Yazı Detayı
26 Haziran 2019 - Çarşamba 12:25 Bu yazı 136 kez okundu
 
İNCİL’İN ACİL DURUMU
ANONİM YAZI
 
 

 BİRLEŞİK DEVLETLER: Yayıncılar İncil’in Acil Durumundan Endişe Duyuyor

• ABD’de satılan İnciller’in büyük çoğunluğu, Çin’de basılmıştır.

• ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmazlıkları, bu nedenle İncil Endüstrisi’ne özellikle sert bir şekilde çarpabilir.

İncil aynı zamanda görüşlerin birbirinden çok uzak olduğu içerikten oldukça uzak, sıradan bir kitap değildir. Eski standart kâğıt, yok, ucuz karton zarflar bulunmuyor. Bir İncil; yüksek kalitede, tercihen deri kapaklı ve değerli parşömenle piyasaya gelmek ister.

Çünkü dünya değişti, günümüz dünyasında, en kutsal ibadet gereklerinin dahi Hristiyanlık ile ilgisi olmayan tek bir ülkede üretilmesi sözkonusudur. Bugün ABD’nin Hıristiyan Christianity Today Gazetesi’ne göre yıllarca Çin’de basılmış İncil’in büyük çoğunluğu, ABD’de satılmaktadır. Çin Devlet Haber Ajansı Xinhua; 2012’den bu yana hiçbir ülkenin, Çin Halk Cumhuriyeti’nden daha fazla İncil basmadığını bildirmektedir.

Ve bu bir soruna yol açmaktadır. Şöyle ki; Amerikan İncil Yayınları Harper Collins Christian Yayınları’nın Başkanı Mark Schoenwald’ı ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’a, ilgili Ticaret Komitesi’ne önceki duruşmasından önce bir mektupla; Donald Trump, göreve başladığından beri Çin ile tartışmaktadır. ABD Başkanı 300 milyar Dolar ve daha fazla değerdeki Çin’den İthalata yüzde 25’e varan İthalat Cezaları ile tehdit ederek, çok yüksek tarifeler getirmiş bulunmaktadır. Bundan, basılan ürünler de etkilenmektedir. Bunun da İncil Endüstrisi’ne özellikle sert bir şekilde çarpmasının kaçınılmaz olduğunu belirtmektedir. “Mukaddes Kitap üretiminin benzersiz metni, basımı ve bağlayıcı gereklilikleri nedeniyle, talep edilen gerekli miktarın önemli bir kısmını üretebilecek ve ABD Pazarı’nın talebini karşılayacak hiçbir ABD tedarikçisi bulunmadığından yakındı.

Yayıncı, Sonuçlardan Muhtemelen ABD Hükümeti’nin Farkında Olmadığına İnanıyor

Schoenwald’a göre sonuçlar çarpıcı ve üzücüydü: Bazı “Formatlar” yalnızca yüzde 25’lik vergi ödenmişse artık basılamazdı. Hıristiyan kitap yayıncılarına ve kitapçılarına zarar verecek bir “İncil Darboğazı” piyasayı tehdit etmektedir. Schoenwald ayrıca, Harpercollins Hıristiyan Yayıncılık’ın ana müşterileri olan, bu bağlamda dışarı çıkıp insanlara ulaşmaları gereken “Vaizler, Kiliseler, Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlar ve diğer dini kuruluşlara İncil ve Öğretim Materyalleri’ni vermenin mümkün olamayacağını yazmaktadır.

New York Yayıncısı Harper Collins’in bir yan kuruluşu olan kendi şirketi, tek başına İncil ve diğer dini ve “İlham Verici” yazılar alanında, dünya pazarının lideri konumundadır. ABD’nin İncilleri’nin yüzde 38’ini satan Hıristiyan Yayınevi’nde 490 kişi çalışmaktadır. Şirket, insanların içerik gereksinimlerini karşılayarak, İncil’in İlkeleri’nin Tanıtılması ve İsa Mesih’in Onurlandırılması gibi “Dünya’ya ilham verme misyonu” vardır.

Trump’ın bağlıları arasında, birçok sadık Hıristiyan var. Başkan’ın yakın çevresinde, çeşitli Evangelik Danışmanlar bulunmaktadır. Schoenwald duruşmada, “Hükümetin, önerilen bu tarifelerin İncil üzerindeki olası olumsuz etkisinin farkında olmadığını düşünüyoruz” açıklamasını yaptı. Ve Hükümetin, tüketicilere ve dini örgütlere ‘İncil Vergisi’ uygulamayı” asla “amaçlamadığını” düşünmektedir.

 

 
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , İNCİL’İN, ACİL, DURUMU,
Yorumlar
Haber Yazılımı