Haber Detayı
02 Şubat 2021 - Salı 15:34 Bu haber 1191 kez okundu
 
ÜNİVERSİTE DE HİBRİT EĞİTİM MODELİ
Rektör Prof.Dr.H.Tamer Dodurka:‘’Karma eğitim modelini sadece ders için değil, kampüs hayatını da öğrencilerimize yaşatmak için planladık’’
EĞİTİM Haberi
ÜNİVERSİTE DE HİBRİT EĞİTİM MODELİ

İstanbul Rumeli Üniversitesi pandemi döneminde uyguladığı hibrit (karma) eğitim modeli ile 2020-2021 güz dönemini başarıyla tamamladı. Öğrencilerine; sadece ders için değil aynı zamanda kampüs hayatını da yaşatmak için bu modeli tercih ettiklerini söyleyen İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.H.Tamer Dodurka 2020-2021 Güz dönemini değerlendirdi.

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle 2020-2021 güz döneminde eğitim modelini birçok bölüm ve fakültede uyguladıklarını, geri kalanların bahar döneminde tamamlanacağını söyleyen Dodurka sözlerine şöyle devam etti:

 ‘’Teorik derslerin tamamı; Sağlık Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığımızın önerileri doğrultusunda, uzaktan eğitim yöntemi ile gerçekleştirildi. Uygulamalı Dersler ise yüz yüze (örgün) eğitim yöntemi ile tüm koruyucu önlemler alınarak ve sınıflar şubelere bölünerek ve dersler blok olarak bir araya getirilmiş şekilde gerçekleştirildi. Böylece tüm uygulama saatleri bir araya getirildiği için öğrencimiz, memleketinden gelip tüm dönem boyunca ev tutmasına gerek kalmadan konukevimizin imkanlarından faydalanarak belli bir sürede uygulamalarını tamamlamış oldu.

Bu uygulamaların çoğu sağlık hizmetlerine yönelik uygulamalardır. Buradaki amacımız öğrencilerimize daha fazla uygulama yapma imkanı sunmaktı ve öğrencilerimizin de uygulamalı derslere katılım oranları; özellikle geleceğin sağlık profesyonellerinin mesleki sorumluluk bilinci ile hareket etmeleri bizleri gururlandırdı. Tüm üniversite hayatını değiştiren bu eğitim modelinde; öğrencilerimize hem uygulama hem de online eğitim imkanı sunarak mevcut şartlarda yapılabilecek olanın en iyisini yapmak temel hedefimiz oldu.

Üniversiteler öğrenciye sadece eğitim veren kurumlar değildir. Üniversiteler gençlerin sosyalleşmesi, entelektüel kapasitesinin artması, arkadaşlık ve meslektaş ilişkilerinin gelişmesi, akademik ve güncel her türlü bilginin tartışılması için gerekli ortamlardır. Bunun için öğrencilerimizin kampüste olmaları gerekiyor. Maalesef uzaktan eğitimde ne kadar iyi tasarlanmış olursa olsun öğrenciye bu ortamı yeterince sağlamıyor. 2020 yılının ilk aylarından bu yana tüm dünyada eğitimin özellikle sosyal kısmı büyük hasar almış durumda. Karma eğitim modelini üzerinde ısrarla durmamızın sebebi de bu hasarı en aza indirebilmek için kısmen de olsa kampüs hayatını öğrencilerimize yaşatmaktır. Umudumuz ise en kısa zamanda tamamen yüzyüze eğitime geçip öğrencilerimizle buluşabilmektir” dedi.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: ÜNİVERSİTE, DE, HİBRİT, EĞİTİM, MODELİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı