Haber Detayı
11 Ağustos 2019 - Pazar 20:32 Bu haber 1502 kez okundu
 
ÖLÜM YILDIZI
Şimdiye kadar denizin derinliklerindeki denizaltılar keşfedilmeden, büyük ölçüde güvenlidir. Pekin şimdi, ultra parlak ışığıyla bir fener gibi derin denizleri aydınlatması gereken bir lazer geliştiriyor.
TEKNOLOJİ Haberi
ÖLÜM YILDIZI

Askerȋ Teknik: Çin’in Yeni Lazer Uydusu ABD Denizaltıları İçin “Ölüm Yıldızı” Olmalıdır

 

Denizaltılar okyanusların derinliklerini okyanusları belirsiz bir şekilde geçmek için kullanırlar. Radar Dalgaları onları suyun altında algılayamaz. İkinci Dünya Savaşı’nda olduğu gibi, denizaltıları su altında çok iyi yayılan ses yansımaları ile bulmaya çalışır. Ancak, denizaltılar sessiz kaldıkları sürece, belli bir derinlikte zar zor algılanabilirler.

İşte denizaltıların askerȋ alandaki değerleri buradan kaynaklanmaktadır. Tatbikatlarda küçük denizaltılar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en güçlü donanmaların dahi savunmasına nüfuz etmeyi başarmaktadır. Ama şimdi Pekin bütün enerjisini, denizlerin görünmezlik pelerinini kaldırmak için çok çalışıyor.

Işık 500 Metre Derinlikte

Çin, okyanusu aydınlatmak için 500 metre derinliğe kadar denizleri görmesi gereken bir uydu geliştirdi. Bu konuda başarı, güçlü bir lazerle mümkün olabilir. “Büyük dalgaları izlemek” anlamına gelen “Guanlan” Projesi, diğer Çin Lazer Programları gibi hem askeri, hem de sivil bir anlama sahiptir. Cihaz ayrıca, uzaydan gelen okyanus akıntıları hakkında kapsamlı veri kaydetmeyi de amaçlamaktadır.

Güney Çin Sabah Postası’na projeye katılan bir araştırmacı olan Song Xiaoquan, “Uydunun denizin üst katmanını” az ya da çok şeffaf “yapacağını söyledi.

Aslında su, ışığı nispeten hızlı bir şekilde karartmaktadır. Güneş Işığı, azami 200 metre derinliğe kadar suya nüfuz eder, ancak ultra parlak bir lazer, denizin daha derinlerini parlatabilir.

Bununla birlikte, nihayetinde tepkilerin bir kısmı, yansımalarının daha sonra ölçülebileceği yüzeye geri dönmek zorundadır.

Amerika Birleşik Devletleri ve SSCB benzer prosedürler üzerinde çalıştılar. Ancak Soğuk Savaş’ta 100 metrelik bir derinlikten daha fazlasına ulaşamadılar. Ancak, Yeni Gelişmiş Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından yapılan son araştırmanın 200 Metreye kadar derinlikte iyi sonuçlar vermesi beklenmektedir.

Radar Lazeri Destekliyor

Yeni süreç iki tekniği birleştiriyor. Lazere ek olarak, bir radar kullanılır. Radar Dalgaları suya nüfuz edemese de, deniz yüzeyini son derece hassas biçimde tararlar. Bu yolla, bir denizaltının okyanusun genişliğindeki yaklaşık konumu belirlenebilecektir. Lazer daha sonra denizaltıyı nerede arayacağını aşağı yukarı bilecektir.

Song Xiaoquan, ölçüm sürecinin başka bir yeteneğini, şu şekilde açıklamaktadır: “Bazen 500 Metreye ve geriye ulaşmak için yeterli ışık yoktur. Ancak buna rağmen, daha derin bir yerde dolaylı bir ölçüm yaparak aşağıda ne olduğunu anlamaya çalışabiliriz.” Bu doğrudan denizaltıyı “Göremeyecek”, ancak denizaltında bir teknenin neden olduğu suyun hareketlerini ölçebilecektir.

Manyetik ve Yerçekimi Alanının Ölçülmesi

Yeni Lazer, denizaltıları tespit etmek için bir dizi önlemi biraraya getirmek zorundadır. Bir yandan, klasik yöntemler geliştirildi. Deniz dibinde, uzun mesafelerde en küçük ses sinyallerini bile ölçebilen güçlü sensörler bulunmaktadır.

Aynı zamanda Pekin, gizli uçakları da yakalayabilen daha yabancı teknikler geliştirmektedir. Kuantum Teknolojisi’ne sahip sensörler, hareketli nesnelerin neden olduğu yerçekimi alanının bozukluklarını ölçmek için tasarlanmıştır. Diğer araştırmalar, dünyanın manyetik alanını çok doğru bir şekilde ölçmeye çalışır. Denizaltılar ve hatta Gizli Uçaklar metalden yapılmış olduklarından, küçük yerçekimi zedelenmelerine neden olmaktadır.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: ÖLÜM, YILDIZI,
Yorumlar
Haber Yazılımı