Haber Detayı
20 Ağustos 2019 - Salı 11:07 Bu haber 1167 kez okundu
 
BEYAZ DENİZ’DEKİ TEST SAHASINDA KAZA
Amerikalılar, 1960’larda nükleer enerjili bir seyir füzesinin yapımında başarısız oldu – Ancak Ruslar bu konuda çalışmaya devam etmiş olabilir.
DÜNYA Haberi
            BEYAZ DENİZ’DEKİ TEST SAHASINDA KAZA

Moskova’nın Süper Roketi “SSC-X-9 Skyfall” (Eğer İşe Yararsa) Çok Tehlikeli

Amerikalılar, 1960’larda nükleer enerjili bir seyir füzesinin yapımında başarısız oldu – Ancak Ruslar bu konuda çalışmaya devam etmiş olabilir. Ancak “SSC-X-9 Skyfall” ile iddia edilen kaza, teknolojinin neredeyse kontrol edilemez olduğunu gösteriyor.

Amerikalılar dahi, benzer bir projede başarısız oldular: 1950’lerin sonunda, nükleer enerjili bir seyir füzesi geliştirmeye çalıştılar. Sadece 16’ya kadar hidrojen bombası taşıyamazdı. Ancak aynı zamanda dünyanın çeşitli yerlerinde birden fazla ses hızında uçabiliyordu.

Bununla birlikte, teknik engeller çok muazzam bir şekilde ortaya çıktı. Ordunun da bu konuda “Kışkırtıcı” olduğu sonucuna varıldı ve böylece Pluto Projesi, birkaç yıl sonra terk edildi. Bugüne kadar, böyle bir füzenin yapımı, çok karmaşık olarak kabul edilir. Daha da şaşırtıcı olan; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, bu silahları Mart 2018’de halka tanıtmasıydı.

Moskova Sessizliğe Bürünmüş

Nükleer Enerji ile işletilen Seyir Füzesi “Burewestnik”, çevrimiçi bir anket sonucu adlandırıldı. Almanca karşılığı: Fırtına Kuşu. Ya da Nato’daki adı: SSC-X-9 Skyfall. ABD Başkanı Donald Trump’ın önem vermemiş olmasına rağmen, kısa bir süre önce Kuzey Rusya’da bulunan Beyaz Deniz’deki testlerde “Skyfall” ın bir kopyası patladı ve önemli miktarda radyoaktivite yayıldı. Rus Tarafı, radyasyon ve yeni silahların geliştirilmesinde geçici bir artış olduğunu doğruladı. Ancak tetikleyici belirli bir silah türü hakkında, Moskova’daki halihazırda konuyla ilgili bilgi paylaşmayan hükümeti sessiz kaplıyordu.

Sadece bir noktada, açıkça Donald Trump’ın yorumlarına katılınmamıştı: Twitter’da ABD’nin “Benzer fakat daha ileri teknolojiye sahip” olduğunu yazmıştı. Hayır, aksine Amerikalıların kendi silahları karşısında, Rusya’dan neredeyse daha sıkıntılı olduğu ifade ediliyordu. ABD’li Uzmanlar dahi, başkanlarının açıklamasına şaşırdı. Bu bağlamda, Barış Araştırmacısı ve Yazar Joe Cirincione Twitter’da şöyle yazdı: “Garip, nükleer enerjili roketimiz yok.” Ya Trump, çok sert bir duvara bir şey çarptı ya da basitçe devlet sırlarını açıkladı.

Rusya “Skyfall” ile Ne Kadar İleride?

Şimdiye kadar Rusların “Skyfall” ın gelişmesiyle ne kadar ilerledikleri belli değil. Muhtemelen mevcut Test Kazası, oldukça karmaşık bir silah sistemi ile ilgili ilk kaza değildi. Zaten geçen yıl, Putin Kruvaziyer Füzesi’nin kamuoyuna ifşa etmesinden kısa bir süre sonra, bir roket kaybedilmişti. Dünyayı fiili olarak uyarmadan, “Burewestnik” e karşı savunma olmazdı. Bu, muhtemelen teorik olarak doğru.

Nükleer Motorlu bir Seyir Füzesi; son derece alçaktan uçabilir. Bu da onu; Radar Sistemleri’ne karşı, neredeyse görünmez hale getirir. Ayrıca, eşsiz bir menzile sahip olacaktı. Amerikan “Pluto Projesi”, bir füzenin 180.000 Kilometre’ye kadar uçabileceğini öngördü. Amerikalılar ayrıca, bir füzenin birkaç nükleer bomba tarafından düşürüldükten sonra, haftalarca düşman Sovyetler Birliği’nin yörüngesinde döneceğini ve Korunmasız İtici Gücü ile uçuş bölgelerini aşıp, onları çok yukarıdan daire içine alıp, bombalaması gerektiğini düşünüyorlar. Moskova’nın “Skyfall” ile benzer planlara devam edip etmediği ise belirsiz.

ABD, “Skyfall” ın Çalışabileceğine İnanıyor

ABD’li Uzmanlar “Fırtına Kuşu” nun gelişimini, şüpheci bir merakla takip ediyor. Örneğin, “Pluto Projesi”, yüksek radyasyona dayanması gereken malzemeler ve kontrolle ilgili diğer unsurların yanısıra önemli zorluklar olduğunu gösterdi.

ABD, “Skyfall” ın Çalışabileceğine İnanıyor ABD’li Uzmanlar “Fırtına Kuşu” nun gelişimini, şüpheci bir merakla takip ediyor. Örneğin, “Pluto Projesi”, yüksek radyasyona dayanması gereken malzemeler ve kontrolle ilgili diğer unsurların yanısıra önemli zorluklar olduğunu gösterdi.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , BEYAZ, DENİZ’DEKİ, TEST, SAHASINDA, KAZA,
Yorumlar
Haber Yazılımı