Haber Detayı
14 Eylül 2019 - Cumartesi 15:19 Bu haber 2852 kez okundu
 
SANIK MİLYARDER
Yıllarca reşit olmayan kızları kötüye kullanmakla suçlanan New York’lu Finansör Jeffrey Epstein, yakın zamana kadar hala bankanın müşterisiydi.
EKONOMİ Haberi
SANIK MİLYARDER

Deutsche Bank Epstein’ın Bankaların’ndan Biriydi

Deutsche Bank, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki olumsuz manşetlerden inmiyor. Kara Para Aklama İddiaları üzerine suç duyurusunda bulunuldu ve Kongre ile New York Eyaleti, bankanın uzun zamandır müşterisi Donald Trump ile olan ilişkisini araştırıyor. Ve ayrıca, işletme kötü çalışıyor. Sadece iki buçuk hafta önce, Wall Street’teki Deutsche Bank gökdeleninin döner kapılarından çıkan Banker, serbest bırakma belgeleriyle Wall Street’a ayak basarken, dünyanın dört bir yanına fotoğrafları yayıldı.

Şimdi, Deutsche Bank’ın itibarına uygun olmaması gereken yeni bir müşteri ilişkisi daha ortaya çıktı. En az 2013 yılından beri Multi-Milyoner ve Kayıtlı Seks Suçlusu Jeffrey Epstein’in bankası olmuştur. Epstein şu anda Manhattan’da gözaltında. New York Federal Savcısı 66 yaşındaki finansörü suçluyor. 2002 ve 2005 yılları arasında onlarca reşit olmayan kız çocuğu kötüye kullandı ve yasadışı bir seks ticareti çetesi kurdular. Hücresinde boynunda yara, sakatlanma ve baygın olarak bulunması nedeniyle Epstein, şu anda intihar tehlikesi nedeniyle gözlem altında.

On yıl önce Epstein, savcı ile yapılan bir anlaşmayı takiben Florida’daki küçüklerin istismarıyla ilgili olarak 13 ay hapis cezasına çarptırıldı ve ardından seks suçlusu olarak kaydedildi. New York Savcıları’nın yeni iddiaları, Epstein’ın iyi bağlantıları nedeniyle nasıl daha sert cezalardan kaçtığını ortaya çıkaran Miami Herald’ın iflasını izledi. Florida’da eski bir savcı olarak görev yapan Amerikan Çalışma Sekreteri Alexander Acosta, Temmuz ortalarında Epstein’ın tutuklanmasından sonra istifa etti. Bir zamanlar Epstein’ı “Harika Bir Adam” olarak nitelendiren Trump’ın kendisi de defalarca uzaklaştı.

New York Times’a göre Deutsche Bank, Trump’ın müşterisi olduğu varlıklı özel müşteriler için özel bankacılık bölümünde en az 2013’ten beri Epstein’a hizmet etti. Banka, Kasım 2018’deki “Miami Herald” açıklamalarından sonra Epstein’ın hesaplarını kapatmaya başladı. Bu işlem, görünüşte beklenenden uzun sürdü. Çünkü Epstein ve şirketleri için birkaç düzine hesap vardı. Öte yandan, yetkililerle işbirliği yaptığını iddia eden banka, Epstein’dan tamamen ayrıldığını varsaymaktadır.

Çalışanlar Bankanın İtibarı Hakkında Endişeli

2015 ve 2016 yılları başlarında, bankanın New York ve Florida’daki Kara Para Aklama Karşıtı Personeli, onları içsel olarak Epstein’ın hesaplarındaki potansiyel olarak şüpheli para hareketleri konusunda uyardı. Bu, New York Times tarafından bildirildi. Epstein ile olan ilişkisi kamuoyu duyarsa, çalışanlar Bankanın itibarı konusunda endişeleniyorlardı. Gazeteye göre Deutsche Bank, bu yıl Epstein’ın hesaplarında Maliye Bakanlığı’na şüpheli işlemlerde bulunduğunu bildirdi. Bunun, gerçekte ne olduğu bilinmiyor. İddianameye göre Epstein, Miami Herald Raporları’nın yayınlanmasından kısa bir süre sonra, geçen yıl 350.000 Dolar’ı iki potansiyel “Yardımcı Komplocuya” devretti. Savcılık bunu, tanıkları etkileme girişimi olarak değerlendirdi.

Epstein Elit Güç ve Para Çevreleri’nde biliniyordu. Ancak servetinin somut kaynakları, yaklaşık yarım milyar dolardan fazla tahmin edilmektedir. Bu, şu ana kadar bir sır olarak kalmıştı. Epstein, Brooklyn New York’ta orta sınıf bir ailede büyüdü ve iki üniversitede okudu, ancak diplomasızdı. Yine de, prestijli bir New York Özel Okulu’nda Matematik Öğretmeni oldu ve Yatırım Bankası Bear Stearns için birkaç yıl çalıştı. Daha sonra sadece milyarderleri müşteri olarak kabul etmesi gereken bir Koruma Fonu kurdu. Fon, Wall Street’te hiç dikkat çekmedi ve farkedilmedi.

Bununla birlikte, Epstein’ın belli başlı girişimciler ve Wall Street Bankacıları ile yakın ilişkileri vardı. Bunlar arasında Giyim Üreticisi L Brands’ın (Victoria’s Secret) Kurucusu Leslie Wexner ve Yatırım Şirketi Apollo’nun kurucusu Leon Black de vardı. Doksanlı yılların sonunda Epstein, ayrıca JP Morgan Chase’de Özel Bankacılık yapan James Staley ile de tanıştı. Epstein, müşterilerini Florida’da gözaltındayken ziyaret ettiği söylenen Staley’e aracılık etti. Staley şimdi, British Bank Barclays’in Başkanı. 2013 yılında JP Morgan’dan ayrıldı. 

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: SANIK, MİLYARDER,
Yorumlar
Haber Yazılımı