Haber Detayı
24 Kasım 2021 - Çarşamba 15:55 Bu haber 1207 kez okundu
 
BUTSO’DAN ACİL EYLEM PLANI BEKLENTİSİ
Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, son günlerde yaşanan döviz kurlarındaki artışın ardından acil bir ekonomik eylem planı beklediklerini belirtti.
GÜNDEM Haberi
                 BUTSO’DAN ACİL EYLEM PLANI BEKLENTİSİ

Finansal dalgalanmalar hakkında değerlendirmede bulunan BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik; “Dövizdeki artışla birlikte Türk Lirası alacaklı üyelerimizin alacak değeri düştü, işletmelerin öz sermayeleri eridi. Dövizle borcu olanların ise borçları katlanarak arttı ve ödenemez hale geldi. Krizin etkilerinin 6 ay süreceği öngörülüyor. Bunların yanı sıra istihdam oluşturmayan, katma değer üretmeyen döviz sahiplerinin kat be kat zenginleştiğini görmek girişimcilerin moralini bozmakta, yatırım yapma iştahını kapatmaktadır. Döviz kurlarındaki kırılganlıklarla oluşan ekonomik dalgalanmalar piyasadaki güven istikrarını ortadan kaldırmaktadır” diye konuştu.

DEVLETİMİZ KRİZİ ATLATMAKTA MUKTEDİRDİR

Başkan Yusuf Keyik: “Covid- 19 virüsünün ve buna bağlı kısıtlamaların ekonomiye negatif izlerini gidermeye başladığımız bu toparlanma sürecinde Oda olarak limitlerimiz dahilinde tüm finansal gücümüzü seferber ederek, üyelerimizin nakit sıkıntılarını çözümlemeye çalıştık. Fakat Amerika Birleşik Devletleri merkezli tüm dünyada yaşanan ekonomik buhran ülkemize de sirayet etti. Döviz kurlarında artış eğilimi yaşandı. Döviz borcu olan firmaların, ithalatla işletmesini çalıştıran firmaların gelir-giderleri arasındaki makas açıldı. Amerikan dolarının TL karşısındaki artışının ihracatçıları rahatlattığı gibi kamuoyunda yanlış bir anlaşılma mevcut. TL’nin değer kaybetme eğiliminde olmasıyla birlikte uluslararası rekabet gücümüz de zayıflıyor. Paramızın değer kaybının sürmesi durumunda ulusal bazda rekabet ve üretim miktarı düşecektir. Esnaflarımız sattıkları ürünleri aynı fiyattan yerine koymakta zorlanacaktır. Emtia fiyatlarının artması esnaflarımızı karamsarlığa götürmektedir. Bizler Oda olarak ekonomik gelişmeleri an be an takip ediyoruz. Devletimiz bu ekonomik krizi atlatmakta muktedirdir. Buna inancımız tamdır” şeklinde konuştu.

SÜBVANSİYON UYGULANMALI

Kriz dönemlerinde herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini vurgulayan Başkan Keyik: “Bizler Oda olarak bugüne kadar üyelerimizin ekonomik krizlerden mümkün olduğunca az etkilenmesi için elimizden gelen tüm imkanlarımızı çözüm noktasında kullandık. Hükümetimizden bu döneme özel KOBİ’leri destekleyecek yeni paketler açıklamasını bekliyoruz. Hep konuşulan ama bir türlü yürürlüğe girmeyen perakende yasası ve zincir marketler sorununun acil çözümlenmesi lazım. Bugün her mahallede en az 3 tane zincir market varken Hükümetin esnafın yanında olması gerektiğine inanıyoruz. Akaryakıt ürünlerine olduğu gibi diğer alanlara mesela temel ihtiyaç maddelerine de sübvansiyon uygulanmalıdır. Bu minvalde yeni bir Acil Eylem Planı veya Para Politikalarının Revizyonu devreye alınmalıdır. Acil önlem alınmalı, tedbirler hayata geçirileli, çözümler üretilmelidir. Ticaret hayatını olumsuz etkileyen TL’nin hızlıca değer kaybetmesi durumu acil bir değişim gerektirmektedir. Faiz politikaları gözden geçirilmelidir. Ayrıca çalışanları ilgilendiren asgari ücret belirlenmesi hakkında; çalışanı enflasyona ezdirmeyecek bir miktarın kararlaştırılmasını umuyor, bu kapsamda işverenlere de destek ve kolaylık sağlanmasını temenni ediyoruz” ded

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , BUTSO’DAN, ACİL, EYLEM, PLANI, BEKLENTİSİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı