Haber Detayı
08 Mart 2016 - Salı 10:58 Bu haber 2232 kez okundu
 
TÜRKİYE'NİN KADIN CİNAYETLERİNDEKİ KÖTÜ KARNESİ
Bu gün 8 Mart Dünya Kadınları günü ancak son yıllarda nerede ise gün geçmiyor ki bir kadının en yakınları tarafından hayatı sona ermesin.
YAŞAM Haberi
TÜRKİYE'NİN KADIN CİNAYETLERİNDEKİ KÖTÜ KARNESİ

Bir dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olan ve bu gün Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görevini sürdüren Fatma Şahin’e Burdur’u ziyaretlerinde Kadın cinayetlerini gazeteci olarak sorduğumda kendi hükümetleri dönemi öncesinde % 77 olduğunu fakat bakanlığının aldığı tedbirlerle % 50 düzeyine indiğini ifade etmişti.

  Bu gün gelinen noktada ise Terörizm hadiselerinden sonra Türkiye’de 2010-2015 yılları arasında 1134 kadın öldürüldü. Son 5 yılda öldürülen kadınların yapılan istatistiki bilgileri ise günümüzün en kötü tablosunu da ortaya koyabilmektedir. Bu durum ise 8 Mart Dünya Kadınları günündeki tablo ile ortaya koyabilmektedir. Mutlaka başta hükümet ve Meclis olarak kutlamalar yerine kadın cinayetlerine çözüm bulunmalıdır.

* 608’inin faili kocası veya eski kocası oldu.

* 161’inin faili erkek arkadaşı veya eski erkek arkadaşı oldu.

* 213’ünün faili ailedeki erkekler (babası, oğlu, erkek kardeşi, damadı, kayınpederi) veya akrabası oldu.

Kadına yönelik şiddet ve cinayette ise büyük şehirler başı çekiyor. Türkiye’nin acı haritası ise şu şekilde oldu; İstanbul(169), İzmir(79), Ankara(68), Adana(65), Gaziantep(49).

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: TÜRKİYE'NİN, KADIN, CİNAYETLERİNDEKİ, KÖTÜ, KARNESİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı