Haber Detayı
04 Ağustos 2020 - Salı 15:13 Bu haber 413 kez okundu
 
BAŞKAN ÇETİN TEMMUZ AYI ENFLASYON DEĞERLENDİRMESİ YAPTI
ATSO Başkanı Davut Çetin,” Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Temmuz ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.”
EKONOMİ Haberi
             BAŞKAN ÇETİN TEMMUZ AYI ENFLASYON DEĞERLENDİRMESİ YAPTI

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Temmuz ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ertelenmiş talep ve kredi destekli talep canlanmasının enflasyona yansıdığını kaydeden Başkan Çetin, ”Pandeminin sektör, ürün ve il bazında arz ve talep dengelerini değiştirdiğini görüyoruz. Önümüzdeki süreçte ekonomi çarklarının daha sağlıklı dönmesi için desteklerin il, sektör, hatta ürün bazında farklılaşması gerekiyor” dedi.

Başkan Çetin açıklamasında şunları kaydetti;

“TÜİK tarafından 2020 Temmuz ayı enflasyonu bir önceki aya göre TÜFE’de 0,58, Yİ-ÜFE’de 1,02 olarak açıklanmıştır. Yıllık enflasyonun ise tüketici fiyatlarında 11,76, üretici fiyatlarında 8,33 olarak gerçekleştiği ifade edilmiştir.

Temmuz ayında aylık olarak en yüksek artış 61,86 ile yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlar olurken, bunu 10,8 ile yumurta ve araba kiralama, 9,40 ile LPG (araba tüpü dolum) fiyatı izlemiştir. En fazla düşüşler ise 37,78 ile taze fasulye, 35,28 ile kabak ve 30,85 ile patlıcanda olmuştur.

Talep canlanması fiyat artışlarında etkili oldu

Ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artışlar 2,44 ile “ulaştırma”, 2,39 ile “çeşitli mal ve hizmetler” ve 2,38 ile “ev eşyası” gruplarında görülürken, en yüksek düşüşler 3,48 ile “giyim ve ayakkabı” ve 1,28 ile “gıda ve alkolsüz içecekler” gruplarında gerçekleşmiştir. Yıllık bazda enflasyonda en yüksek artış sırasıyla 21,90 ile “çeşitli mal ve hizmetler”, 21,78 ile “alkollü içecekler ve tütün” ve 14,17 ile “sağlık ” gruplarında görülmüştür.

Bu veriler bize tüketici fiyatlarında ertelenmiş talebin devreye girmesi ve kredi destekleriyle talep canlanmasının özellikle ulaştırma ve dayanıklı mal grubundaki fiyat artışlarında etkili olduğunu göstermektedir.

Üretici üzerindeki enflasyon baskısı devam ediyor

Yİ-ÜFE 2020 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre 1,02, bir önceki yılın Aralık ayına göre 7,98 ve bir önceki yılın aynı ayına göre 8,33 artış olarak gerçekleşmiştir. Ham petrol ve doğalgaz 39,72, kok ve rafine petrol ürünleri 11,71, metal cevherleri 5,25 ile fiyatların en fazla arttığı alt sektörler olmuştur.

Yİ-ÜFE verileri, üretici üzerindeki maliyet enflasyonu baskısının devam ettiğini göstermektedir Diğer taraftan kur artışı ve petrol fiyatında yükseliş hem tüketici hem üretici enflasyonunu etkilemektedir.

Batı Akdeniz’de enflasyon

Bölgemizdeki TÜFE oranı, aylık 0,71, yedi aylık 6,84 ve yıllık bazda 11,66’dır. Bu oranlara göre Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi’nin aylık ve yedi aylık bazda Türkiye ortalamasının üzerinde, yıllık bazda ise Türkiye ortalamasının altında olduğu görülmüştür.

Pandeminin turizme etkileri Türkiye ekonomisine de yansımaktadır

Pandeminin özellikle turizmde yol açtığı daralmanın sadece Antalya ve bölge ekonomisini değil, cari açık ve kur baskısı kanalıyla bütün Türkiye ekonomisini olumsuz etkilediğini görüyoruz.

Covid-19 pandemisi sektör, ürün ve il bazında arz ve talep dengelerini değiştirmiş ve asimetrik etkiler yaratmıştır. Bazı sektörler yüksek talep artışlarıyla karşılaşırken, turizm ve turizme bağlı sektörlerde il, hatta ilçelere göre ciddi talep daralmaları devam etmektedir. Kredi destekleriyle yüksek talep artışı gerçekleşen, fakat üretimin aynı düzeyde artmadığı sektörler maliyet artışlarını fiyatlara daha hızlı yansıtabilmektedir. Buna karşılık, tarım sektörü başta olmak üzere bazı sektörlerde maliyet artışları fiyat artışlarının üzerinde kalmaktadır.

KDV ve kira stopajı indirimleri olumlu

Dolayısıyla ekonomide çarkların daha sağlıklı dönmesi için desteklerin il, sektör, hatta ürün bazında farklılaşması düşüncemiz geçerliliğini korumaktadır. Bayram öncesinde ilan edilen KDV ve kira stopaj indirimi gibi önlemler uzun zamandır ısrarla üzerinde durduğumuz önlemlerdi. Bu tür vergi indirimleri maliyetlerin ve enflasyonun kontrolü ile sektörlerin desteklenmesi açısından yararlı olacaktır. Bu tür seçici önlemlerin geciktirilmeden genişletileceğini ümit ediyorum.”

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , BAŞKAN, ÇETİN, TEMMUZ, AYI, ENFLASYON, DEĞERLENDİRMESİ, YAPTI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı