Haber Detayı
02 Haziran 2021 - Çarşamba 16:00 Bu haber 1194 kez okundu
 
TARİHİMİZE SAHİP ÇIKACAK PROJELERİ SÜRDÜRÜYORUZ
Çavdır İlçesi Bölmepınar Köyünde bulunan Tarihi Dengere Camii restorasyon çalışmaları proje için sona gelindi.
KÜLTÜR Haberi
TARİHİMİZE SAHİP ÇIKACAK PROJELERİ SÜRDÜRÜYORUZ

“DENGERE CAMİİ RESTORASYONU İÇİN DÜĞMEYE BASILDI”

Burdur genelindeki önemli eserlerden bir tanesi olduğunu belirttiği “Dengere Camisi konusun açıklamalarda bulunan AK Parti Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “ Çavdır'a bağlı Bölme Pınar adı ile bilinen Dengere köyünde bulunan Selçuklu ve beylikler dönemi ahşap direkli, toprak damlı camilerin Osmanlı Dönemi'nde Anadolu da çok sayıda örnekleri bulunan camilerimizdendir.  Kitabesi olmadığından kim tarafından ve ne zaman yapıldığı belli değildir.

Dengere Cami'nin duvarındaki taşlardan birine 1661 tarihi kazınmıştır. Caminin esas ölçüsü olan düz toprak dam sonradan kısmen kaldırılıp cami üzerine korumak üzere çatı yapılarak kiremit ile örtülmüştür.1968 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilmiş, tamamen yıkılan batı duvarı yeniden yapılmıştır.

Bu yapılan çalışmadan sonra 2009 yılında rölöveleri, 2013 yılında restorasyon projeleri ve çevre düzenleme projeleri Antalya Koruma Kurulu tarafından uygun bulunan Caminin esaslı onarım çalışmaları için gerekli teknik çalışmaların Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü deneyiminde yapılması Kurul tarafından uygun bulunmuştur. Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz saha çalışması bizzat gerçekleştirerek, yapılan bu çalışmayı kurul onayına sunacaktır. Kurulun yapılan projeyi uygun bulması ile yapısını bozmadan restorasyon çalışmaları yapılacaktır.” İfadelerine yer verdiler.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: TARİHİMİZE, SAHİP, ÇIKACAK, PROJELERİ, SÜRDÜRÜYORUZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı