Haber Detayı
16 Şubat 2016 - Salı 20:31 Bu haber 2820 kez okundu
 
TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU'NA FAHRİ DOKTORA PAYESİ VERİLDİ.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’na Fahri Doktora Payesi'nin takdim edildiği tören, Üniversitemiz Konferans ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi.
EĞİTİM Haberi
TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU'NA FAHRİ DOKTORA PAYESİ VERİLDİ.

Törene Burdur Valisi Hasan KÜRKLÜ, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan DUYGULU, YÖK Yönetme Kurulu eski Üyesi Prof. Dr. Durmuş GÜNAY, Cumhuriyet Başsavcısı Sadi DOĞAN, Garnizon Komutanı Piyade Albay Metin KARAGÖZ, İl Jandarma Komutanı J. Albay Tayfun DÜNDAR, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlker ÇARIKÇI, Burdur Ticaret Odası Başkanı Yusuf KEYİK, Burdur Borsa Başkanı Yılmaz BAŞAR, Türkiye Odalar ve Borsalar birliğine bağlı kuruluşların temsilcileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

Rektör KORKMAZ: “Üniversitesinin bulunmuş oldukları sosyal ve ekonomik sistem içerisinde yerelin problemlerine evrensel ve akademik çözümler getirmeli”

Tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müzik Anabilim Dalı doktora öğrencimiz Avşar YENGİN tarafından hazırlanan müzik dinletisi ve Uzmanımız Nurgül MIHLADIZ yönetiminde hazırlanan halk oyunları gösterisi ile devam eden programda açılış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Adem KORKMAZ yaptı.

Üniversite-sanayi işbirliği ile üniversitelerin bulunmuş oldukları illere katkıların önemine değinen Rektörümüz Prof. Dr. Adem KORKMAZ, “Üniversitelerin misyonları arasında dil bilim üretilmesi, üretilen bilginin geliştirilmesi, bu bilginin uygulamaya aktarılması noktalarında toplumdaki yerlerini alıyorlar. Özellikle 2002 yılından itibaren hükümetimizin her ilde bir üniversite kurulması projesi çerçevesinde bu iki ana misyona bir üçüncüsünün daha eklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Artık devletimizin Burdur gibi şehirlerde milyar dolar kaynaklar aktararak kurmuş olduğu bir üniversitesinin bulunmuş oldukları sosyal ve ekonomik sistem içerisinde yerelin problemlerine evrensel ve akademik çözümler getirmesi çalışması gerekiyor. Yani Burdur’da bir üniversitenin var olmasının amacı bu misyonunu yerine getirmesi ile de üniversitelerin toplumsal dönüşüm projesi olduğunu ifade ediyor. Üniversiteler yerele inerek, yerelin problemlerinin masaya yatırarak bu anlamda değişik, bilimsel akademik bakış açılarıyla bürokratik çerçeve ile ama asıl problemin kaynağına inerek gerçekçi çözümler bulmak için var. İşte bu noktada üniversite-sanayi işbirliğini tetikleyen onlarca uygulama yer alıyor. Bünyesinde mutlaka akademinin bulunduğu birçok destek projeleri bulunuyor. Türkiye’de üzerinde durulması gereken iki konu var ki bunu iş dünyasından yaptığım çıkarımlardan söyleyebilirim; biri mesleki eğitim, nitelikli ara eleman ihtiyacının bir türlü karşılanamaması ikincisi de iş dünyasının ve KOBİlerin dönüşümünü teşvik edecek nitelikli üniversite-sanayi işbirliği modelini bir türlü kuramamış olmak. Çok sayıda proje, model var ama KOBİler ve üniversitelerimiz kendi bünyelerinde çok sayıda çalışma yürütüyorlar fakat bir türlü işi yapanla işi üreteni bir araya getiremiyoruz. Bugün açılışını da yapacağımız Burdur Gelişim Enstitüsü de bu amaçla yani akademinin tüm gücünü ihtiyaç duyulan alanla birleştirerek ortak projelerin yapılabilmesi için kuruldu. Bu çerçevede konuğumuz Sayın HİSARCIKLIOĞLU’nun aramızda olmasından dolayı mutlu olduğumuzu belirtip kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra konuşan YÖK Yönetme Kurulu Eski Üyesi Prof. Dr. Durmuş GÜNAY fikir üretmenin önemine vurgu yaptı. GÜNAY, insan soyunun ürettiği en değerli varlığın fikir olduğunu belirterek Üniversitelerin fikir üretme sorumluluklarına sahip olduklarının altını çizdi.

Milletvekili Reşat PETEK ise üniversitelerin bulundukları il ve ilçelerde toplumla birlikteliklerinin sağlanması noktasında önemli kurumlar olduğunu belirterek, üniversitede yapılan çalışmaların en somut örneğini yine bulundukları ilin görmesi, hmesi gerektiğinin altını çizdi.

İlimiz Valisi Hasan KÜRKLÜ de üniversitelerin çok önemli kurumlar olduğunu söyledi ve üniversitelerin bulundukları yerleri aydınlatan, yol gösteren, ilmi, eserleri ve projeleriyle o ilin kalkınmasında son derece önemli kurumlar olduğunu, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin de 2006 yılında kurulmasına rağmen çok büyük ilerleme kaydettiğinin vurguladı.

Konuşmaların ardından Rifat HİSARCIKLIOĞLU’nu tanıtan video izlendi.

HİSARCIKLI OĞLU: “Girişimci olun, Girişimci Yetiştirin”

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden fahri doktora payesi almasının kendisini ve ailesini onurlandırdığını belirten Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU, öğrencilere ve akademisyenlere de böyle bir üniversitede bulunduklarından dolayı gururlanmalarının yerinde olacağını belirtti.

Girişimciliğin önemine vurgu yapan HİSARCIKLIOĞLU, akademisyenlere ve öğrencilere ‘Girişimci yetiştirin, girişimci olun’ çağrısında bulundu. “Kültürümüzde çok güzel bir söz var, diyor ki; ‘İnsanların en hayırlısı, insanlara faydası olandır.’ Bugün bana bir iş söyleyin ki insanlığa faydası olacak bir iş olsun. Ben diyorum ki girişimci olmak. Çünkü bugün Türkiye’deki her girişimci resmi olarak yanında 10 kişiyi istihdam ediyor. Bu müthiş bir şey. Türkiye’nin önümüzdeki dönemde en önemli sorunu işsizlik olacaktır. Bunun çözümü de girişimcilikte. Türkiye’de her yıl 900 bin kişi istihdam nüfusuna katılıyor. Bu insanlara nasıl iş bulacaksınız? Yeni girişimciler bulabilirsek işte ancak o zaman işsizlik problemimizi çözeriz. Yoksa geleceğimizdeki en büyük mutsuzluk ve huzursuzluk bu olacaktır. Örneğin 2.dünya savası sonrasında Almanya ve Japonya’dan tüm dünya ümidini kesmişti ama onlar girişimcilik ruhunu tekrar uyandırdılar ve şu anda dünyanın 3. ve 4.sü haline geldiler. Bizim zenginliğimiz müteşebbis ruhumuzun olmasıdır. Başarılı bir girişimci olmak için ise hayal etmek, hedef koymak, çok çalışmak, farklı olmak, markalaşmak ve kaybetmekten korkmamak gerekiyor. Bizim geleceğimiz aydınlık. Yeter ki ülkemizin birlik ve beraberliği, huzuru bozulmasın. Bir olalım, birlik olalım, birbirimizi sevelim ve birlikteliğimizin bereketini yaşayalım. ” şeklinde konuştu.

Daha sonra Rektörümüz Prof. Dr. Adem KORKMAZ, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU’na Üniversitemiz senatosunca verilmesi kararlaştırılan ‘Fahri Doktora Payesi’ senato kararını okudu ve ardından fahri doktora payesini sunarak HİSARCIKLIOĞLU’na binişlerini giydirdi.  

Ardından günün anısına Rektörümüz, HİSARCIKLIOĞLU’na Üniversitemiz anmalığı ve özel yapım kumlama tablo sundular. HİSARCIKLIOOĞLU ise Rektörümüze Mehmet Akif Ersoy’un bugüne kadar yayınlanmış ve yayınlanmamış hatıralarının bulunduğu Safahat ile Dede Korkut Hikayelerinin yer aldığı kitabı hediye ettiler. 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: TOBB, BAŞKANI, HİSARCIKLIOĞLU'NA, FAHRİ, DOKTORA, PAYESİ, VERİLDİ., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı