Yazı Detayı
03 Mayıs 2019 - Cuma 10:45 Bu yazı 169 kez okundu
 
KUŞATMAYA EVET – BARIŞA HAYIR
ANONİM YAZI
 
 

AFPE Beytüllahim’in kalbinde: Benjamin Netanyahu ve Donald Trump.Böylece Filistinliler İsrail seçimlerinin sonucunu okudular – ve dünyanın görmesini umuyorlar.

“İsrail’in diktatörlüğe dönüştüğünü itiraf etmenin zamanı geldi”. Karar, İsrail’in sol günlük gazetesi Haaretz’in yorum sütununda çok açık bir şekilde yer almaktadır. Yazar Bradly Burston, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’yu diğerlerinin yanısıra adil ve serbest seçimlere engel olmakla suçlamaktadır. Bir süredir kaybolan İsrail solu, parlamento seçimlerinde tekrar büyük bir yenilgiye uğradı. İşçi Partisi’nin İsrail Parlamentosu Knesset’teki 120 sandalyenin altısını ve sol parti Meretz’in dördünü kazanması bekleniyor. Seçim kampanyasında “Sol” bir küfür kelimesi olarak kullanıldı: Sadece oy vermeyi umut eden herkes, kendilerini onlardan uzaklaştırmak için mümkün olduğunca kadar çabuk uzaklaştırmaya çalışacaktır.

Benjamin Netanyahu’nun en umut verici rakibi olan Benny Gantz, uluslararası medyada her zaman merkez sol aday olarak adlandırıldı. Bu konuda, seçim kampanyasında hiçbir işaret vermedi. ABD’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve İsrail’e Golan Tepeleri’yle olan katkısı için, Donald Trump’a teşekkür etti. Yerleşimcileri tahliye etme niyetinde olmadığını ve Netanyahu’yu askeri kısıtlama ile suçladığını belirtti. Buna rağmen İsrail Solu, hepsinden öte Benjamin Netanyahu altında yeni bir yasama döneminin önleneceği konusunda çok fazla umut vererek, hükümetin değişmesine neden oldu. Netanyahu, yolsuzluk skandallarının muhtemelen hapse girmesine yol açmaması için, yeni seçimleri başlatmıştı. Şimdi, Netanyahu’nun dini ve aşırı sağcı partilerin yanısıra, hükümeti yeniden şekillendireceği anlaşılmaktadır.

Pek çok Filistinli için İsrail parlamento seçimleri, İsrail’in dünya görüşlerini doğruladı. Her halükarda, herkesin Ortadoğu ihtilafında barış istediğini söylemesine rağmen, uluslararası toplumun neden hayallerinden uyanmadığını asla anlayamadılar.

İsrail Solu’nun tepkileri çok şiddetlidir. Çünkü İsrail’in demokratik karakterinin sağcı dini bir hükümetle kaybedilmesinden korkmaktadırlar. Hükümetin potansiyel üyelerinin birçoğu, Filistinlilerin eşit haklarını reddederken, aynı zamanda Filistin topraklarını da yönetmek istemektedir.

Öte yandan, Filistinlilerin buna tepkisi neredeyse rahatladı. İsrail Politikası’na duyulan güven, hiç bu kadar büyük olmamıştı. Ancak bu parlamento seçimlerinden önce Filistinliler, durumlarında her şeyin değişebileceği konusunda çok az yanıldılar. Benjamin Netanyahu’nun düşmanca politikaları, son on yılı yeterince hissetmeleri için onlara bolca zaman verdi. Benny Gantz’ın hükümetten beklentileri şunlardı: Aynı, daha güzel bir elbise içinde, biraz daha uzlaştırıcı ve daha az ırkçı söylemle.

Pek çok Filistinli için İsrail Parlamento Seçimleri, onların dünya görüşlerini doğruladı. Her halukârda, bu şartlar altında uluslararası toplumun neden herkesin barış istediğini Ortadoğu çatışmasında hayallerinden uyanmadığını, asla anlayamadılar. İsrail Hükümeti, uzun zamandan beri iki devletli çözüme elveda dedi. İsrail Parlamentosu Knesset’teki 120 milletvekilinden, son tahminlere göre, uluslararası hukuk temelinde müzakere edilen iki devletli bir çözüme açık sadece 20 milletvekili oturuyor olacak. Bunlar arasında İşçi Partisi üyeleri, Meretz ve iki Arap Listesi yer almaktadır. Benny Gantz’ın Mavi ve Beyaz Partisi, asla “iki devletli çözüm” kelimesini ağızlarına almadılar ve bunun yerine yerleşim bölgelerine bağlılıkları söylemini yinelediler.

Filistinliler, her yönden kendilerini yalnız hissetmektedirler. Birincisi ve en önemlisi, Donald Trump’a bağlı olarak Amerika Birleşik Devletleri, İsrail hukuku tarafında uluslararası hukuku görmezden gelmeye hazır dudumdadır. Golan Tepeleri’nin ilhakı ve ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasında görüldüğü gibi. Öte yandan, bazı Arap ülkeleri Filistinlilerin kaderini dert edinmeden İsrail ile ilişkilerini açıktan sürdürmektedirler. Filistinliler, Avrupalılardan da şüpheli olduklarında, onlardan kuru laftan başka bir şey beklememektedirler. Ve son olarak En acısı da, Filistinliler’in çoğunlukla, birçok Filistinli politikacı tarafından ihanete uğradıklarını düşünmeleridir. Örneğin, güvenlik konularında, İsrail Politikaları iki devletli bir çözümden yoksun olsa da Filistin Yönetimi, İsraillilerle yakın çalışmaya devam etmektedir. Filistin Yönetimi bu güven eksikliğini, yalnızca Filistinlilerin neredeyse yüzde 90’ının talep ettiği seçimlerle kendi temsilcilerine karşı koyabilirdi.

Filistinlilerin çoğunluğu hiçbir şey ya da hiç kimseye güvenmiyor olsa da, yenilenen bir Netanyahu Hükümeti’nde geleneksel olarak küçük bir fayda görenler de var. En azından şimdi herkes politik gerçekliğin neye benzediğini görecek ve kimse daha sonra bilmediğini söyleyemeyecektir. İsrail Hükümeti’nin aşırı hâkimiyetinin etkili olduğuna dair ilk işaretler, İsrail’e koşulsuz desteğin, geleneksel olarak daha demokratik Yahudi seçmenlerinde çökmekte olduğu ABD’de görülebilir. Netanyahu’nun seçim kampanyasında reklamını yaptığı Donald Trump’a olan yakınlığı, ABD’de öfkeye neden oldu. Aynı şekilde, Filistinliler de bir Avrupa uyanışını, bu bağlamda yeni bir İsrail Hükümeti gerçekten Batı Şeria’nın ek kısımlarında planlarına devam etmesinde, görebileceklerini ummaktadırlar. Durum daha iyi olmadan, düzelmeden önce, bu mantıkta daha da kötüye gitmesi gerekmektedir. Filistinliler de durumların daha da kötüye gittiğini bilmekte ve bunun farkındadırlar.

 

 
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , KUŞATMAYA, EVET, –, BARIŞA, HAYIR,
Yorumlar
Haber Yazılımı