Haber Detayı
19 Mart 2020 - Perşembe 15:23 Bu haber 250 kez okundu
 
EKONOMİK İSTİKRAR PAKETİNE, TARIM VE HAYVANCILIK DAHİL EDİLMELİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan, "Ekonomik İstikrar paketinde 100 milyarlık ekonomik paket içerisinde, tarım ve hayvancılık sektörü olmalıdır.
EKONOMİ Haberi
 EKONOMİK İSTİKRAR PAKETİNE, TARIM VE HAYVANCILIK DAHİL EDİLMELİ

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan, "Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketinin, iş dünyası tarafından olumlu karşılandığını ancak, 100 milyarlık ekonomik paket içerisinde, tarım ve hayvancılık sektörünün olmadığını, dolayısıyla üreticinin de bu pakete dahil edilmesini istedi.

Tüm dünyayı tehdit eden koronavirüs salgınının, üretim ve ihracatı olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 100 milyar liralık kaynağın, bazı sektörlere yönelik zorlu sürecin atlatılmasına büyük katkı sağlayacağını ancak, üretici boyutuna bakıldığında tarım ve hayvancılık sektörünün es geçildiğini söyledi.

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketinin, kapsamlı bir paket olduğunu ancak içerisinde üreticiye yönelik hiçbir desteklemenin bulunmadığına dikkat çeken Başkan Gündüzalp, “Şuanda tüm dünya bu virüsle mücadele ediyor. Hükümetimiz de gerek vatandaşlarımızın sağlığının korunması gerekse de ihracat ve istihdamın zarar görmemesi için önemli tedbirler alıyor. Bu tedbirlerin içerisinde tarım ve hayvancılıkla ilgili hiçbir destekleme maddesi geçmiyor” dedi.

Geçimi, sadece tarım ve hayvancılığa dayanan üreticilere, 2019 yılına ait desteklemelerin biran evvel yapılması gerektiğini belirten Başkan Gündüzalp, şu şekilde konuştu, “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketinden, diğer sektörler destek alırken, tarım ve hayvancılık sektörüyle uğraşan üreticilerimiz bu paketten yararlanamamıştır. Tarım Bakanlığımız biran evvel harekete geçerek, girdi maliyetlerini düşürmeli, geçen yıla ait mazot, gübre, hayvancılık ve diğer desteklemeleri ise ödenmelidir”

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , EKONOMİK, İSTİKRAR, PAKETİNE,, TARIM, VE, HAYVANCILIK, DAHİL, EDİLMELİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı