Haber Detayı
09 Ekim 2019 - Çarşamba 09:53 Bu haber 633 kez okundu
 
VALİ VE REKTÖR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ İMZALADI
Burdur Valiliği tarafından yürütülen Uyuşturucuyla Mücadele Projesi kapsamında ‘Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum’ projesi imzalandı.
YAŞAM Haberi
                   VALİ VE REKTÖR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ İMZALADI

 Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) de ‘Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum’ adı altında sosyal sorumluluğu geliştirmek amaçlı proje Valilik ile MAKÜ arasında iki yıllık iş birliği protokolü imzalandı. Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen imza törenine Vali Hasan Şıldak, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca, proje paydaşları ve basın mensupları katıldı.

İmza töreni öncesinde konuşan Vali Şıldak, “Bir süredir uygulamakta olduğumuz Uyuşturucuyla Mücadele Projemizin yaklaşık yedi aylık süresi sonucunda geldiği aşama itibariyle iyi bir mesafe kat ettiğimizi düşünüyoruz. Bugünde ilimizin güzide kuruluşu Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile iş birliğini sağlamak suretiyle projemizi daha güçlü bir hale getiriyoruz. Daha geniş bir alanda uygulanmasını geçerli kılacağız.” şeklinde konuştu.

Proje kapsamında 83 vatandaşın bulunduğunu belirten Vali Şıldak, açıklamasında “Şu anda Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum Uyuşturucuyla Mücadele Projemizin kapsamında toplam 83 vatandaşımız bulunuyor. Bu 83 kişinin 76’sı madde bağımlısıdır. 7 vatandaşımız ise alkol bağımlısıdır. Projemiz daha çok madde bağımlılarına odaklanmış olarak çalışıyor. Tabi projenin en önemli özelliklerinden biri de malum bu kararı veren hayata tutunmaya karar veren insanlarımıza iş imkânları yani istihdam olanakları sağlama konusundaki girişimlerimizdir. Bugün itibariyle 25 gencimiz çalışıyor. Bugün Sayın Rektörümüzle birlikte imza atarak yeni bir süreci başlatıyoruz. Üniversite gençliğimizde artık çalışma alanımızın kapsamına giriyor.” ifadelerini kullandı

MAKÜ’nün her yıl büyüdüğünü söyleyen Vali Şıldak, sözlerine şöyle devam etti: “Bilindiği gibi Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi her yıl büyüyen, gelişen, kendini yenileyen ve bu yıl itibariyle yaklaşık 35 bin öğrenciye sahip bir üniversite. Malum ki uyuşturucu bataklığına sürüklenenler daha çok genç yaştaki insanlar tamda bu çağlardaki insanlar. Bu bağımlılığa lise döneminden başlayan bir süreçle gençlerimiz karşı karşıya. Çünkü çok kolay ulaşılabilen, çok ucuza elde edilebilen, ancak bir kere denenmek maksadıyla bile olsa tanışıldığından sonra insanın peşini bırakmayan hücrelerine nüfus eden bu hastalık bizim sosyal bir yaramızdır. Çağımızın ve ülkemizin en önemli problemlerinden biri. Ben Sayın Rektörümüze de duyarlılığı için ve üniversitesi adına böyle bir girişimde bizlere vereceği destek için şimdiden teşekkür ediyorum.

Ülkemizin en önemli sorunlarından birinin uyuşturucu bağımlılığı olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz ise “Üniversite olarak bu projeye destek vereceğiz. Üniversite olarak bu projenin 3 önemli noktasında yer almayı düşünüyoruz. Bunlardan birincisi, üniversitemizin alanında uzman akademik personelimizin bu konuya proje ve fikri anlamda destek vermesidir. Bu protokolden sonra her akademik personel kendi alanında bu projenin doğal fikir yürütücüsü olacak. İkinci aşamada üniversitede bağımlılık riski ile muhatap olmuş olan öğrencilerimizi titiz bir çalışma ile ortaya çıkartıp bunların bu zararlı alışkanlıklarla mücadelesini ve bu kişileri sağlıklı birer bireye dönüştürüp topluma kazandırılması konusunda etkin bir çalışma yürüteceğiz. Üçüncü aşamada da ilerleyen zamanlarda tüm üniversite öğrencilerinin ve camiasının bu projenin gönüllü uygulayıcısı haline dönüştürmek. Bu projenin yaygın etkisini artıracak çok önemli bir enstrüman olarak ortaya çıkıyor. Çünkü biz şunu biliyoruz ki bu gibi problemlerle önleyici çalışmalar yapmak, farkındalık yaratma çalışmaları yapmak, aileleri ve toplumu bilinçlendirmek, gençlere ciddi eğitimler vermek çok önemli aşamalar kaydettiriyor. Çünkü bir kişiyi bir defa bağımlılığa yakalandıktan sonra bunu ortaya çıkarmak ve kurtarmak çok kolay olmuyor. Uzun mücadele ve istikrarlı çalışmalar gerekiyor. İnsanlar bu bataklığa düşmeden bunu önleyebilirsek o zaman başarıyı sağlamış oluruz. Yani bizler üniversite olarak yapacağımız çalışmalarda projeye taze kan sağlarken aynı zamanda bu misyonu yüklenen öğrencinin de böyle bir bataklığa düşmesini de önlemiş oluruz. İlerleyen zamanlarda proje gruplarımız ve valiliğimizle özgün yeni projelerle etkin bir işbirliği yapmak istiyoruz. Bu alana verdiği özel destekten dolayı Sayın Valimize şahsen ve üniversitem adına teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , VALİ, VE, REKTÖR, SOSYAL, SORUMLULUK, PROJESİ, İMZALADI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı