Haber Detayı
14 Eylül 2019 - Cumartesi 19:57 Bu haber 12994 kez okundu
 
BELEDİYE MECLİS ÜYESİ CİHAT ÇAVUŞOĞLU’NA KURŞUN GİBİ CEVAP
Burdur Belediyesi şirketleri eski mali müşaviri ve Belediye Meclis Üyesi Cihat Çavuşoğlu’na BİMTAŞ yetkilisinden kurşun gibi cevap
GÜNDEM Haberi
          BELEDİYE MECLİS ÜYESİ CİHAT ÇAVUŞOĞLU’NA KURŞUN GİBİ CEVAP

Burdur BİMTAŞ sorumlu Mali Müşaviri Vahit Özlemiş son günlerde Belediyenin iştirakleri üzerinde yapılan çeşitli sorgulamalara belgelerle cevap verdi. Özlemiş,  Belediye iştiraklerindeki geçmişteki mali müşavirlik dönemlerini sorgulayan belge ve bilgileri içeren açıklamasında; 2014 yılında Bimtaş A.Ş. Şirketine Hizmet Bedeli alarak danışmanlık görevini yaptınız. Dönem içinde belediye Başkanı Sabahattin Akkaya’ya şirketler konusunda bilgi verdiniz.1-Tespit ettiğiniz bu bilgileri, mizan ve mali tabloları halkımıza açıklar mısınız? 2-Mali Danışmanlık hizmeti verdiğiniz dönemde akaryakıt firmaları ile bir yenileme anlaşması yapıldı. Bu sözleşmeden ne kadar para alındı? Bu paralar nereye harcandı?

Belediye Burdur’da En Yüksek Fiyattan Otogaz satmamaktadır!Akaryakıt dağıtım şirketleri 5 er yıllık dönemlerde intifa sözleşmesi yaparlar bu sözleşmelerde ya fiyat (satış destek primi) ya da iskonto verilerek yapılır. Geçmiş dönemde bu 5 yıllık sözleşme süresi bitmesi beklenmeden yeniden sözleşme neden uzatılmıştır? Bu dönemde de satış destek primi alınarak ve ayrıca belirli bir litrenin üzerinde satış yapılırsa özel iskonto alınarak en iyi şartlarda sözleşme yapılmıştır. Burdur’da ki çoğu istasyonda aynı şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir.  Her şirketin alım şartlarına göre fiyat belirlenmektedir. Biraz Burdur şehir merkezinde ki tabelaları kontrol ederseniz Burdur Belediyesi şirketlerinden daha yüksek fiyata satış yapıldığını görürsünüz. Bu satışı yapan işletmelerin sözleşme yapmış oldukları akaryakıt dağıtım şirketlerinin belirlediği rakamlardan yüksek olmadığını, EPDK tavan fiyatı geçmediğini de araştırırsanız görürsünüz. Kaldı ki yine mesleğiniz gereği iyi bildiğinizi düşünüyoruz; mal satışları malın edinilme bedeline ve iştigal konularına göre fiyatı belirlenmektedir.Yukarıda da bahsettiğimiz gibi şirketimiz yapmış olduğu sözleşme gereği belirlenen satış kotasını doldurduğu taktirde akaryakıt dağıtım firmasından alacağı iskontoyu aynen uygulayıp vatandaşın daha uygun fiyata akaryakıt almasını sağlayacağından hiç şüpheniz olmasın.Alınan satış destek primlerini neden akaryakıt satışlarında kullanılmadığına gelince Bimtaş A.Ş. iştigal konusu sadece akaryakıt satışı değildir.Akaryakıt satış hizmetinin yanında-İstasyon Çay Bahçesi ve Restaurantı-Serenler Otel & Restaurant ve Düğün Salonu-Göl Tesisleri ve Restaurantı-Susamlık Tesisleri ve Restaurantı

