Haber Detayı
15 Haziran 2021 - Salı 18:37 Bu haber 1222 kez okundu
 
ÜNİVERSİTE SPOR’UN MERKEZİ OLACAK
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz; “Burdur artık sporla da anılan bir şehir haline gelecek” dedi.
SPOR Haberi
                    ÜNİVERSİTE SPOR’UN MERKEZİ OLACAK

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, ‘MAKÜ Sporcu Eğitim ve Kamp Merkezi’ hakkında bilgi vermek amacı ile basın toplantısı düzenledi.  MAKÜ Lavanta Tepesi Otelde Basın mensupları ile bir araya gelen Prof. Dr. Rektör Korkmaz; “Spor turizmi ve sportif organizasyon dendiğinde Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi şehrin bir değeri. Konumuna gelmektedir. Benzer kentler arasında cazibe merkezi kılan ya da fark oluşturan yapılar asındadır. Yani Burdur’un isminin ulusal yada uluslararası sportif organizasyonda ‘geçer noktaya gelmiş olması’, ya da bundan sonra gelecek olması bu şehrin marka değerine katkı verecek. Marka değeri dediğiniz şey sahip olduğunuz bu tarz bileşenlerle ilgilidir. 

 Hani niye beş yıldızlı otel önemli diyoruz?. Tüm Uluslar arası kent karşılaştırmalarında kentlerin sahip olduğu spor kulübü profesyonel ya da amatör liglerde oynayan sporcu sayısı, şehrin sahip olduğu konaklama tesisleri, başlı başına birçok uluslararası karşılamalarda beş yıldızlı otelin varlığı başlı başına bir puandır. Bu anlamda bu tesisin varlığı hem üniversite nem de kent için çok ciddi ekonomik sürdürülebilirlik gerektiriyor. Bunu spor kompleksi ile de şehrin hizmetine sunabilir olmaksa bizi çok güçlü ve uzun dönemli sürdürülebilir bir çerçeveye oturtuyor. Bu anlam ben bu gün esasında paylaşmak istediğim ana konu buydu. Yani 5 yıl önce hatta daha ötesi 7 yıl önce diyeyim. Daha proje fikir aşamasında iken oluşturduğumuz çalışma. 7 sene sonra ilk defa kurumsal bir yapı imkanına, sektörün emrine  sunulmuş ve sürdürülebilir konuma getirilmiştir.

Bazı çalışmalar 1 günde olmuyor. Yani fikrin olmuş olması da bir şey çözmüyor. Biz zaman içerisinde, bu zaman adımların iyi oluşması gerekiyor. Biz bunu tabi bir fikir ekibimizle oluşturduk. Biz proje fikir takımımızla biz Üniversite rektörlüğüne neden talibiz? Sorusunu sorduğumuzda bir anlam ifade etmedi.  Gelip burada üniversitede bir makamı  işgal etmek, burada oturmak, durmak değil, ben bunu YÖK’e ilk rektörlük savunmamda da söylemiştim. Hatta şöyle söylemiştim orada. Bir üniversite bir şehri değiştirebilir. Hatta bir adım öteye gidip bir üniversite Anadolu Üniversitesi şehirleri dönüştürebilmeli yani şehrin, ekonomik, sosyal ve kültürel  geleceğine ortaya vizyon koyabilmeli. Bunun Türkiye’de örnekleri vardır biraz bakarsanız. Üniversite şehirleri dediğimiz sadece bu yönüyle öne çıkmış Anadolu Üniversitesi gibi bir Üniversite Eskişehir’i alıp başka bir yere götürmüştür. Hatta şöyle söylemiştim ilk basın toplantımdı. Bin akademisyen bir kenti değiştirir diye. Bir ifademizde olmuştu. Bu yolda gitmeye çalışıyoruz.

 “OLİMPİYAT KÖYÜ HALİNE GELMİŞ BURASI”

Toplantıda hazır bulunan Türkiye Rugby  Federasyonu Başkanı Murat Pazar ise,  MAKÜ  Sporcu Eğitim ve Kamp Merkezi’nden özgüyle söz etti. Özel sektörden alamadıkları dönüşleri aldıklarını söyledi.  “Spor yöneticisi olarak açık yüreklilikle şunu söyleyeyim. Zaten  yapılması gereken her şey yapılmış, Bugün itibari ile eğer böyle bir hakkınız varsa bu ismi  kullanabilirsiniz. Olimpiyat Köyü haline gelmiş burası. Çünkü daha önce yapmış olduğum iş gereği Üniversite Akdeniz oyunlarında ziyaret etme fırsatımız oldu. Azerbaycan’da ki 1 Avrupa oyunlarında yönetici olarak yer alma fırsatımız oldu. Orada Olimpiyat Köyü’nü de gördük. Dolayısıyla hiçbir eksiği olmayan, çok fazlası olan bir konseptin oluşturulduğu bir zemindeyiz şu an” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ÜNİVERSİTE, SPOR’UN, MERKEZİ, OLACAK, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı