Haber Detayı
09 Nisan 2019 - Salı 18:15 Bu haber 1833 kez okundu
 
ÖLÜ HAYVANLAR KONUSUNDA BURDUR BARO BAŞKANLIĞINDAN AÇIKLAMA
Öncelikle belirtmek isteriz ki Burdur Barosu Hayvan Hakları Komisyonu süreci Burdur Hayvan Dostları Derneği ile beraber yakından takip etmektedir
YAŞAM Haberi
                    ÖLÜ HAYVANLAR KONUSUNDA BURDUR BARO BAŞKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Burdur Baro Başkanlığı Hayvan Hakları Komisyonu tarafından Belediye hayvan barınağında hayvan itlafı iddiası ile yapılan müracaatı değerlendiren bir açıklama yapıldı. Burdur Belediyesi yetkililerinden sorumlular hakkında bizzat belediye başkanı tarafından ilgili başkan yardımcısına talimat verilerek konu hakkında araştırma yaptırıldığı bilgisi edinilmiş olmakla birlikte, kamuoyu aydınlatılmamış, soru işaretleri giderilmemiştir. Olaya karışan iki personel hakkında idari soruşturma açılıp açılmadığı, görevlerinden el çektirilip çektirilmediği, barınaktan uzaklaştırılıp uzaklaştırılmadıklarını bilmiyoruz.

Daha önce defalarca örneğini gördüğümüz gibi, olayın sadece iki personel üzerine yıkılmamasını istiyoruz.

Failler hakkında işlem yapmayan, şimdiye kadar defalarca uyardığımız halde hiçbir eylemleri hakkında soruşturma açmayan, açsa bile sümen altı edildiği için neticesini asla öğrenemediğimiz, sonucu asla paylaşılmayan baştan savma soruşturmalar yapan, Burdur Belediyesi Hayvan Barınağı sorumlu veteriner teknikerleri, veteriner hekimi ve silsile amirlerinin de soruşturmaya dahil edilmesini talep ediyoruz.

Etkin ve şeffaf bir soruşturma yapmayarak sorumluların ve amirlerinin eylemlerine dolaylı olarak göz yuman kişilerin de suçluları koruduğunu, failleri koruyarak ceza yargılaması anlamında suç işlediklerini bilmelerini isteriz.

Burdur Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak gerek sokak hayvanlarını öldüren ve onları çukura atan failler, gerekse failler hakkında gereğini yapmayarak görevini ihmal eden kamu görevlileri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağız.

Ayrıca disiplin soruşturması için başta bakanlıklar olmak üzere tüm idari birimlere de şikayet dilekçesi vereceğiz. Yaptığımız şikayetleri sıkı ve titiz bir şekilde takip edeceğiz.

Burdur Belediyesini, ilgili personelleri hakkında sorumluluk sahibi her kurum gibi derhal ciddi, etkin ve şeffaf bir soruşturma yaparak olayın faili olan personelleri ile amirleri hakkında gereğini yapmaya ve kamuoyunu bilgilendirmeye davet ediyoruz.

  HAYVAN BARINAĞIMIZ DA KASTİ İTLAF SÖZ KONUSU DEĞİLDİR

Burdur Belediye Başkanlığı yetkilileri ise konu hakkında kendilerine yönettiğimiz sorular karşısında yaptıkları açıklamada barınağımız da hiçbir şekilde burada barındırılan köpek veya kedilerin kesti olarak itlaf edilmesi söz konusu değildir. Biz burada barındırılan hayvanlar üzerinde titizlikle her türlü sağlık koşullarını ve bakımlarını takip ediyoruz. Ne var ki bizim burada koruma altına aldığımız hayvanların dışında bulunan ve sürüler halinde dolaşan hayvanların mevcudiyeti de ilgili kurumların bilgisi dahilindedir. Bu hayvanlar sürü psikolojisi nedeniyle bir başka gurup içindeki hayvanlara saldırmasının ardından bazı hayvanlarda yaralanmalar ve ölümlere neden olmaktadır. Görevlilerimiz bu gibi hayvanların ölümleri halinde   bu hayvanları önceden açılan çukurlara çevre sağlığı açısından defin etmektedirler.

    Burdur  Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, konu hakkında gerekli soruşturma belediye başkanımız Ali Orkun Ercengiz, tarafından şahsıma verilmiştir. Bu konudaki soruşturmalar devam etmektedir, devam eden soruşturmalar gereği iki görevlimiz buradaki görevinden alınmış yerine yeni görevlendirme yapılmıştır. Konu Orman Bakanlığı 6 Bölge Yaban Hayatı Koruma Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından da araştırılmaktadır. Belediyemiz tarafından bu konuda sorumlu birimlerinin başında bulunan görevlilerimizin soruşturmaları da sürdürülmektedir.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ÖLÜ, HAYVANLAR, KONUSUNDA, BURDUR, BARO, BAŞKANLIĞINDAN, AÇIKLAMA, ,
Yorumlar
ğ bitiş -->
Haber Yazılımı