Haber Detayı
25 Ağustos 2021 - Çarşamba 10:37 Bu haber 1192 kez okundu
 
ÇİNLİ ARAŞTIRMACILAR, DİŞ MİNESİNE ZARAR VERMEYEN BEYAZLATMA YÖNTEMİ GELİŞTİRDİ
Çinli araştırmacılar bakterileri büyük ölçüde ortadan kaldırmak ve dişleri etkili şekilde beyazlatmak için yeni bir fotodinamik diş tedavisi stratejisi geliştirdi.
SAĞLIK Haberi
ÇİNLİ ARAŞTIRMACILAR, DİŞ MİNESİNE ZARAR VERMEYEN BEYAZLATMA YÖNTEMİ GELİŞTİRDİ

 Advanced Functional Materials adlı akademik dergide yayımlanan bir araştırma makalesine göre, iki fonksiyonlu fotodinamik diş tedavisi, başarı oranı yüksek ve vereceği olası zarar ise düşük olan yeni bir kimyasal beyazlatma tekniği.

Tüm insanların ağız sağlığı ile ilgili olarak yaşadığı sorunların başında dişteki lekeler ve dental plak oluşumu geliyor. Sigara ve renkli yiyecekle içecekler dişlerde lekelenmeye ve renk değişimine neden oluyor. Bu da, dişlerde çok sayıda bakterinin birikmesine ve çoğalıp plak oluşturarak diş hastalıklarına yol açmasına neden oluyor.

Dişlerden oluşan plaklardan ve bu plaklara yerleşmiş bakterilerden kurtulmak oldukça zor ve uzun bir tedavi süreci geliştiriyor. Günümüzde diş beyazlatma, temel olarak diş minesinde geri dönüşü olmayan mekanik hasara neden olabilecek fiziksel yöntemlerle gerçekleştirilirken, reaktif oksijen bazlı kimyasal beyazlatma yöntemi dişlere daha az zarar veriyor. Tianjin Üniversitesi ve Tianjin Tıp Üniversitesi’nden araştırmacılar, suda çözünürlüğü yüksek yeni bir ışık duyarlı tür geliştirerek, reaktif oksijen türlerinin üretim oranını sekiz kat artırdı. Araştırma makalesine göre sonuçlar, yeni stratejinin yalnızca ağız içinde yer alan kromojen bakterileri azaltarak dişlere zarar vermeyecek şekilde beyazlatmakla kalmayıp, aynı zamanda dişlerdeki plakların yaklaşık yüzde 95’ini de yok ettiğini gösterdi. Araştırmacılar, diş beyazlatma ve diş hastalıklarının önlenmesi ile tedavisi için daha kullanışlı ve etkili bir diş tedavisi bulmayı umuyor.

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: ÇİNLİ, ARAŞTIRMACILAR,, DİŞ, MİNESİNE, ZARAR, VERMEYEN, BEYAZLATMA, YÖNTEMİ, GELİŞTİRDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı