Haber Detayı
24 Kasım 2021 - Çarşamba 16:13 Bu haber 1062 kez okundu
 
VALİ ARSLANTAŞ, 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ DOLAYISIYLA DÜZENLENEN PROGRAMA KATILDI.
Vali Ali Arslantaş’ı bin gurup öğretmen makamında ziyaret etti. 24 Kasım Öğretmenler Günü Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans ve Sergi Salonunda düzenlenen kutlama programı ile devam etti.
GÜNDEM Haberi
              VALİ ARSLANTAŞ, 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ DOLAYISIYLA DÜZENLENEN PROGRAMA KATILDI.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmalar Vali Ali Arslantaş İl Milli Eğitim Müdürü Erdem Kaya ve Emekli Öğretmen Sema Sarızeybek tarafından yapıldı.

Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer’in Öğretmenler Günü münasebetiyle yayımladığı mesajın okunmasıyla devam eden programda düzenlenen şiir yarışmasında birinci olan Alparslan Alican Bilim Sanat Merkezi Öğrencisi Berin Işıldak yazdığı şiir ve Kompozisyon yarışmasında birinci olan Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Nur Kısa yazdığı kompozisyon okundu.

Adaylığı kalkan öğretmenlerin yemin töreni sonrası Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim Merkezi tarafından hazırlanan Teke Yöresine ait halk oyunu gösterisi ve Güzel Sanatlar Lisesi Öğretmenleri tarafından koro ve solo şarkılar dinletildi. Resim, Şiir ve Kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Vali Ali Arslantaş, Garnizon Komutanı Piyade Komando Alb. Yavuz Çankaya ve Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz tarafından ödülleri takdim edildi.
Programın sonunda son bir yıl içinde emekli olan öğretmenlere hizmet şeref belgeleri takdim edildi.

Vali Arslantaş programda yaptığı konuşmada, “Tüm Türkiye’de olduğu gibi İlimizde de Öğretmenler Günü’nü kutlamanın sevincini ve heyecanını yaşıyoruz. Bu vesileyle başta görev başında şehit düşmüş öğretmenlerimiz olmak üzere ebediyete irtihal etmiş tüm öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Uzun yıllar boyunca çok büyük fedakârlıkla çalışıp emekli olmuş öğretmenlerimize sağlıklı, huzurlu, hayırlı bir ömür diliyorum. Siz değerli öğretmenlerimizin bu güzel ve anlamlı gününü kutluyorum.
         
Öğretmen, bahçesinde türlü türlü meyveler yetişen, renk renk çiçekler açan buram buram güller kokan bir bahçıvandır. Öğretmen, tarlası bol ürünler ve altın sarısı başaklar veren bir çiftçidir. Öğretmen, dükkânında elmaslar, yakutlar ve inciler işleyen bir sarraftır.

Ama unutulmasın ki kuruyan çiçeklerin günahı da çürüyen tohumların vebali de, kırılan elmasların hatası da onundur. Karalanan defterler de, yaldızlı sayfalar da ona aittir. İkbal de, hüner de, zafer de onun ellerinde şekillenmektedir. Bu nedenle onun, bir insana hayal kurmayı, yenilikçi ve modern yaşamayı öğretmesi için öncelikle iyi bir örnek ve yol gösterici olması gerekir. Çünkü o, doğruyu öğreten, doğru düşündüren, öğrencisinin gönlünü coşturup ruhunu kanatlandıran, yolunu kesen bütün kara delikleri bertaraf edip onu aydınlık yarınlara ulaştıran talihli insandır.
     
Öğretmenliğin sabır isteyen, emek isteyen bir meslek olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Sadece okulda değil, hayatın her safhasında örnek davranışlar sergileyen erdemli kişilerin mesleğidir öğretmenlik. Bu bilinçte olduğumuz için her öğretmen bizim için çok değerlidir.
         
Bugün milletçe Öğretmenler Günü’nü kutlarken şunu asla unutmamalıyız: Biz ‘’Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.’’ diyen medeniyetin evlatlarıyız. Köklü ve güçlü medeniyetimizin asıl mimarları öğretmenlerimizdir. Zira çağ açıp çağ kapatan Sultan Fatih, İstanbul’a girerken kendisine atılan gülleri görünce ‘’Fatih benim, ama güller onadır.’’ diyerek hocası Akşemsettin’i gösterirken, öğretmenine saygısını ve minnetini de bir nevi gözler önüne sermiştir. İşte bu nedenle öğretmenlerimizi sadece bugün değil her zaman saygıyla minnetle anmalıyız” dedi.

Konuşmasının devamında öğretmelere seslenen Vali Arslantaş, “İyi bir rehber, iyi bir örnek şahsiyet olduğumuz sürece, okullarımızda eğitim gören öğrencilerimiz yarının Türkiye’sinde söz sahibi olacaklardır.

Bu milletin evlatlarına vatan, millet, bayrak ve devlet aşkını aşılamak, bin yıllık kadim bir medeniyetin mirasçısı olduğumuzu öğretmek, çağların ötesini öngören, devrin ruhuyla yoğrulmuş dimağları eğitmek, siz değerli eğitimcilerin yegane görevidir. Her türlü kötülükten müstesna çocuklarımızın geleceği sizin insaflı, vefalı ve hünerli gayretlerinizle şekillenecektir.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün “Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.” sözünde de ifade ettiği gibi sizler sadece bugünün değil, geleceğin de mimarısınız.

Bu itibarla mesuliyetimizin bilincinde olarak üreten, sorgulayan, bilim ve teknolojide geleceğe yön veren, köklerine ve değerlerine bağlı bir nesil yetiştirmek en büyük hedefimizdir.  Bu hedefimize de ancak ve ancak eğitim anlayışımızın en önemli unsuru olarak gördüğümüz siz değerli öğretmenlerimizle ulaşabileceğimize inanıyoruz.

Bu düşüncelerle, geçmişin öğreticisi, istikbalimizin mimarı ve insanlık âleminin kandilleri tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum. Sizlere başarılı, sağlıklı ve huzurlu bir ömür diliyorum” dedi.

Programa başta Vali Ali Arslantaş olmak üzere Garnizon Komutanı P. Kom. Yavuz Çankaya, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, MAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Dr. Hüseyin Daldar, Baro Başkanı Ramazan Gedik, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Jandarma Komutanı V. J. Alb. Engin Hatipoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, siyasi parti İl başkanları, kurum müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , VALİ, ARSLANTAŞ,, 24, KASIM, ÖĞRETMENLER, GÜNÜ, DOLAYISIYLA, DÜZENLENEN, PROGRAMA, KATILDI.,
Yorumlar
Haber Yazılımı