Haber Detayı
25 Mart 2020 - Çarşamba 11:04 Bu haber 1540 kez okundu
 
ÇİNLİ DOKTORLARDAN COVİT-19 HASTALARI İÇİN UYARI
Çinli tıp uzmanları, yeni koronavirüs hastalığının (COVID-19) farklı semptomları olan hastaları tedavi etmek için farklı terapiler kullanılması gerektiğini söyledi.
SAĞLIK Haberi
ÇİNLİ DOKTORLARDAN COVİT-19 HASTALARI İÇİN UYARI

Pekin Üniversitesi Birinci Hastanesi’nde bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan Dr. Wang Guiqiang, “Hafif semptomları olan hastalar, merkezi karantinaya tabi tutulmalı, hayati belirtileri izlenmeli ve semptomları kötüleşirse belirlenen hastanelere aktarılmalıdır” önerisinde bulundu.
 
Ciddi ve kritik hastaların ise özel olarak belirlenmiş ve tüm alt yapısı hazır hastanelerde tedavi altına alınması gerektiğini belirten Dr. Wang, “Çünkü bu hastalar arasındaki ölüm oranı nispeten yüksek ve hastalık da hızla ilerliyor” dedi.
 
“Farklı semptomları olan hastalar, farklı tesislerde tedavi edilmelidir” diyen Dr. Wang, “Aksi takdirde, hastane yatakları ve tıbbi kaynakların çoğu hafif vakalar tarafından kullanılacak, proaktif tedaviye daha fazla ihtiyaç duyan ciddi ve kritik vakaları gözetimsiz bırakacaktır. Bu, daha yüksek ölüm oranına yol açacaktır” uyarısında bulundu.
 

“Oksijen tedavisi tek başına yeterli değil”
 
Durumu ağır olan hastalar için oksijen tedavisi, solunum desteği ve hayati organların bakımı da dahil olmak üzere kapsamlı tedavilerin kullanımının altını çizen Dr. Wang, “Her COVID-19 hastasına oksijen tedavisi uygulanmalı ve ciddi vakaların tedavisi için solunum desteği çok önemli. Bunun yanı sıra hastalığın seyrine göre farklı solunum cihazlarının kullanılması gerekiyor” dedi.
 
Bir kişinin ciddi bir şekilde hastalanması durumunda oksijen tedavisinin tek başına yeterli olmadığını belirten Dr. Wang, hastanın hava yolunun balgamdan arındırılması ve ventilatör kullanılması gerektiğini belirtti. Wang ayrıca, birçok hastanın hipoksemi nedeniyle ölümcül hale gelen altta yatan sağlık koşullarından öldüğü göz önüne alındığında, COVID-19’u tedavi ederken hayati organlara özen gösterilmesi gerektiğini de vurguladı.

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: ÇİNLİ, DOKTORLARDAN, COVİT-19, HASTALARI, İÇİN, UYARI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı