Haber Detayı
24 Şubat 2016 - Çarşamba 17:33 Bu haber 3497 kez okundu
 
PROF DR GEORGE ZİCKENHEİMER’İN DEV KÜTÜPHANESİ ÜNİVERSİTE’DE
Geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden Almanya’nın ünlü bilim insanlarından Prof. Dr. Georg Zickenheimer’in 23.000’in üzerinde kitaptan oluşan kütüphanesi Üniversitemize ulaştı.
KÜLTÜR Haberi
         PROF DR GEORGE ZİCKENHEİMER’İN DEV KÜTÜPHANESİ ÜNİVERSİTE’DE

Almanya’dan yola çıkarak Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Merkez Kütüphanesine ulaşan kitapları Rektörümüz Prof. Dr. Adem KORKMAZ, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı İsmail KUTLUAY, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Mehmet ŞİMŞEK, Rektör Danışmanımız Yrd. Doç. Dr. Mustafa KILINÇ, Prof. Dr. Zeki Yıldırım ve Yrd. Doç. Dr. B. Ayça POLAT BECKS ile basın mensupları karşıladı.

Öğretim üyelerimiz Prof. Dr. Zeki Yıldırım ve Yrd. Doç. Dr. B. Ayça POLAT BECKS’in girişimleri ile Üniversitemize kazandırılan kitaplar için Üniversitemiz Kütüphanesi’nde özel bir bölüm ayrıldı.

Prof. Dr. Georg Zickenheimer ve eşi Renate Zickenheimer’e teşekkür eden Rektörümüz böyle bir bağışı kabul etmelerinden duydukları gururu dile getirerek “Günümüzde insanların okumaya ulaşması bakımından çok sayıda alternatif olsa da yine de kitabın, kâğıdın, mürekkebin tadı ve kokusunun yerini hiçbir şey alamadı. Bugün burada Alman dostumuzun kişisel kütüphanesinin Üniversitemiz kütüphanesine hediye edilmesi üzerine toplandık.  Aralarında sosyoloji, tarih, arkeoloji ve iktisat gibi birçok alanda kitapların bulunduğu 23 binin üzerinde orta ölçekli bir kütüphane diyebileceğimiz kitaplar, uzun bir yolculuktan sonra Üniversitemize ulaşmış oldu. Değerli bilim insanının eşi Renate Zickenheimer’e de çok teşekkür ediyoruz ve onu fahri hemşerimiz olarak kabul ediyoruz. Yapılan kitap bağışının Üniversite olarak kütüphane ve kitaplarla olan vizyonumuza katkı verecek bir çalışma olduğunu söylemek istiyorum. Akademisyen arkadaşlarımızın akademik ilişkilerini Üniversitemiz lehine yaptıkları bir dönüşüm ile kitaplar Üniversitemize kazandırılmış oldu. Bu anlamda Prof. Dr. Zeki Yıldırım ve Yrd. Doç. Dr. B. Ayça POLAT BECKS hocalarımıza da teşekkür etmek istiyorum. Hocalarımız Almanya’da gümrüklemede, Kültür Ataşelikleri ve Dış İlişkiler Bakanlığı’nın ilgi süreçlerinde her aşamada yer aldılar ve bizi yönlendirdiler. Bizler de Üniversite olarak idari ilişkilerde bulunarak kitapların Üniversitemize kazandırılması konusunda sorumluluklarımızı yerine getirdik. Değerli hocamız Prof. Dr. Georg Zickenheimer artık kitapları ile birlikte burada. Kitapların teslimi hayırlı bir güne de denk geldi. Burdur’a ve Üniversitemize yakışır bir kütüphanenin ihalesini dün gerçekleştirmiş olduk. Üniversite öğrencisi ile kütüphane iç içedir. Başarılı insanlara baktığınızda üniversite hayatı ve kütüphanede geçirdikleri zaman anlam kazanmıştır. O yüzden Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrencisinin kütüphane ve kitaba olan ilgisini bildiğimiz için 2015 yılı içerisinde programda olmamasına rağmen kütüphanemizin ihalesini gündeme getirerek kısa zamanda sonuçlandırmak istedik. Son sistem, her türlü teknoloji altyapısına sahip, öğrencilerimizin 24 saat yararlanabileceği standartta bir kütüphane ihale edildi. İnşallah 2 yıla kalmadan kütüphanemizi de açmış oluruz.  Kütüphanemizde arşivleme çalışmaları bittikten sonra kitaplar kendilerine ayrılan özel bölümde yerlerini alacaklar. Öğrenciler kütüphanede çok iyi standartlarla eğitim ve okuma hizmetlerini alması gerekiyor. Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanımız İsmail Kutluay ile de az önce buraya giren her kitabın dijital ortama aktarılarak öğrencilerin hizmetine sunulması konusunda bir çalışma başlatmayı görüşüyorduk. Yeni kütüphanemizi 100 bin kitap hedefiyle açmak istiyoruz. Bağışı gerçekleştirilen kitapların Üniversitemize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Kitaplar Üniversitemiz Avşar Han içerisinde bulunan Merkez Kütüphane’de özel bir bölümde ilerleyen zamanlarda hizmete sunulacak.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , PROF, DR, GEORGE, ZİCKENHEİMER’İN, DEV, KÜTÜPHANESİ, ÜNİVERSİTE’DE, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı