Haber Detayı
19 Eylül 2019 - Perşembe 18:13 Bu haber 1897 kez okundu
 
BURDUR ŞEKER FABRİKASI KAMPANYA DÖNEMİ TÖRENLE BAŞLATILDI
Burdur Şeker Fabrikasının 2019-2020 pancar alım kampanyası fabrika kantar sahasında yapılan törenle başlatıldı. İlk traktör römorku kantara çıkartıldı.
GÜNDEM Haberi
      BURDUR ŞEKER FABRİKASI KAMPANYA DÖNEMİ TÖRENLE BAŞLATILDI

Burdur  Şeker fabrikası Müdürü Yıldıray Özbay 2019- 2020 pancar alım kampanyasının açılışın da yaptığı konuşmada fabrikamızın 2019 yılında şeker parcarı üretimi için Merkez ve Afyon Dazkırı, Dinar, Antalya Elmalı, Burdur Gölhisar. Isparta Senirkent, Burdur Tefenni ve Yeşilova olmak üzere 8 adet Ziraat Bölge Şefliğimize  bağlı 135 köyde 3.298 çiftçi ailesiyle 555.000 ton üretim kotası sözleşmesi yapılmıştır. 1 Mart 2019 tarihinde başlayan şekerpancarı ekimleri 79.431 dekar olarak gerçekleşmiş ve 22 Mayıs 2019 tarihinde tamamlanmıştır. Bugün büyük emeklerle yetiştirilen bu pancarın tesellümüne başlamanın heyecanını yaşıyoruz.

Bu üretimi gerçekleştirmek için bu güne kadar çiftçilerimize ayni ve nakti avans olarak pancar bedelinin 27’sine tekabül eden 36 Milyon TL avans ödemesi yapılmıştır. Bundan sonra da dönem içinde akdedilen üretim sözleşmesi çerçevesinde avans ödemeleri devam edecektir.

Üreticilerimizin2019 yılında ürettikleri pancarları Bölge Şefliklerimize bağlı 20 adet pancar alım merkezinde teslim alınarak fabrikamıza sevk edilecektir. Çiftçilerimizin pancarlarını yapraksız, topraksız. Taşları çürükleri ayıklanmış ve başları düzgün kesilmiş akdedilen sözleşmeye uygun olarak teslim etmelerini arzu ediyoruz. Pancarlarla gelen toprak tarlanın en verimli toprağı olup bu topraklar tarlada bırakılmalıdır.

Fabrikamızda pancar işlemesine 25.09 2019 tarihinde başlanacaktır. 24 saat esasına göre üç vardiya ortalama günlük 5.200 ton pancar işlenecek ve kampanyamız yaklaşık 108 gütn devam edecektir. Bu kampanya döneminde 563.000 ton civarında pancar işlenip yaklaşık 73.000 ton şeker ile yan ürün olarak maya ve yem sanayi için önemli olan 23.000 ton melas yöremizde ise hayvan beslenmesinde önemli yer tutan katkı maddesi 146.000 ton yaş pancar posası üretimi gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Fabrikamız ihtiyaç duyduğu elektrik  ihtiyacını fabrikanın kendi imkanlarıyla üreterek  ayrıca üretime katkı koyacaktır.

Konuşmaların arkasından fabrikaya ilk parcar teslimi yapan üreticilere birinciye televizyon, ikinci ve üçüncü getirene ise vali Hasan Şıldak ve Protokol üyeleri tarafından tencere takımı verildi. Bu arada rotokol üyeleri kantar sahasına davet edilerek kantarın açılışı ile ilk pancar römorku tartı için kantar üzerine protokol üyeleri tarafından çıkartıldı.

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , BURDUR, ŞEKER, FABRİKASI, KAMPANYA, DÖNEMİ, TÖRENLE, BAŞLATILDI, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
      BURDUR ŞEKER FABRİKASI KAMPANYA DÖNEMİ TÖRENLE BAŞLATILDI
Yorumlar
Haber Yazılımı