-Cumhuriyet Yaşam Merkezi kapalı düğün salonu, gibi faaliyetleri de yine sizin bunları düşünmeden bahsedemediğiniz gibi Burdur Halkına kaliteli ve uygun hizmetleri sunmaktadır. İşte yukarıda bahsettiğimiz faaliyetler ile ilgili olarak ;-Neredeyse virane bir şekilde teslim alınan istasyon çay bahçesi sil baştan yenilenerek restaurant binası, mefruşat ve demirbaş alımları yapılmıştır.-Yine demirbaş ve mefruşatları deforme olmuş Serenler Otelin mefruşat ve demirbaş yenilemesi yapılmıştır.-Yine virane ve yıkık bir halde olan Göl Tesisleri binası yapılmış, demirbaş ve mefruşatları alınmıştır.-Yine Emek Mahallesi Bülent Ecevit Bulvarı no:15 adresinde bulunan TP istasyonu yanında Restaurant binası yapılmıştır.-Yine Şirketimizin Susamlık tesislerinin revizyonları yapılmış demirbaş ve mefruşatları yenilenmiştir-Yine Belediyemize ait Atatürk Mahallesinde bulunan Cumhuriyet Yaşam Merkezinde bulunan kapalı düğün salonuna günümüz ekonomik şartlar dahilinde 2018 yılı için 165,200,00 TL 2019 yılı için 192.175,00 TL olmak üzere toplam 357.375,00 TL ödenerek Belediyemize kira geliri sağlanmıştır.-Yine şirketimizin geçmiş dönemler çalışmış ve işten ayrılmış olanlara kıdem, ihbar ve fazla çalışmalarına karşılık gelen ve ödenmeyen kanuni alacakları için 501.589,13 TL ödenmiştir.-Yine GEÇMİŞ DÖNEMDE akaryakıt istasyonu için TP den alınmış olan ve kredisini TAMAMINI bizim ödediğimiz 700.000,00 TL kredinin ödenmesi,-Yine GEÇMİŞ DÖNEMİN SGK destek primlerinin iptal edilmesinden kaynaklanan 450.000,00 TL’nin ödenmesi-Yine Şirketimiz bünyesinde yılda ortalama 150 kişiye istihdam sağlanaraktan ortalama 600 kişi evine rızık götürmektedir.Şirketimizin geçmiş döneme göre daha kurumsal bir yapıya kavuşmuş SGK ve Vergilerini zamanında ödeyen dürüst bir devletçilik anlayışı içinde çalışmalarını sürdürmektedir.Bugün şirketimizin hiçbir SGK prim borcu ve Vergi borcu olmadığı gibi 400.000,00 TL vergi alacağı bulunmaktadır.

-Yine Burdur Halkı hizmetinde kullanılmak üzere 1Adet Asfalt Kazıma Makinesi 4 Adet Ticari Kamyonet 1Adet Hizmet Aracı1AdetYeni Standartlarda ADR li Akaryakıt Kamyonu ve Tankeri-Ayrıca Cumhuriyet Yaşam Merkezinde bulunan kapalı düğün salonu için masa, sandalye ve mutfak malzemeleri alınarak Burdur Halkının hizmetine sunulmuştur. Bahsettiğiniz gibi sizde benim gibi bir Mali Müşavirsiniz ve hatta Oda Başkanlığı yapmış birisiniz gelen satış destek pirimi bahsettiğiniz rakam değildir. Madem açıklama yapacaktınız gelip bize bir sorsaydınız. Gelen paranın ne kadarını Kurum Geçici Vergisi olarak ödeniyor. Ne kadarı KDV olarak ödeniyor herhalde biliyorsunuzdur. Neyse biz yine de söyleyelim Kurum Geçici vergi olarak 22 KDV olarak 18 toplam 40 Vergi ödüyorsunuz değil mi? Çavuşoğlu öncelikle geçmişi bir aydınlatalım ki geleceğe ışık olsun Çavuşoğlu Sizinde bildiğiniz gibi Mart –2014 seçiminden sonra Belediye iştiraki olan şirketler neden 45 gün sonra mahkemeye verilerek teslim alınmıştır? Bu süreçte sizde vardınız.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , BELEDİYE, MECLİS, ÜYESİ, CİHAT, ÇAVUŞOĞLU’NA, KURŞUN, GİBİ, CEVAP, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı