Haber Detayı
13 Şubat 2016 - Cumartesi 11:39 Bu haber 2233 kez okundu
 
BURDUR BELEDİYESİ’NİN PROJESİ TÜM KENTLERE ÖRNEK OLMALIDIR.
Burdur Belediyesi Burdur'da ve ülke genelinde süt üreticilerinin derdine derman olabilecek bir projeye imza atmış bulunmaktadır.
SİYASET Haberi
BURDUR BELEDİYESİ’NİN PROJESİ TÜM KENTLERE ÖRNEK OLMALIDIR.

Burdur CHP Milletvekili Dr. Mehmet Göker, TBMM’ye hayvancılık yapan üreticilerimizin sorunlarına çözüm aranması ve Burdur da ve ülke genelinde üretilen ve üreticinin elinde atıl kalan sütlerin değerlendirilmesi için meclis araştırması açılmasını istedi. Ayrıca CHP Burdur Milletvekili  Dr. Mehmet Göker Burdur Belediyesi’nin ihtiyaç sahibi ve fakir vatandaşların süt ve süt ürünlerini tüketmesi ve üreticinin elindeki fazla süt’ün değerlendirilmesi için başlattığı bir proje’den söz ederek bu proje’nin tüm kentlere örnek olabileceğini söyledi

Söz konusu projede Burdur Belediyesi süt alımı yaparak, süt ve süt ürünlerinin ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılması konusunda çalışmalara başlamıştır. Bu proje hem sütte arz fazlalığını ortadan kaldırmaya yarayacak hem de süt ve süt ürünlerinden yeterince faydalanamayan vatandaşlarımıza sağlıklı bir ortamda gıda olarak ulaştırılacaktır. Süt tüketimini arttırmak ve üreticinin elinde kalan sütlerin değerlendirilmesini sağlamaya yönelik olan bu projenin tüm kentlerimize örnek olmasını diliyoruz. 

            Burdur’da vatandaşlarımızdan süt üretiminde arz fazlası bulunduğu ve bazı şirketlerin üreticilerden süt alımını yavaşlattığı konusunda bir takım şikâyetler gelmektedir. Hatta söz konusu şirketlerin Burdur’da haftanın bir günü süt alımı yapmama kararı verdikleri ve bu durum karşısında üreticilerin çaresiz kaldıkları konuşulmaktadır. Devlet bu duruma acilen el koymalı ve süt tozu üretimine yönelik teşviklerin artırılmasını sağlamalıdır. Bunun yanında süt tozu teşvikleri ihracata dayalı değil, üretime dönük olmalıdır. Ayrıca Et ve Süt Kurumu üreticilerin elindeki sütleri alarak destek vermelidir.

Bu sorunların en önemlisi, çiğ süte verilen fiyatın maliyetlerin altında belirlenmesi sonucunda süt üreticilerinin karşı karşıya kaldığı mağduriyettir. Nitekim Ulusal Süt Konseyi son aldığı kararla 1 Temmuz 2014 tarihinden beri 1 lira 15 kuruş olan çiğ sütün referans fiyatını değiştirmemiş ve 1 Ocak – 30 Haziran 2016 tarihleri arasında da fiyatların sabit kalması yönünde karar almıştır. Bununla birlikte, çiğ sütün litre maliyetinin 1 lira 15 kuruşun çok üzerinde olduğu ve çiğ sütün referans fiyatının maliyetleri karşılamaya dahi yetmediği açıktır.

 

Öte yandan, önemli bir sorun da süt bedellerinin geç ödenmesidir. Eskiden üreticilere 15 günde bir çiğ süt bedeli ödenmesi yapılırken günümüzde bazı firmalar ortalama 3 ayda bir ödeme yapmaktadırlar. Bunun sonucunda, çiğ sütünü satarak işletmesini çevirmeye çalışan üreticiler para alamadıkları için yem alamamakta ve giderlerini karşılayamamaktadır. Buna ek olarak bazı firmalarsa, üreticilere süt bedelini nakit ödemek yerine yem satarak ödemeyi teklif etmektedir. Geçmişte de yaşanan benzer bir uygulamada “yemimi almazsan sütünü almam” cümlesinden hareketle yem almayı adeta zorunlu hale getiren bazı büyük süt sanayicileri günümüzde tekrar bu yöntemi uygulamaya başlamışlardır. Üstelik verilen yemin kalitesi ve içeriği konusunda süt üreticilerinin ciddi endişeleri bulunmaktadır.

 

Bu çerçevede, ülkemizde süt üreticilerinin yaşadıkları sorunların nedenlerinin araştırılması, bu kapsamda oluşturulması gereken politikaların ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98. ve Meclis İçtüzüğü’nün 104 ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını saygılarımızla arz ve teklif ederiz.    

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: BURDUR, BELEDİYESİ’NİN, PROJESİ, TÜM, KENTLERE, ÖRNEK, OLMALIDIR., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı