak için, genellikle uzun taze lifler kullanılır. Bu nedenle kâğıt torbalar, mümkün olduğunca sık kullanılmalıdır.

Kâğıt Atık Geri Dönüşüm Kutusu Şunları İçerir:

Kâğıt, Mukavva ve Karton

Organik (Biyo) Geri Dönüşüm Kutusu

Organik (Biyo) geri dönüşüm kutusu, henüz çok yaygın değil; ancak çok büyük bir geri kazanım potansiyeline sahip bulunaktadır. Biyogaz üretimi ve kompost tedarikçisi olarak, Organik (Biyo) geri dönüşüm kutusu, önemli bir hammadde tedarikçisidir. Daha fazla kişi katılıp ve doğru şekilde ayrılırsa, toplanan miktar iki katına çıkarılabilir. Enerji üretimi için biyogaz üretimine ekolojik olarak sağlam bir alternatif, mısır gibi ekili enerji bitkilerinden elde edilmektedir.

Mutfak atıkları ve yemek artıkları, biyogaz tesisinde enerji üretimi için değerli bir enerji kaynağıdır.

Organik (Biyo) Geri Dönüşüm Kutusu Şunları İçerir:

Mutfak atığı, yeşil atıklar.

Dikkat: Biyo-Organik bozulabilir plastik torbalar, organik geri dönüşüm kutularına ait değildir, büyük komposto haline getirme tesislerinde, çok yavaş bir şekilde ayrıştırılırlar.

Artık Çöp

Almanya’da düzenli depolama yasaktır. Bu nedenle çöpler, enerji elde etmek için yakılır. Ne yazık ki Almanya’da, çok fazla atık yakma tesisi bulunmaktadır. Bu yüzden çöpü yakmak, geri dönüştürmekten daha ucuzdur. Daha anlamlı olan ve kaynak tasarrufu sağlayan; atıkları yakmak değil, onları tekrar geri dönüşüme kazandırmaktır.

Artık Atık Kutusu Şunları İçerir:

Problem olmayan, geri dönüştürülemeyen tüm maddeler.

Ev Çöpüne Ait Olmayan Hangileridir?

Elektrikli aletler, bataryalar ve ilaçlar asla evsel atıklarla birlikte atılmamalıdır. Hatta bu yasaktır. Bunların, Geri Dönüşüm Merkezleri’nde toplanmaları gerekir. Kısmen, perakende mağazalarda da geri dönüşüme ya da satın alınan ilgili satıcıya, şirkete teslim edilebilirler.

Çöpü Önlemek – Çöpten Kaçınmak

Çöpü ayırmak iyidir. Ancak çöpü önlemek ya da çöpten kaçınmak daha da iyidir. Ancak bu söylenenden daha kolay olan, organik sebzeler dahi kısmen plastik malzemeyle paketlenmiş olarak sunulmasıdır. Yeni eğilim, ambalajsız dükkanlar ya da son tüketiciye ambalajsız sunma ve sevkiyattır.

 
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ÇÖPLERİN, AYRILMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı