Haber Detayı
06 Şubat 2021 - Cumartesi 11:20 Bu haber 1262 kez okundu
 
ÜNİVERSİTE ÜRETİCİNİN ÇAĞRISINA KAYITSIZ KALMADI
Buzağıları ve inekleri muayene eden Üniversite veteriner Fakültesi ekibi yapılması ve dikkat edilmesi gereken noktaları Üretici Alim Ertekin ile paylaştı.
EĞİTİM Haberi
ÜNİVERSİTE ÜRETİCİNİN ÇAĞRISINA KAYITSIZ KALMADI

Hayvancılık alanında ihtisaslaşan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin (MAKÜ) “Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi” kapsamında hazırladığı ve Kanal 15 ekranlarında canlı yayınlanan Çiftlik programını izleyen ve yaşadığı sorunlara bir çare bulmak amacıyla programı arayan Altınyaylalı üretici Alim Ertekin yardım çağrısında bulundu. Sahip olduğu buzağılarının ishal olduğunu ve bir türlü çözüm bulunamadığını söyleyen Alim Ertekin için alanında uzman MAKÜ’lü öğretim üyeleri sahaya indi.

Akşam programı arayan, sabah olduğunda ise hem ekipleri hem de program sunucusu Bilal Karasakal'ı karşısında gören Alim Ertekin'in şaşkınlığı ve mutluluğu görülmeye değerdi. Ertekin, "Veteriner Fakültesinden hocalarımızın buraya kadar gelmesi ve buzağılarımı incelemesi, onlara bakması benim hiç umut etmediğim bir şeydi. O kadar mutluyum ki böyle bir şey olamaz. 130 km yoldan gelip çiftçinin derdini sorması benim için çok büyük bir nimet. İneğimizin buzağımızın sorunlarını bilmiyorduk. Buzağılarımız ölüyordu. Hocalarımız sorunları anlattı, öğrendik." dedi.

MAKÜ Veteriner Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ramazan Yıldız ise "Programı arayarak yardım isteyen çiftçimiz için ekibimizle birlikte buraya geldik. Buzağı ölümlerinin en büyük nedenlerinden biri buzağıların uygun hijyenik ortamda barındırılmamasıdır. İkincisi ise kolostrum dediğimiz ağız sütünün yeterli miktarda alınmamasıdır. Üçüncüsü de anne ineğin koruyucu aşılarının yapılmamasıdır. Ülkemizde aile tipi işletmecilik hala devam ediyor ve biz bu tarz sorunları bu işletmelerde görüyoruz. Üretici Alim Ertekin’e buzağının anneden ayrı barınması gereken ortamı, ağız sütünün verilme zamanlarını ve ortaya çıkabilecek sorunlarda neler yapması gerektiğini söyledik. Bundan sonra da buzağı ishallerinde bir azalma bekliyoruz." şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: ÜNİVERSİTE, ÜRETİCİNİN, ÇAĞRISINA, KAYITSIZ, KALMADI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı