Yazı Detayı
27 Kasım 2021 - Cumartesi 11:14 Bu yazı 166 kez okundu
 
VERGSİNİ AKSATMAYAN İKİ OSMANLI ISPARTALI’ SI
Bayram AYGÜN
 
 

Son Isparta Mevlevi dedesi Ali Dede ile belediye Başkanlığı yapan, hukukçu, 1. TBMM Kurucu Isparta Milletvekili Nadir Süldür efendinin günümüze ışık tutacak, yaşayan tarihi notlarına okumaktayız. Hatıra defterlerinden: Isparta ve çevresinin nüfusu, ekonomisi, sosyal yaşamı, Müslüman, Gayrimüslimlerin ilişkilerini, eğitim gibi durumları öğreniyoruz.

Emre Manastırı (Emre Mahall) bölgesinde, şimdiki 3836 sokakta bulunan Gayrimüslim Rum ailelerin evlerinden birisi de taş ustası Hatoglou (Hatırlıoğlu)’ nun evi vardır. Evinin bitişiğinde de tarihi kesme taşlarla yapılmış EMRE ÇEŞMESİ bugün yok! Ancak taşları aynı sokağın 150 m uzağında bir vatandaşın evi ile bahçe duvarlarını süslemekte. Yaşadığı 1914’lü yıllarda yeni ev yaptıracak Müslüman, Gayrimüslimler evlerinin temelini oluşturan ilk taş yapısını Hatoğlu (Hatırlıoğlu) ustanın mutlaka elinin değmesini isterlerdi.

Isparta sancak ahalisi Hatırlıoğlu usta için:

“Taşları konuşturan, barıştıran usta” diye söz ederlerdi.

Hatırlıoğlu ustanın çalışkan eşi Kato hanımdı. Kato hanım (1915) Çanakkale savaşı yıllarında herkes karınca kararınca cephede çarpışan kahramanlar için bir şeyler gönderirken, Kato hanım ise yün çoraplar örerek katkı sağlar. Özellikle kahramanlarımızın çalılık arazilerde çeşitli yılan, çıyanlara karşı etkisiz kaldıklarını düşünebiliyordu. Yün çorap kokusuna yılan, çıyanların gelemeyeceğini biliyordu Kato hanım.

Sidre-Emre bölgesinde çoğunlukla Gayrimüslimler otururdu. Ancak tektükte olsa Müslüman ailelere ait bahçeli evlerinin bulunduğunu da hatırlatalım. Kato hanımın evine bitişik evde ise bir yalnız oturan Müslüman komşusu Fatma Hanım’ın evi vardı. Müslim Fatma Hanım aslen Dere mahalleli Mutafoğlu Mahmutların gelinidir. Eşi Mutafoğlu Davut 20 yaşlarında Baş ağaların (Şimdiki 2021 Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’lerin dedelerinin

değirmenlerinin çalışanıdır. Balkan savaşına gitmiş, bir daha dönmemiş. Emre manastırı (Hristiyan Ortodoksluk eğitimi veren büyük kilise) bölgesinde bulunan tarlasına akrabalarının yapıverdiği bir kulübede kıt kanaat geçimini sağlamakta. ŞİMDİKİ 3836 SOKAKTA BULUNAN Emre manastırı tamamen yıkılmış. Ancak yeraltı kilisesi, mevcut. Üzerinde papaz evi halen sağlam. Manastır bahçesinde manastırın devasa sütun ve vaftiz taşları mevcut. Bahçe ev yapılarak küçültülmüş. Kilise manastırı bahçesinin içine istenmeyen eşyalar kol geziyor. Müze ve İl Kültür müdürlüklerince pek bakılmıyor görüntüsü var!

Fatma Hanım, zaman zaman Sidre sırtlarında birkaç koyununu otlamaya götürür. Bayırlıklarda bile elinde hiç eksik olmayan kirmeni ile yün eğirir. İplik haline getirdiği yumakları taş ustası komşusu Hatırlıoğlu’ nun eşi Kato hanıma getirir. Kato hanım ise Çanakkale’deki savaşan kahramanlara gönderilmek üzere yün çoraplar örer. Diğer Müslim, Gayrimüslim komşuları da yine ip yumaklarını Kato hanıma getirerek çift çift yün çoraplar Isparta sancak Jandarma kumandanlığına teslim edilir, Çanakkale’ye gönderilirdi.

Müslim Fatma Hanım evinin yanı başındaki Emre Ortodoks manastırında kaynayan kazandan gelen çorbaları her defasında geri çevirir. ” Müslümanlığıma halel gelir” (zarar gelir) diye kabul etmezdi. Duvara oyulmuş ocaklıkta, sürekli kaynayan tenceresinin içinde bahçesinde yetişmiş patatesler bulunur. Onunla günlük öğünlerini geçirirdi.

Isparta Son Mevlevi dedesi Ali Dede ‘nin hatıra defterindeki notlarındaki benzer bilgileri Süldürzade nadir Süldür efendinin belediye başkanlığı ve milletvekilliği yaptığı dönemlerdeki hatıralarının yer aldığı defterlerinde de rastlamaktayız. Süldürzade İsmail Ağa’nın oğlu Mehmet Nadir (Süldür) beyin hatıra defterinde Çanakkale ve Kurtuluş savaşı yıllarında ahalinin çektiği günlük sıkıntılarından ilginç olanları özet halinde verilmiş. (Süldürzade Isparta Belediye Başkanı 1. Dönem 1920 TBMM Isparta Milletvekili, Avukat, tüccar. Şimdiki ad aldığı torunu Petrol ticaretiyle meşgul Nadir Süldür beyin büyük dedesi) Ailenin hoşgörüsüne sığınarak anı defterinden alıntıları geliştirdim.

Isparta sancağı merkezinde oturan Müslim Fatma Hanım ile komşusu Gayrimüslim taş ustası Hatoglou (Hatırlıoğlu) ile eşinin ortak bir vatanseverlik örneklerini günlüklerde okuyoruz. Sizlerle paylaşmak istedim. Emre Manastırı bölgesinde şimdiki 3836 sokakta bulunan Gayrimüslim Rum ailelerinden taş ustası Hatoglou (Hatırlıoğlu) sadece Isparta ve çevresinde taş ustalığı yaptığı gibi uzak bölgelere de giderek inşaatta sağlam bir ustalığının yanında ait olduğu Osmanlı toprağına hizmette kusur etmediğini anlıyoruz.

Anlıyoruz ki Müslüman ve Gayrimüslim aileler çocuklarını yetiştirirken ortak ahlak terbiyesinde de kusur etmedikleri; ülkeye ve sokaklara olan saygıları gereği çalışkanlık, üretmek, kazancını vatanının gelişmesi için vergisini verebilme ahlaki sorumlulukların da ailelerde verilmiş olduğunu anlamaktayız. Oldukça yaygın bir meslek olan taş ustalığı, bina inşaatı ile uğraşanları ifade eden genel bir adlandırmadır. Söz konusu mesleği sürdürenler genellikle Isparta ve Burdur Rumlarıdır.

Gayrimüslim Ispartalı Osmanlı vatandaşı Hatırlıoğlu taş evlerin yapım ustalığından kazandığı paraları eline geçtikçe hiç kimseye danışmaz. İşten gelip giysilerini bile değiştirmeden defterdarlığın veznesine gider; haraç-ı arz adı altında kazancının bir miktarını vergi olarak ödediği herkesçe bilinirdi.

Eşi Kato Hanım da aynı şekilde örgü işinden dolayı kazancının bir miktarını eşi taş ustası Hatırlıoğlu ile vergi olarak gönderirdi. Küçük kazançların vergilerinin birike birike göl olabileceğinin bilincinde olduklarını da görüyoruz. Osmanlı vatandaşlarının gerek Müslüman gerekse Gayrimüslim olsun, kendiliklerinden kazançlarının çok küçükte olsa; vergilerini verme sorumluluklarının büyüklüğünü günümüzdeki iş çevrelerinde göremiyoruz.

Isparta, Burdur, Uluborlu, Barla, Eğirdir Nis adası, Gönen (Konana) Rumlarının pamuklu dokuma, el yapımı kilim, halı dokuyan insanlarımızın Osmanlı bütçesine 1915’lerde artı değer

kattıklarını da yine Süldürzade Nadir Efendinin hatıralarından okumaktayız. Aynı bilgileri Ali Dede’nin hatıra defterinde de okuyoruz. El tezgâhıyla küçük ev odalarında dokuma işi yapan aileler ürünlerini sattıklarında hiç kimsenin zorlaması olmadan devletin vergi dairelerine giderek kazanç vergilerini yatırmaları günümüzdeki insanlara mesaj göndermiyorlar mı? Söylemek istediğim:

Ufacık geliri olan Osmanlı Müslüman, Gayrimüslim vatandaşlarımızın hiç kimsenin etkisinde kalmadan, mecburi bir kayıt, kürek olmadan kalkıp vergi dairesine küçük kazançlarını hayra çevirmiş olmalardır. Emre ve Sidre sırtlarında, evlerinin bahçelerinde asma, meyve ağaçları, susam, keten roka, buğday, arpa, baklagiller, lahana, fasulye, çeşitli sebzeleri yine aynı mahallede oturan Müslüman, Rum ve Ermeni bayanların yetiştirerek ev ekonomilerine katkı sağlamaları ile ilgili notları hatıra defterlerinde görmekteyiz.

Aziz Türk yurdunda kurnaz insanlar, gizli-kapaklı işler çevirip vergilerini vermezlerken; Osmanlı’nın namuslu, küçük gelirli insanları gönüllerinden kopan vergilerini verdiklerini görüyoruz. Kutsal Türk yurdunun ağacını, kuşunu, karıncasını, yufka ekmeğini, at kişnemesini, kedi miyavlamasını, fırtınalarını, sicim sicim yağan yağmurlarını seven insanlar vatanın gerçek sahipleridir. Vergisini de veren onlardır.

Çünkü bu insanlar aziz vatanın (Allah korusun) işgale uğradığında bilirler ki; bahar geldiğinde bir daha çiçek koklayamayacaklarının bilincindedirler. Memleketin toprağı işgal edildiğinde bilirler ki atalarının mezar taşlarının başında düşmanın etkisiyle Fatiha duası okuyamayacaklarının bilincinde olduklarından: Devlet-i Osmâniye’ ye kazançlarının vergisini gönülden verme sorumluluklarını taşımaktadırlar.

Gerçek vatansever insanlar onurlu-namuslu-yürekli ve de kazancının vergisini veren insanlardır. Vatan toprağını darağacına göndermeyen insanlardır. O insanlar sınır boylarında vatan toprağını koruyan kahraman askerlerimiz kadar kahramandırlar.

Günümüzde çok kazanıp vergi kaçıranlar, Gayrimüslim Hatırlıoğlu ve eşi ile Müslüman Fatma Hanım kadar acaba vatanlarını seviyorlar mı?

 
Etiketler: VERGSİNİ, AKSATMAYAN, İKİ, OSMANLI, ISPARTALI’, SI,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
14 Ocak 2022
TOPYEKÛN MAHALLELER HAZIR OLDULAR
91 Okunma.
11 Ocak 2022
BİLİNMEYEN ISPARTALI RUH SAĞLIĞI BİLİM İNSANI MÜDERRİS (PROF.) FAHRETTİN TANRIVERDİ
92 Okunma.
04 Ocak 2022
ULUBORLU KARABEY HAMAMI’ NIN BAŞINA GELENLER
100 Okunma.
31 Aralık 2021
2021 YILI’ NIN FOTOĞRAFI
101 Okunma.
27 Aralık 2021
ISPARTA DAĞLARI ŞİFA DAĞITIYORDU?
116 Okunma.
21 Aralık 2021
ISPARTA’NIN İLK MÜSLÜMAN GİRİŞİMCİLERİ
122 Okunma.
11 Aralık 2021
GAZETECİ SONER TOROS’UN KIVILCIMLARI’ NDAN…
136 Okunma.
06 Aralık 2021
“SİZ BAŞKAYMIŞSINIZ ŞÜKRÜ BAŞKAN’IM”
126 Okunma.
04 Aralık 2021
“ESKİ YAŞANTIYA” MI DÖNÜYORUZ?
117 Okunma.
20 Kasım 2021
ISPARTA’ DAN ÇANAKKALE’ YE UZANAN KÖPRÜ
130 Okunma.
14 Kasım 2021
ANADOLU’NUN EN BÜYÜK İNSAN KÖLE TÜCCARINDAN…
135 Okunma.
07 Kasım 2021
. BİR ZAMANLAR CENNETTİ, ŞİMDİ İSE
142 Okunma.
01 Kasım 2021
OSMANLI DONEMİNDE ORDUNUN İHTİYACI OLAN ATLAR ISPARTA’DAN GİDERDİ.
188 Okunma.
23 Ekim 2021
ISPARTA ACEMİ’ NİN CENAZESİ
177 Okunma.
19 Ekim 2021
ISPARTA ACEMLERİ
149 Okunma.
14 Ekim 2021
“CESUR ŞÜKRÜ”
159 Okunma.
09 Ekim 2021
DOZU KAÇIRILMIŞ ELEŞTİRİ
148 Okunma.
02 Ekim 2021
YORGANLI KAYMAKAM HASAN RÜŞTÜ EFENDİ KİRAZLIDERE MESİRELİĞİ’NDE..
160 Okunma.
24 Eylül 2021
ISPARTA DAĞLARI OYA OYA İŞLENİYOR
216 Okunma.
17 Eylül 2021
ISPARTA HALKINCA YAPTIRILAN EN BÜYÜK ESER
195 Okunma.
13 Eylül 2021
PAPAZ METROPOLİT’ İN HAYALİ
170 Okunma.
09 Eylül 2021
SİZLERE SESLENİYORUM: NEREDESİNİZ?
171 Okunma.
02 Eylül 2021
ISPARTA SANCAĞINDA İNSAN KEMİĞİ TİCARETİ
349 Okunma.
28 Ağustos 2021
KÜRKÇÜ ACEM KÜRK DİKİMEVİ AÇIYOR
331 Okunma.
26 Ağustos 2021
KÜRKÇÜ ACEM KÜRK DİKİMEVİ AÇIYOR
336 Okunma.
21 Ağustos 2021
KÖLE MERCAN
199 Okunma.
08 Ağustos 2021
ORMAN YANGINLARININ ÜZERİNE SERPİLEN SU
407 Okunma.
07 Ağustos 2021
ÇÜRÜYEN ISPARTA TEKKELERİ
277 Okunma.
23 Temmuz 2021
BAŞKAN BAŞDEĞİRMENLERİN’İN RÜYASI
375 Okunma.
20 Temmuz 2021
OSMANLI DÖNEMİNDE EĞİRDİR NİS RUMLARI KURBAN KESERLERDİ
386 Okunma.
17 Temmuz 2021
ISPARTALI TORUNDAN BİR MUCİT
343 Okunma.
09 Temmuz 2021
“ÇAĞIRAYIM MEVLA’M SENİ”
222 Okunma.
07 Temmuz 2021
TARİH ŞEHRİ ULUBORLU’DA VİRJİN TAPINAĞI
263 Okunma.
03 Temmuz 2021
^ ISPARTA32’NİN 32 SANATI
417 Okunma.
30 Haziran 2021
SONBAHARI YAŞAYANLARA DOKUNABİLMEK
198 Okunma.
21 Haziran 2021
ISPARTA’NIN, ULUBORLU’NUN, EĞİRDİR’İN İLK HUKUKÇU, TARİHÇİ RUM’U
241 Okunma.
18 Haziran 2021
2023’ ÜN YENİ BAKANLARINDAN BİRİSİ ISPARTADA MI?
200 Okunma.
12 Haziran 2021
ISPARTA’ NIN “ŞAMPİYONLUKLAR YILI”
334 Okunma.
07 Haziran 2021
YUNANLILARIN AĞZINDAN ISPARTA
346 Okunma.
01 Haziran 2021
ISPARTA’DA OSMANLI-CUMHURİYET DÖNEMİ KAHVEHANELERİ
236 Okunma.
29 Mayıs 2021
1913’LÜ YILLARDA ISPARTA SOKAKLARININ GÜNLÜK YAŞAMINDAN BİR KESİT
332 Okunma.
26 Mayıs 2021
BAŞKAN BAŞDEĞİRMEN’İN BAŞARILARINDAN BİRİSİ DAHA..
292 Okunma.
24 Mayıs 2021
YAŞADIĞINIZ ISPARTA TOPRAKLARININ TARİHİ DOKUSU
283 Okunma.
13 Mayıs 2021
BAŞKAN BAŞDEĞİRMEN’İN SADELİĞİ
378 Okunma.
07 Mayıs 2021
KURAL TANIMAZLAR İŞ BAŞINDA
426 Okunma.
05 Mayıs 2021
KUYUYA ATILAN TAŞ!
270 Okunma.
01 Mayıs 2021
SONER TOROS’UN ARDINDAN
408 Okunma.
28 Nisan 2021
EĞİRDİR NİS, ULUBORLU-ISPARTA MODA DA ÖNCÜ’ YDÜ.
250 Okunma.
17 Nisan 2021
DİBEK ALİ
565 Okunma.
27 Mart 2021
ISPARTA METROPOLİTLİK PAPAZLARININ KARANLIK KARARLARI
394 Okunma.
20 Mart 2021
“İPLİĞİNİ (KÖLESİNİ)PAZARA ÇIKARMAK”
283 Okunma.
25 Şubat 2021
HER BİRİ BİR KAHRAMAN İLÇE’MİZ ULUBORLU
362 Okunma.
17 Şubat 2021
ISPARTA VE ULUBORLULARIN YAYIKÇI CUGA HANIM’I
419 Okunma.
14 Şubat 2021
BAŞKAN BAŞDEĞİRMENİN OMUZLARINA BİR YILDIZ DAHA...
261 Okunma.
02 Şubat 2021
HUKUK DONDURULMAMALI...
306 Okunma.
29 Ocak 2021
ELİN ÜLKELERİNDEKİ HUKUK İŞLEYİŞİ BAŞKA MI?
274 Okunma.
24 Ocak 2021
VATANDAŞIN DA İSTEĞİ BU DEĞİL Mİ!
276 Okunma.
21 Ocak 2021
NEREDE ŞU OSMANLI DÜĞÜNLERİ!
304 Okunma.
12 Ocak 2021
1921 HALİDE ONBAŞI ULUBORLU’DA
450 Okunma.
07 Ocak 2021
ULUBORLU İŞİ, ÇELİKTEN KESKİN KILIÇ YAPIMI
402 Okunma.
03 Ocak 2021
TARİHİ LEZZET YENİ YERİNDE
274 Okunma.
26 Aralık 2020
ANADOLU DA ATA GÜREŞİNİ İLK SAHİPLENENLER ULUBORLU'LARDI
299 Okunma.
14 Aralık 2020
BUYURUN CENAZE NAMAZINA
379 Okunma.
29 Kasım 2020
DEDE ABDURRAHMAN!
379 Okunma.
08 Kasım 2020
SUŞA’DA’ EZAN SESİ.
474 Okunma.
31 Ekim 2020
BAŞDEĞİRMEN VE FİRDEVS BEY
301 Okunma.
21 Ekim 2020
BERBER HASAN,
371 Okunma.
06 Ekim 2020
TÜRK DÜNYASI UYANIŞTA!.
321 Okunma.
13 Ağustos 2020
BİZİM HİKAYEMİZ’DEN ..
357 Okunma.
08 Temmuz 2020
GÖNEN’Lİ BAYAN’IN VATANSEVERLİĞİ ..
459 Okunma.
28 Haziran 2020
TARİH TEKERRÜR MÜDÜR?
358 Okunma.
26 Mayıs 2020
HER ŞEYİ DEVLETTEN BEKLEMEK!...
431 Okunma.
14 Mayıs 2020
DOLU DOLU ALKIŞLAR..
343 Okunma.
24 Nisan 2020
“MR’ ın (Emar) MUCİDİBİR ISPARTA’Lİ ACEMDİR..”
447 Okunma.
22 Nisan 2020
ASTRONOT KOSTÜMLÜ SAĞLIK ORDUMUZU ALLAH BAŞARILI KILSIN
387 Okunma.
18 Nisan 2020
HOŞGÖRÜ BİZDEN, SANAT ESERİ YARATMAK SİZDEN.
436 Okunma.
29 Şubat 2020
ÇAN-ÇİNG-ÇUN…
435 Okunma.
22 Şubat 2020
VATAN SANA MİNNETTARDIR
430 Okunma.
10 Kasım 2019
ULUBORLU’NUN TARİHTEKİ TIBBİ ALET İMALATI..
730 Okunma.
28 Ekim 2019
ATATÜRK’ÜN SÖZÜNÜ 100 YIL SONRA ANLAYABİLDİK!..
582 Okunma.
04 Ağustos 2019
ULUBORLU’LU “HACI OĞUL YOZ” OĞLAN
711 Okunma.
02 Temmuz 2019
SELANİK KÖYLERİNDE ULUBORLU RÜZGARI
530 Okunma.
26 Haziran 2019
LOZAN MUHACİRLERİNİN ATA TOPRAKLARINDA İDİM ..
556 Okunma.
12 Mayıs 2019
RAMAZAN AĞA’NIN RAMAZAN EŞEKLERİ..
659 Okunma.
02 Mayıs 2019
HZ. MEVLANA CİLALİTTİN’İN’İN OĞLU ISPARTA VE ULUBORLU ‘DA.
501 Okunma.
24 Nisan 2019
ISPARTA ULUBORLU’NUN SANATÇI KUYUMCUSU NEBİOĞLU ABDULLAH. ..
746 Okunma.
21 Nisan 2019
ISPARTA VE ÇEVRESİNE ORTA ÇAĞI YAŞATAN VALİ.
597 Okunma.
17 Nisan 2019
BEZMİ- ALEM SULTAN
749 Okunma.
14 Nisan 2019
YABANLU BAZAARU –“PAZAR”
790 Okunma.
07 Nisan 2019
BEŞ BİN YILLIK ŞEHRİN ADI VE KİMLİĞİ
568 Okunma.
17 Mart 2019
ÇANAKKALE’DE ÜÇ ULUBORLU’LU ÜÇ MEKTUP ÜÇ ŞEHİT
1406 Okunma.
27 Aralık 2018
KURTLARIN VEFASI..
1402 Okunma.
29 Kasım 2018
KOMŞU’NUN YANLIŞ İŞİ…
942 Okunma.
21 Ekim 2018
ÖLÜMÜ’YLE BUNLARI HATIRLADIM…
745 Okunma.
30 Eylül 2018
OSMANLI ISPARTASI’NIN BİR VEFALI HALKSEVER İNSANI ..
828 Okunma.
19 Eylül 2018
HALİLOĞLU AYNALI HALİL..
926 Okunma.
29 Ağustos 2018
ISPARTA DOMATES İLE 1918 DE TANIŞTI
879 Okunma.
26 Ağustos 2018
“BAYRAM’LIK AĞIZ ”
845 Okunma.
19 Ağustos 2018
HACI SİNAN AĞA
755 Okunma.
12 Ağustos 2018
EŞEĞE TERS BİNEN ISPARTA VALİSİ
757 Okunma.
01 Ağustos 2018
KARA HAVACILIK OKULU ISPARTA ’ MIZA HOŞ GELDİNİZ!
778 Okunma.
30 Temmuz 2018
ISPARTA - FETHİYE HATTI
734 Okunma.
22 Temmuz 2018
ISPARTA’NIN GELECEĞİNİ NEDEN MARKA HALİNE GETİREMİYORUZ!.
909 Okunma.
20 Temmuz 2018
Isparta -Avustralya Melbörn Hattı’ndan.. BATI TRAKYALILAR TÜRK CİMİ’Sİ…
677 Okunma.
14 Temmuz 2018
KARANLIKLARIN AYAK SESLERİ..
826 Okunma.
08 Temmuz 2018
(DOKUZ TAŞLI DAMA)
779 Okunma.
17 Haziran 2018
OSMANLI ISPARTASI’NIN BİR BAYRAM ANISI..
819 Okunma.
24 Mayıs 2018
BİR TUTAMLIK İNSAN SAÇLARI HİCAZ YOLUNDA.
821 Okunma.
16 Mayıs 2018
KATIR SIRTINDA BİR ISPARTA VALİSİ GEÇTİ ..
802 Okunma.
26 Nisan 2018
ISPARTA VE BURDUR’DA HALICILIĞIN BAŞLAMASI
989 Okunma.
24 Mart 2018
VİCDANLARINI ASKIYA ALANLAR
946 Okunma.
07 Mart 2018
(Mımırta alırım, Mımırta Satarım..) “MIMIRTA VAR, MIMIRTA!”
913 Okunma.
15 Şubat 2018
BİR TUTAMLIK İNSAN SAÇLARI HİCAZ YOLUNDA..
904 Okunma.
10 Şubat 2018
ISPARTA BÖLGESİ: ÖKÜZBATTI’NIN GİZEMİ...
923 Okunma.
27 Ocak 2018
1840’LI ISPARTA’SININ GÜL KOKULU DEVELERİ
1087 Okunma.
03 Ocak 2018
ZELZELE ŞÜKRÜ
1262 Okunma.
25 Aralık 2017
ISPARTA SANCAĞINDA ŞAŞKINLIK VE SEVİNÇ..
1124 Okunma.
16 Aralık 2017
MERYEM KIZI DERMEŞ
1150 Okunma.
03 Aralık 2017
OSMANLI ISPARTA'SINDA BİR DEVŞİRME...
805 Okunma.
28 Kasım 2017
ISPARTA’NIN ASANSÖR İLE CEBELLEŞMESİ..
1000 Okunma.
26 Kasım 2017
ISPARTA ÖKÜZBATTI’NIN İLK GÜL SUBUNU’SU
1066 Okunma.
22 Kasım 2017
KARABIÇAK: ŞEHİT DEDESİ..
1044 Okunma.
06 Kasım 2017
ŞEHİTLER KÖYÜ YENİCE ..
1314 Okunma.
25 Ekim 2017
ISPARTA’MIZIN KALKINDIĞINI İDDİA EDEBİLİN MİSİNİZ?
1414 Okunma.
13 Ekim 2017
BOŞ TÜRBE mi, HOŞ TÜRBE mi?..
1142 Okunma.
16 Eylül 2017
ENDİŞELENMEYİN!.
1240 Okunma.
05 Eylül 2017
ISPARTA NEDEN BİR AFYON, KAYSERİ VE MALATYA OLAMADI.?
1236 Okunma.
07 Kasım 2016
ISPARTA ÖKÜZBATTI’NIN İLK “GÜL SAPUNİ” Sİ..
1669 Okunma.
Haber Yazılımı