Yazı Detayı
31 Mart 2019 - Pazar 13:58 Bu yazı 85 kez okundu
 
DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ TEHLİKEDE
ANONİM YAZI
 
 

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Uzmanı, Avrupa Parlamentosu’na, Telif Hakkı Reformu’nda uluslararası ifade özgürlüğü ilkelerine uymaya çağırıyor. David Kaye, özellikle filtrelemek için dolaylı zorlamayı tehlikeli olarak kabul etmektedir.

Birleşmiş Milletler (BM) İfade Özgürlüğü Özel Raportörü David Kaye, Avrupa Telif Hakkı Reformu hakkında yorum yaptı ve tartışmalı 13. Madde’nin, uluslararası standartlara uygun olmadığını açıkladı. Dijital çağ için telif hakkı yasalarını modernize etmek gibi Avrupa’nın bir görevi var. Ancak bu, Avrupalılar’ın bugün zevk aldıkları ifade özgürlüğü pahasına olmamalıdır. Oylamadan önce, Avrupa Parlamentosu’nu sivil hak grupları, sanatçılar, gazeteciler ve diğer sivil toplum temsilcileri ile ilgili sorunları netleştirmeye çağırdı.

Kaye, “Önerilen direktifin 13. Maddesi, yükleme sırasında dahi kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği izlemek ve kısıtlamak için İnternet platformlarını teşvik etmek için tasarlandı gibi görünüyor” dedi. “Yayın öncesi filtreleme için çok fazla baskı ne çevrimiçi bir telif hakkı ihlaline yönelik ne de gereklilik orantılı bir cevaptır.” Açıklamasında bulundu.

Kaye ayrıca, bu ayın son haftasında Avrupa Parlamentosu’nda yapılan son oylama nedeniyle tasarının en son halini de dikkate alarak, Avrupa pazarlarındaki nispeten yeni kısa süreli sağlayıcılar için istisnalar olmasına rağmen, daha az endişe verici olarak değerlendirmektedir. Birleşmiş Milletler (BM) Özel Raportörü, “Çoğu platform için bu istisnalar geçerli değildir” yorumunda bulundu. “Önerilen politikaya uyması için maliyetli bir filtre altyapısı kurmak ve işletmek için yasal baskı altındasınız.” Uzun vadede, Avrupa’daki bilgi çeşitliliği ve medya çokluğunun geleceği tehlikeye girebilir. Çünkü yalnızca piyasadaki en büyük oyuncular bu teknolojileri karşılayabilir.

Birleşmiş Milletler (BM) Özel Raportörü, belirsiz şartlar ve yükleme filtrelerine haksız güvenin sorunlu olduğunu düşünmektedir. Tasarı, atıflara izin verilmeye devam edilmesini şart koşmakta ve eleştiri mümkün olsa da, telif hakkıyla korunan eserlerin karikatürleri ya da parodilerine dahi izin verilmelidir. “Ancak en tecrübeli avukatlar dahi telif hakkı ihlali ile izin verilen istisnalar arasında ayrım yapmayı, özellikle de üye devletlerde farklı tanımlandıkları için zor bulmaktadırlar,” şeklinde sorunu özetledi. “Uygunsuz güven, filtre teknolojilerinin telif hakkı ihlali ile yasal mülkiyete sahip materyallerin meşru kullanımı arasında ince ayrımlar yapan yanlış yargılama ve sansür riskini artıracaktır.” Bu tipik olarak, yasal savunma araçlarına sahip olmayan yazar ve sanatçılara karşı meydana gelebilecek bir süreç olarak karşımıza çıkabilecektir

Bu arada Federal Hükümet, önerilen yasal metinde açıkça gerekli olmasa dahi, yükleme filtrelerinin beklenebileceğini itiraf etmektedir. Kısa bir süre önce hükümet sözcüsü, açıkça bunu reddetti. Parlamentodaki bir soruda Adalet Bakanlığı Sekreteri Christian Lange, artık “uygulanabilirlik nedenlerinden dolayı algoritmik önlemlerin kullanılması gerektiğini” belirtmektedir. 

Federal Veri Koruma Komiseri ve Bilgisayar Uzmanı Ulrich Kelber, Süddeutsche Zeitung’a verdiği röportajda, “13. Madde’nin şartlarına uymak için yükleme filtresi gerektiriyor” ifadesini kullandı. “Ancak, tüm sağlayıcılardan yalnızca birkaçı bunu geliştirebilecek. Dolayısıyla daha fazla veri, daha sonra tüm kullanıcılar hakkında çok daha fazla şeyler öğrenen büyük Amerikan İnternet şirketlerinin elinden geçecektir. Bu nedenle filtrelerin yüklenmesinin yanlış ve tehlikeli olduğunu düşünüyoruz,” açıklamasında bulundu.

 
Etiketler: DÜŞÜNCE, ÖZGÜRLÜĞÜ, TEHLİKEDE,
Yorumlar
Haber Yazılımı